Jak kolory wpływają na nastrój?

Jak kolory wpływają na nastrój?

Kiedy oczami wyobraźni wybieramy projekt domu, nie widzimy gładkich ścian i prostych narożników. To, czemu tak naprawdę się przyglądamy, to nadzieja na przytulność, radość i szczęście, jakie będzie w nim panowało.

Jedną z ważnych kwestii mających znaczenie dla stworzenia w naszym lokum spersonalizowanego klimatu, jest wystrój. Odpowiednio dobierane farby, meble i dodatki pozwalają na stworzenie oczekiwanego idealnego klimatu. Miejsce realizacji naszego rodzinnego szczęścia składa się bowiem z kolorów, kształtów, faktur, a także użytecznych mebli. Właściwy dobór kluczowych elementów pozwala podkreślić ważne dla nas zalety i ukryć ewentualne wady pomieszczeń. Dobierając odpowiednie kolory ścian, możemy zmienić sposób, w jaki będą postrzegane poszczególne pokoje naszego domu, a dodatkami podkreślić nasz charakter lub zaspokoić potrzeby związane z tematyką pomieszczeń.

 

Dobrze jest wiedzieć, że gorące czerwienie, żółcie i pomarańcze nadają naszemu wnętrzu elegancję i energię, natomiast barwy zimne, takie jak fiolet, błękit czy zieleń, mogą sprawić, że pomieszczenie będzie pełne melancholii, spokoju i łatwo będzie się w nim relaksować. Pokoje ozdobione ciepłymi kolorami są przytulne i klimatyczne, dodają nam energii i pobudzają do działania. Kiedy natomiast bliskie nam są klimaty świeżości i wytchnienia, warto pomyśleć o kolorach nieco chłodniejszych. Każdy więc może znaleźć odpowiednią dla siebie paletę barw, która spełni jego oczekiwania dotyczące panujących w naszym domu emocji oraz jego wyglądu.

 

Skoro sprawa kolorów wnętrz okazała się na tyle istotna, że psychologowie w wielu krajach badali ich wpływ na nasze nastroje oraz poziom zadowolenia z życia, warto skorzystać z tej wiedzy. Wiemy, że preferencje w zakresie kolorów są odzwierciedleniem naszych potrzeb, stanów emocjonalnych, a także podświadomych pragnień. Zanim zaczniemy urządzać dom, zapoznajmy się z psychologią świata barw – psychologią kolorów.

ZIELONY

Jest barwą zimną, przeznaczoną głównie dla osób impulsywnych i nerwowych chcących zaznać ukojenia. Odcienie zieleni pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Dzięki nim oddychamy głębiej, a głęboki, miarowy oddech jest sygnałem dla mózgu, że ciału nic nie zagraża. Głęboki oddech sprawia, że jesteśmy spokojniejsi. Zieleń jest również dobrym pomysłem dla osób, które dużo pracują przy komputerze. Zaleca się, aby w przerwach od pracy przed migającym monitorem patrzeć przez chwile na coś zielonego, więc nawet jeśli nie chcemy pomalować ścian na ten kolor, warto znaleźć zielony dodatek, który będzie można postawić obok służbowego komputera.

Jak kolory wpływają na nastrój?

CZERWONY

Czerwony to ciepły kolor nadający pomieszczeniom przytulny i romantyczny klimat. Jest idealny dla osób, którym ciężko jest podejmować inicjatywę lub się zmobilizować. Pobudza do działania i zachęca do aktywności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Odcienie czerwieni dobrze jest stosować nie całościowo, ale na przykład na jednej z czterech powierzchni pomieszczenia, istnieje bowiem ryzyko zmęczenia tak nasyconym kolorem. Dyskretne, intensywnie czerwone dodatki mogą skutecznie ochronić nas przed poczuciem beznadziejności i depresją. Czerwony dodaje sił i pomaga trwać w dobrym nastroju.

BRĄZOWY

Brąz to kolor często wybierany przez kobiety. Jest silnie związany z poczuciem bezpieczeństwa, więc jeśli ktoś zdecyduje się pomalować pokój na brązowo, pomieszczenie to może stać się jego ostoją lub przytulnym kącikiem. Nie jest jednak odpowiedni dla osób nieśmiałych i zamkniętych w sobie introwertyków, ponieważ wzmaga poczucie niepewności oraz wstydliwość.

Jak kolory wpływają na nastrój?

ŻÓŁTY

To kolor optymistów. Wybierają go ludzie ambitni i energiczni oraz skorzy do działania. Idealnie nadaje się do pomieszczeń niezbyt dobrze oświetlonych i małych. W pokojach o kolorze bananów i słońca ludzie na ogół czują się zrelaksowani i swobodni. Oprócz tego, że żółty dodaje pewności siebie i skłania człowieka do działania, bardzo dobrze komponuje się z innymi kolorami. Jego dynamizm dobrze jest łagodzić neutralnymi szarościami.

Jak kolory wpływają na nastrój?

NIEBIESKI

Niebieski jest zimną barwą, która wycisza, uspokaja, a także pomaga zasnąć. Ściany w tym kolorze doskonale sprawdzą się zatem w pokoju dziecka lub sypialni. Odcienie niebieskiego są również barwą przyjaźni. Warto użyć niebieskich dodatków przy wejściu do domu. Sprawią, że każdy, kto do niego wejdzie, będzie się czuł wyjątkowo przywitany. Niebieskiego oraz błękitów unikajmy za to w jadalni czy kuchni, ponieważ hamują apetyt. Nie są wskazane, jeśli w domu mamy niejadka.

Jak kolory wpływają na nastrój?

POMARAŃCZOWY

To kolor przeznaczony dla pesymistów chcących odmienić swoje nastawienie do życia. Pomarańczowy, podobnie jak czerwony, pobudza do aktywności i wzmacnia psychikę, a jego działanie jest stopniowe. Dzięki łagodnemu oddziaływaniu łatwiej go zaakceptować i umieścić na ścianach niż samą czerwień. Oprócz tego kolor pomarańczowy pobudza apetyt i jest idealnym pomysłem na pokrycie ścian lub szafek kuchni czy jadalni.
Unikajmy go w sypialni, ponieważ może nam utrudnić zasypianie. Pomarańczowego powinny unikać osoby nadpobudliwe oraz nerwowe.

FIOLETOWY

Jest to barwa zimna, nadająca pomieszczeniom przestrzeń i świeżość. Jest idealna dla osób chcących aktywizować swoją kreatywność, gdyż pobudza wyobraźnię i rozwija intuicję. Dobrze jest użyć fioletowych dodatków w miejscach, w których pracujemy. Badania dowodzą jednak, że przesadne użycie tego koloru we wnętrzach może nadmiernie uspokoić i z naszego zapału do pracy niewiele zostanie.

Jak kolory wpływają na nastrój?

Przed rozpoczęciem urządzania naszego wymarzonego wnętrza zastanówmy się więc, jaki efekt chcemy uzyskać i jakich kolorów farb oraz dodatków możemy użyć, aby stworzyć przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb, charakteru oraz marzeń.

To może Cię zainteresować