4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

Dla wielu z nas dzień zaczyna się dopiero po wypiciu filiżanki lub kubka kawy, a w kolejnych godzinach ten magiczny, czarny napój pomaga utrzymać jasność myśli, koncentrację i sprawność w działaniu. Jednak nie każda kawa smakuje i działa tak samo – wszystko zależy od sposobu jej przygotowania.

Od kilku lat obserwujemy prawdziwe kawowe szaleństwo. Zwykłą, turecką „zalewajkę” czy popularną, szybką „neskę” wyparł napar przygotowywany profesjonalnie – z wielkim znawstwem, dbałością o odpowiednią jakość, a nawet z namaszczeniem. To dobra droga, gdyż aby z ziaren wydobyć prawdziwą moc i głębię aromatu, potrzebne są staranność i odpowiednia wiedza na temat sposobu parzenia kawy.

Ekspres ciśnieniowy

Najczęściej po prostu stawiamy kubek, naciskami guzik i zaczyna się kawowa magia. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania espresso – wszystkie inne kawy (np. lattecappuccino czy americano) są przyrządzane na jego bazie. W ekspresie ciśnieniowym – jak jego nazwa wskazuje – wytwarza się ciśnienie, a wszystko przez to, że zmielona kawa stanowi dla przechodzącej przez nią wody opór. Powoduje to wytrącenie się substancji oleistych i powstanie delikatnej warstwy jasnobrązowej pianki, zwanej crema.

Kawa do ekspresu ciśnieniowego powinna być drobno zmielona, a idealnie jest, gdy nasze urządzenie ma wbudowany młynek. Zmielone ziarna mają krótki kontakt z wodą, której temperatura wynosi około 90˚C. Zmniejsza to goryczkę i redukuje nadmierną kwaskowatość naparu. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest łatwo przyswajalna dla organizmu i mniej drażniąca dla żołądka niż inne kawy, zawiera też dwa razy mniej kofeiny niż np. napój z filtra.

Koszt ekspresu ciśnieniowego: od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

Drip

Drip (nazywany też filtrem ceramicznym, dripperem) jest rodzajem lejka, w którym umieszcza się papierowy filtr w kształcie litery V. To najbardziej popularna metoda alternatywnego parzenia kawy. Bardzo ważne są tutaj jakość ziaren, sposób ich palenia, odpowiednia temperatura wody i czas parzenia. Przygotowanie kawy jest bardzo proste: wystarczy włożyć do dripa papierowy filtr, przepłukać go (pozbywamy się w ten sposób zapachu papieru), a następnie umieścić w filtrze odmierzoną porcję świeżo zmielonej kawy. Kawa powinna być zmielona niezbyt drobno i przypominać grubszy piasek. Okrężnymi ruchami zalewamy ją filtrowaną, przegotowaną wodą o temperaturze około 90˚C (nigdy wrzątkiem!), przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 2-3 minuty. Tak przygotowana kawa jest niezwykle aromatyczna, ale delikatna.

Cena dripa: od 20 do 200 złotych (plus papierowe filtry)

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

Chemex

Zasada parzenia kawy w chemeksie bardzo przypomina dripper – tutaj także mamy do czynienia z filtrami i metodą przelewową. Przygotowana w ten sposób kawa jest bardziej delikatna, lekka i czysta w smaku, a przy tym bardzo pobudzająca. Najlepiej pić ją bez dodatków, by w pełni docenić jej wymiar smakowy i poczuć wyśmienity aromat.

Do szklanego naczynia wkładamy filtr ze specjalnego papieru (przepuszcza mniej olejków, dzięki czemu napar przypomina w wyglądzie mocną herbatę), zwilżamy go gorącą wodą, by przyległ do ścianek i stracił papierowy posmak. Następnie wsypujemy grubo zmieloną kawę i spokojnymi, kolistymi ruchami zalewamy ją gorącą wodą. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 96˚C, a optymalny czas parzenia to 4 minuty.

Cena: od 100 do 300 złotych (plus filtry – około 50 zł za 100 sztuk).

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

Aeropress

Aeropress to proste w obsłudze narzędzie, stworzone w 2005 r. przez Alana Adlera, amerykańskiego konstruktora zabawek. Urządzenie kształtem i sposobem działania przypomina strzykawkę – to duży tłok, do którego wsypujemy zmielone ziarna, wlewamy wodę, a następnie wyciskamy zaparzoną kawę prosto do kubka. Do przygotowania napoju potrzebujemy oczywiście filtra, który umieszczamy w specjalnym cylindrze z sitkiem. Cały proces nie trwa dłużej niż trzy minuty.

Kawa z aeropressu jest ciemna i nieco mętna, ale wspaniale podkreśla smak kawy i może być alternatywą dla klasycznego espresso (brakuje jedynie delikatnej pianki na powierzchni kawy). Urządzenie ma też inne zalety – wykonane jest z trwałego tworzywa sztucznego (poliwęglanowego), ma niewielkie rozmiary i łatwo utrzymać je w czystości, dlatego doskonale sprawdza się w podróży.  Minusem tej metody jest niewielka ilość uzyskanego naparu – jednorazowo można „wycisnąć” około 200 ml.

Cena: od 100 do 150 złotych.

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

To może Cię zainteresować