5 najciekawszych budynków w Polsce – subiektywny przegląd

5 najciekawszych budynków w Polsce – subiektywny przegląd

Cudze chwalicie, swojego nie znacie! - jak pisał poeta Stanisław Jachowicz, udowadniając, że Polacy niepotrzebnie w poszukiwaniu lepszych, piękniejszych rzeczy zaglądają z ciekawością za granicę, często nie doceniając tego, co mają pod nosem. A, przynajmniej w kwestii architektury, mają pod tym nosem sporo do oglądania! Oto przegląd najciekawszych i najbardziej inspirujących budowli w Polsce.

Gdański Teatr Szekspirowski 

Jeśli nie oglądaliście jeszcze najnowszego Łowcy Androidów (2049), a niespecjalnie macie ochotę spędzić dwie i pół godziny oglądając film, to Gdański Teatr Szekspirowski pozwoli Wam odczuć surowy klimat tego dzieła. Antracytowa cegła dodaje głębi i powagi, a także podkreśla chłodne wrażenie górowania nad ludźmi. Całe show kradnie jednak otwierany dach, dzięki którym aktorzy mogą grać pod gołym niebem. Gdański Teatr jest jedynym w Polsce teatrem szekspirowskim, dostosowanym do tradycji staroangielskiego teatru z czasów Williama Shakespeare’a.

Lustrzany Dom pod Warszawą

 Dom, który potrafi się zakamuflować? Okazuje się, że to jak najbardziej możliwe – Lustrzany Dom pod Warszawą postawiono w lesie, a pokryte gigantycznym lustrem ściany sprawiają, że można go przeoczyć. Jednak kiedy się go już dostrzeże, daje wrażenie, jakby lewitował pośród drzew, próbując wtopić się w otoczenie. Interesujące rozwiązanie architektoniczne oraz nietypowy kształt bryły sprawiły, że budynek szybko ściągnął zainteresowanie i wpisał się na listę najbardziej interesujących w Polsce.

Dom Kereta w Warszawie

Raj dla kompaktowych ludzi czyli dom, który w najszerszym miejscu ma 152 centymetry szerokości, a w najwęższych 92. W praktyce jednak jest to instalacja artystyczna zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego, w której mieszka izraelski pisarz – Etgar Keret. Konstrukcja ma być hołdem dla jego twórczości i zwięzłości jego opowiadań, które więźniowie czytali w drodze z celi do toalety. Budynek jest wciśnięty między bloki mieszkalne na ulicach Żelaznej 74 i Chłodnej 22. Jest również w pełni funkcjonalny jako mieszkanie, posiada salon, do którego wchodzi się przez klapę w podłodze, sypialnię, a także kuchnię.

Centrum informacji naukowej i biblioteka akademicka w Katowicach

“Rudzielec”, jak pieszczotliwie nazwali ten budynek mieszkańcy, jest sztandarowym przykładem minimalistycznej, zdyscyplinowanej architektury. Rdzawy kolor budynku, który jest zasługą egzotycznego kamienia wykorzystanego do elewacji, jest hołdem dla industrialnej i silnie uprzemysłowionej historii regionu. Na uwagę zasługuje szczególnie konstrukcja i rozmieszczenie okien, dzięki któremu budynek wydaje się lśnić od wewnętrznego światła. Daje to wrażenie, jakby w środku cały czas działa się jakaś “naukowa magia”.

Trzonolinowiec we Wrocławiu

Jeden z niezwykłych budynków zrealizowanych w latach 1961-1967, który został zbudowany od góry, a nie od dołu. Podstawą trzonolinowca jest żelbetonowy trzon, który przenosi pionowe obciążenia budynku, ale stabilizację zapewniały dopiero przymocowane i rozpięte w okolicy liny. Dopiero w 1974 roku budynek usztywniono, co spotkało się z mocną dezaprobatą autora projektu, Jacka Burzyńskiego, ale do dzisiaj zachował swój charakterystyczny wygląd, dzięki czemu dalej sprawia, że “lewituje” kilka metrów nad ziemią.

 

To może Cię zainteresować