Aksamit i welur, czyli tworzymy przytulne wnętrza

Aksamit i welur, czyli tworzymy przytulne wnętrza

Dawniej stanowiły nieodłączny element wytwornych, luksusowych wnętrz. Obecnie pojawiają się w rozmaitych aranżacjach, dodając pomieszczeniom przytulności i rozświetlając je. Aksamity i welury, bo o nich mowa, powróciły w wielkim stylu!

Aksamit i welur, czyli tworzymy przytulne wnętrza

Aksamit i welur należą do grupy pluszowych materiałów, których cechą wspólną jest miękka, puszysta okrywa włókienna. Są miłe w dotyku, prezentują się niezwykle elegancko i ładnie rozpraszają światło (ułożone z włosem wydają się jaśniejsze i bardziej błyszczące, pod włos – ciemniejsze), dlatego tak chętnie wykorzystujemy je we wnętrzach. To najlepszy sposób na stworzenie przytulnej aranżacji, niepozbawionej oryginalnego charakteru.

Do jakich wnętrz pasuje welur czy aksamit?

Mimo że materiały te kojarzą się przede wszystkim z pełnym przepychu i blasku stylem glamour bądź klimatycznymi wnętrzami urządzonymi w stylu retro, odpowiednio dobrane plusze sprawdzą się także w innych aranżacjach.

Aksamit i welur dobrze prezentuje się w surowych, industrialnych wnętrzach, wprowadzając do nich nieco ciepła i przytulności. Z powodzeniem możemy zastosować je również w klasycznych, minimalistycznych, eklektycznych, nowoczesnych czy wciąż popularnych wnętrzach skandynawskich. Idealnie pasują do modnych ostatnio złotych i miedzianych dodatków oraz do drewna.

W aranżacjach królują przeważnie aksamity i welury w ciemnych, nasyconych barwach (szmaragd, turkus, granat, butelkowa zieleń, szkarłat, szafir), jednak w magazynach wnętrzarskich coraz częściej spotkać można też pluszowe tkaniny w jasnych, pastelowych odcieniach (takich jak np. pudrowy róż).

Aksamit i welur, czyli tworzymy przytulne wnętrza

Nie tylko meble

Ekskluzywne meble pikowane w stylu Chesterfield to najbardziej znane, ale nie jedyne zastosowanie tych szlachetnych materiałów. Jako tkaniny obiciowe są wykorzystywane do tapicerowania nowoczesnych sof i foteli, rewelacyjnie prezentują się również na pufach, podnóżkach czy szezlongach, a nawet krzesłach przeznaczonych do jadalni. Tego typu elementy aranżacji wprowadzają do wnętrza atmosferę komfortu – ich miękkie, przyjemne w dotyku, delikatne powierzchnie wręcz zachęcają do odpoczynku.

Przytulność to cecha wystroju szczególnie pożądana w sypialni. Pluszowy zagłówek łóżka będzie więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnych zagłówków drewnianych. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie miękkich paneli 3D z ozdobnym pikowaniem – można pokryć nimi całą ścianę, która w ten sposób stanie się główną dekoracją wnętrza. Ponadto wśród lansowanych trendów znalazła się welurowa tapeta z delikatnym, wypukłym wzorem. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązań jest to, że dobrze izolują dane pomieszczenie od hałasu.

Modne są również welurowe i aksamitne tekstylia. Poduszki, zasłony, pledy – to dodatki, które szybko odmienią wygląd każdego wnętrza oraz wprowadzą przytulny nastrój.

Decydując się na aksamit bądź welur w aranżacji, warto postawić na kilka przykuwających wzrok, korespondujących ze sobą elementów. Nadmiar pluszowych rzeczy (np. zasłony, meble, poduszki, panele na ścianie) przytłoczy wnętrze i sprawi, że całość będzie prezentować się kiczowato.

Aksamit i welur, czyli tworzymy przytulne wnętrza

Ważna pielęgnacja

Aby welury i aksamity jak najdłużej zachowały piękny wygląd, powinniśmy o nie właściwie dbać. Najlepiej sprawdzi się parownica (nie można prasować ich bezpośrednio dotykając żelazkiem) oraz regularne szczotkowanie miękką szczotką w kierunku włosia. Dzięki temu prostemu zabiegowi pozbędziemy się nieestetycznych odgnieceń.

Wbrew pozorom materiały te odznaczają się bardzo wysoką jakością i są niezwykle trwałe, więc właściwie pielęgnowane meble i dodatki posłużą nam przez lata. Jedyną wadą pluszu jest to, że dość trudno usunąć z niego zabrudzenia – wymaga stosowania bardzo delikatnych detergentów, które nie zniszczą i nie odbarwią jego powierzchni, istotna jest także jak najszybsza reakcja na powstałą plamę.

 

Autorką artykułu jest Katarzyna Lasocka z morizon.pl/blog

To może Cię zainteresować