5 oryginalnych przykładów sztuki użytkowej

5 oryginalnych przykładów sztuki użytkowej

Sztuka użytkowa, stosowana lub zdobnicza – każde z tych określeń odnosi się do dziedziny związanej z wytwarzaniem produktów codziennego użytku.

Ceramika, rękodzieło, projektowanie przemysłowe czy praca z materiałem to tylko niektóre aspekty związane bezpośrednio z designem wnętrz i wzornictwem. Oto 5 oryginalnych przykładów sztuki użytkowej, które wprowadzą artyzm do Waszych domów!

Lampy ukryte w wazonach i ozdobach na półki

Zdawałoby się, że lampy, kandelabry i żarówki to integralna część każdego wnętrza. Nie bez powodu oświetleniu poświęca się wiele uwagi podczas projektowania wnętrza albo budowania domu. Same lampy często stanowią wyraz artyzmu designerów, a różne rodzaje i wzornictwo sprawia, że każdy znajdzie coś do swojego stylu.

Lecz co, jeśli w całym domu światło byłoby ukryte sprytnie w formie stylizowanych na wazony i dekoracje lamp? Na taki pomysł wpadł jeden z najlepszych designerów na świecie, Phillipe Starck. Żarówka, LED albo neon są wtedy ukryte na dnie naczynia i trudno je dostrzec, a efektywność takiego rozwiązania nie ustępuje klasycznym rozwiązaniom nawet o luks!

Wanna-hamak

Ostatni i jeden z najgłośniejszych krzyków mody w świecie designerskim i sztuki użytkowej ostatnich lat – wanna zawieszona nad ziemią. Niezwykły projekt, w którym specjalizuje się firma Splinterworks z Wielkiej Brytanii, pozwala na niezwykłe doznania podczas zwykłej kąpieli. Standardowy model wykonany jest z włókien węglowych, które sprawiają, że wanna jest wystarczająco wytrzymała, by utrzymać ciężar człowieka wraz z wodą, a jednocześnie tak lekka, że nie czuje się jej wagi. Jednocześnie nie traci swoich walorów artystycznych i estetycznych, a charakterystyczny kształt odbitej w lustrze łzy ucieszy oko nawet najbardziej wybrednego wzrokowca. Doświadczenie podczas kąpieli często jest opisywane jako “poczucie nieważkości i delikatnego opadania”. Z pewnością jest to jeden z najlepszych prezentów dla miłośników pluskania się w wodzie w domowym zaciszu i projekt, który może zrewolucjonizować rynek sztuki użytkowej w najbliższym czasie, inspirując innych designerów do podobnych pomysłów np. przy łóżkach albo krzesłach.

Żarówki ozdobione owadami

Styl industrialny co jakiś czas rozbłyska na nowo w kreatywnych umysłach designerów, a motyw surowej, nagiej żarówki na zwisającym z sufitu kablem zdaje się przemawiać do wielu artystycznie nastawionych domowników. A gdyby połączyć to z motywem zlatujących się do źródła światła owadów?

Taki pomysł powstał w Ingo Mauer, firmie specjalizującej się w designerskich rozwiązaniach na rynku sztuki użytkowej. Pokryte sztucznymi motylami, biedronkami czy ważkami żarówki typu Johnny B. Butterfly mogą zamienić industrialny, surowy wystrój w magiczne miejsce poprzez zwykłe pstryknięcie włącznika. Z pewnością niejeden fan artystycznych rozwiązań wnętrzarskich doceni niesamowitą grę cieni i możliwości tworzenia atmosfery i klimatu w tak elegancki, prosty sposób.

Drewniane naczynia

Naczynia i ceramika to również przestrzeń, w której designerzy lubią popisywać się swoją kreatywnością, pomysłami i nietuzinkowymi projektami. Warto przyjrzeć się zwłaszcza rzemieślniczym wyrobom w drewnie, które ostatnio zdobywają coraz większą popularność na stołach w formie talerzy, misek, półmisków, a nawet wielofunkcyjnych naczyń. Idealnie nadają się do tego, by zaskoczyć gości na imprezie albo przyjęciu, a ich artystyczna strona przykuję uwagę nawet przy najskromniejszej stylizacji stołu. Niezwykle dobrze komponują się z dominującym ostatnio szwedzkim stylem lecz świetnie współgrają także z nowoczesnymi lub rustykalnymi wnętrzami.

Wystarczy spojrzeć – oto talerz na przekąski, który wyglądem przypomina labirynt. Raczej trudny do przeoczenia, a wielu nie oprze się, by zapytać, skąd się wziął!

Industrialny aparat z PRL-u

Sztuka użytkowa nie ogranicza się jednak tylko do wzornictwa, wnętrzarstwa lub ceramiki. Dobrym przykładem praktycznego artyzmu jest ten niezwykły aparat o industrialnym designie. Model urządzenia sięga jeszcze czasów PRL-u, a jego szyk, niezwykły kształt, a także element vintage, który ze sobą wprowadza, sprawiają, że może wkrótce stać się nieodłącznym elementem wyposażenia amatorów-fotografów i hipsterów.

Warto dodać, że aparat ALFA jest przykładem polskiej myśli inżynierskiej i produktem narodowym.

To może Cię zainteresować