10 roślin, które oczyszczą powietrze

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Powietrze, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ oddziałuje bezpośrednio na cały organizm. Jest ono tak samo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania jak zdrowa dieta, sen czy aktywność fizyczna.

We współczesnym świecie dostęp do czystego powietrza jest coraz bardziej utrudniony. Winni tej sytuacji jesteśmy my sami, warto więc spróbować choć odrobinę poprawić jego jakość. Prostym sposobem na oczyszczenie powietrza wewnątrz naszych domów, mieszkań i biur jest umieszczenie w nich roślin doniczkowych. Nie poradzą sobie one oczywiście ze wszystkimi zanieczyszczeniami, ale przynajmniej częściowo mogą zmniejszyć ich ilość.

Powietrze, którym oddychamy, szczególnie to w dużych aglomeracjach zawiera mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia. Należą do nich:

Benzen

Jedna z najbardziej szkodliwych substancji używanych w przemyśle. Stosowany do produkcji klejów, lakierów, farb i tworzyw sztucznych. Jest rakotwórczy, a w organizmach gromadzi się w tkance tłuszczowej i może powodować białaczkę, duszności, drgawki oraz zaburzać ciśnienie.

Formaldehyd

To środek konserwujący znajdujący się w kosmetykach. Stosowany także w przemyśle meblarskim. Długotrwały kontakt z tą substancja powoduje podrażnienie układu oddechowego, alergie i różne choroby skóry.

Trichloroetylen

Substancja znajdująca się w rozpuszczalnikach, lakierach, środkach czystości i sztucznych tkaninach. Ma silne działanie rakotwórcze. Powoduje podrażnienie oczu i skóry, a także uszkadza nerki i wątrobę.

Amoniak

Znajduje się w środkach czyszczących, dymie papierosowym i częściach komputerowych. Kontakt z nim powoduje podrażnienie układu oddechowego, a bezpośredni kontakt uszkadza skórę.

Ksylen

Substancja stosowana do produkcji środków do konserwacji drewna, lakierów. Ma działanie rakotwórcze.

Nikotyna i substancje smoliste

To substancje zawarte w dymie papierosowym. Powodują alergie, podrażniają układ oddechowy i mają działanie rakotwórcze.

Na szczęście do roślin pokojowych, które najskuteczniej filtrują powietrze i produkują duże ilości tlenu należą pospolite i łatwe w uprawie gatunki, które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. Ich zastosowanie we wnętrzach nie tylko polepsza jakość powietrza, ale przy okazji stanowi wspaniałą dekorację.

Paprotka

Niewielka roślina doniczkowa. Łatwa w uprawie, choć nie lubi by ją dotykać i przesadzać. Dobrze rośnie, kiedy nie jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych dlatego lepiej będzie czuć się w miejscu oddalonym od okna. Ma długie, delikatne, pierzaste liście, które są jej jedyna ozdobą ponieważ roślina nie kwitnie. Lubi żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne podłoże.

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Palma królewska

Wysoka roślina, o pierzastych, ciemnozielonych liściach, które tworzą gęsty pióropusz. Lubi miejsca nasłonecznione, dlatego dobrze czuje się w słonecznym salonie, ustawiona blisko okna. Podłoże do jej uprawy powinno być gliniasto piaszczyste, ale żyzne. Lubi częste podlewanie i zraszanie liści. Donica do jej uprawy musi być głęboka, by pomieścić pionowy system korzeniowy.

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Zielistka

Delikatna, nieduża roślina o wąskich liściach przypominających trawę. Liście mogą być całe zielone, lub z białym obrzeżeniem. Pomimo tego, że roślina kwitnie, to jej główną ozdobą są delikatne liście. Zielistka jest bardzo łatwa w uprawie dlatego dobrze rośnie praktycznie w każdym miejscu. Nie ma szczególnych wymagań względem podłoża, dlatego wystarcza jej zwykłe podłoże ogrodnicze i umiarkowane podlewanie.

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Bluszcz

To popularne pnącze o błyszczących, ozdobnych liściach. Jest dość łatwy w uprawie, choć bardzo wolno rośnie i lubi miejsca bez bezpośredniego nasłonecznienia. Można go ustawiać na parapetach północnych okien lub wewnątrz pomieszczeń. Podłoże do jego uprawy musi być żyzne, ale przepuszczalne. Bluszcz źle znosi też nadmiar wody i przesuszanie, dlatego trzeba pilnować systematycznego podlewania.

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Skrzydłokwiat

To bardzo ozdobna roślina o wzniesionych, ciemnozielonych liściach i dużych białych kwiatach, które bardzo długo utrzymują się na roślinie. Do jej uprawy trzeba wybrać miejsca lekko zacienione, a ziemia musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Skrzydłokwiat lubi dużą wilgotność powietrza i częste podlewanie.

Fikus

Występuje w wielu gatunkach i odmianach, ale większość z nich należy do roślin łatwych w uprawie. Poszczególne z nich różnią się między sobą wielkością i barwą liści, jak również rozmiarem całej rośliny. Fikusy preferują jasne stanowiska, choć najlepiej czują się gdy nie są narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Do ich uprawy wystarczy zwykłe podłoże ogrodnicze. W czasie uprawy należy pamiętać o ich regularnym nawożeniu i zraszaniu.

10 roślin, które oczyszczą powietrze

Dracena

Draceny uprawiane w domach także występują w wielu gatunkach, które różnią się kształtem oraz zabarwieniem liści. Wszystkie jednak preferują jasne stanowiska, dlatego warto je ustawiać w pobliżu okien. Do ich uprawy można zastosować specjalistyczne podłoże do palm, jukk i dracen, które zapewni odpowiednią ilość składników mineralnych i będzie mocno przepuszczalne. Przy dłuższej uprawie wskazane jest też stosowanie odpowiednich nawozów zasilających. Pamiętać też należy o umieszczaniu ich w głębokich donicach, które pomieszczą ich system korzeniowy.

Wężownica

To roślina o długich, pionowo ustawionych liściach, które dzięki żółtym przebarwieniom i dużym rozmiarom są bardzo efektowne. Jest niezwykle łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w przeciętnej ziemi ogrodniczej. Doskonale znosi suszę i najlepiej rośnie w małych, płaskich doniczkach. Po latach uprawy efektownie kwitnie.

Anturium

To bardzo efektowna roślina doniczkowa, której największą ozdobę stanowią duże kolorowe, kolbowate kwiaty. Utrzymują się one długo na roślinie dzięki czemu stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Anturium w uprawie jest jednak dość wymagające. Lubi ciepłe wnętrza o dużej wilgotności powietrza. Podłoże do jego uprawy musi być przepuszczalne, torfowe i żyzne. Dobrze sprawdzi się tu gotowe podłoże do storczyków. Roślinę należy podlewać systematycznie, ale uważać aby nie została przelana. Nie należy także rośliny zraszać. Anturium najlepiej rośnie w miejscach jasnych, ale nie może być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie.

Zamiokulkas

To bardzo efektowna roślina, której główną ozdobą są oryginalne, ciemnozielone, błyszczące liście. Dorasta do dość pokaźnych rozmiarów, a długie ciężkie pędy wymagają uprawiania jej w odpowiedniej donicy, która się nie przewróci. Zamiokulkas ma minimalne wymagania. Rośnie praktycznie w każdym podłożu i  miejscu, choć preferuje te w półcieniu i cieniu. Roślina dobrze radzi sobie z brakiem wody, nie wymaga nawożenia.

To może Cię zainteresować