5 najciekawszych książek o designie

5 najciekawszych książek o designie

W ostatnim czasie, rynek literatury wnętrzarskiej poszerzył się o wiele publikacji dotyczących trendów w designie. Dziś przedstawiamy przegląd najciekawszych pozycji z całego świata. Te książki potrafią nie tylko opisać styl, ale także poinstruować, jak go osiągnąć… i przedstawić to na zdjęciach. Oto kilka takich pozycji!

The Hinterland. Cabins, Love Schacks and Other Hide-outs, praca zbiorowa pod wydawnictwem Gestalten

W pewnym momencie każdy chce uciec od cywilizacji, chociaż na kilka dni. Odcięcie się od zgiełku komunikacyjnego i szumu wielkich miast to jedna z najczęstszych potrzeb XXI wieku. Warto, by okres wielkiej ucieczki przebiegał wśród rozwiązań, które zaspokoją zarówno estetyczną jak i praktyczną stronę designerskiej duszy. W tym może pomóc książka “The Hinterland. Cabins, Love Schacks and Other Hide-outs”, która pokazuje na niezwykłych fotografiach i w detalicznych opisach, jak uwić sobie gniazdko na krańcu świata. Zdjęcia z górskich, leśnych chat, które oferują zmianę domowej scenerii na coś bliższego naturze i bardziej atawistycznego, zachwycą oko niejednego perfekcjonisty. Idealny wybór dla tych, którzy chcą budować na naturze – albo nawet przekształcić naturę w swoją własną, domową kryjówkę przed cywilizacją.

5 najciekawszych książek o designie

fot. gestalten.com

Scandinavia Dreaming. Nordic Homes, Interior and Design, praca zbiorowa pod wydawnictwem Gestalten

Fani skandynawskiego wystroju powinni potraktować tę pozycję jako must-have na półkach. Niewiele jest pozycji, które tak pięknie potrafią ująć nordycką dwoistość i konflikt skandynawskiego stylu pomiędzy tym, co tradycyjne i ponadczasowe, a tym, co przyjazne i nowoczesne. W tej książce znajdziecie świeże spojrzenie na drewno, ceramikę, glinę oraz wiele innych naturalnych surowców, z którego użycia słynęli nordyccy projektanci. Fani wysublimowanych, designerskich rozwiązań docenią pełne okien, przeszklone pomieszczenia, które przechodzą nagle w drewniane i naturalistyczne akcenty, by zakończyć wszystko bielą kamienia lub ostrym płomieniem paleniska. Warto sięgnąć po tę pozycję – choćby tylko po to, by podziwiać i napawać się idealnymi skandynawskimi wnętrzami.

5 najciekawszych książek o designie

fot. gestalten.com

Mieszkaj pięknie, autorstwa Jagody Kutkowskiej

“Mieszkaj pięknie” udowadnia, że w lepszych wnętrzach człowiek czuje się zwyczajnie lepiej. Jest to najlepsza pozycja dla początkujących fanów designerskich wnętrz oraz miłośników planowania aranżacji – uczy doboru kolorów, zastosowania stylów pod swój charakter, stylizowania bez generalnych remontów oraz odświeżania starych pomieszczeń tak, by tchnąć w nie drugie życie. Jeśli ktokolwiek się obawia o wysokie koszty takich projektanckich zabaw, to bez strachu – Jagoda Kutkowska jest przekonana, że piękne wnętrze to kwestia pomysłu, a nie pieniędzy.

The Inspired Room: Simple Ideas to Love the Home You Have, autorstwa Melissy Michaels

To również jedna z pozycji, które można śmiało nazwać elementarzem odświeżania i stylizowania wnętrz dopasowanych pod charakter właściciela. Melissa Michaels uczy, jak zamienić budynek w dom i jak poczuć się we własnym wnętrzu lepiej. Większość książki to przepiękne, fotograficzne przykłady i instrukcje ozdób, które każdy może wykonać samodzielnie, a także opisy konkretnych stylów.

The House that Pinterest Built, Diane Keaton

Ta pozycja jest gratką dla kolekcjonerów i specjalistów, chociaż może także stanowić interesującą lekturę dla laików. Diane Keaton, uznana scenarzystka, aktorka oraz producentka, przedstawiła w książce “The House that Pinterest Built” interesujące case-study z budowy i projektowania domu, który w całości został zainspirowany znaleziskami na Pintereście. To dzięki tej platformie społecznościowej Diane wpadała na nowe pomysły, adaptowała znaleziska pod swoje wymagania, a także przerabiała znaleziona rozwiązania tak, by wpasować je do swojego pinterestowego domu. Lektura świetnie ukazuje, że nie trzeba być mistrzem stylów i estetyki, by zaprojektować coś oryginalnego – czasem wystarczy źródło nieustającej inspiracji.

To może Cię zainteresować