Antonio Lupi i sukces corianu

Antonio Lupi i sukces corianu

Autorskie rozwiązania oraz oryginalne pomysły nie dotyczą tylko głównych przestrzeni życiowych - jak salon, sypialnia i pokój dzienny - lecz także bardziej intymnych miejsc. Tym razem zaglądamy do łazienek i to wraz z włoskim designerem, który założył swoją firmę w 1968 roku i o czym wtedy jeszcze nie wiedział, miał przeprojektować to, jak ludzie postrzegają intymną przestrzeń tego pomieszczenia i estetykę wszystkich powierzchni w nim.

Antonio Lupi sprawił, że corian podbił świat zlewów, brodzików, wanien i powierzchni łazienkowych. Jak to zrobił? Dowiecie się w poniższym artykule o magii corianu i geniuszu włoskiej myśli designerskiej.

Czym właściwie jest corian?

Specjalna mieszanka akrylu, minerałów oraz metakrylanu metylu to materiał, który ma właściwości litej skały, lecz jednocześnie pozostaje znacznie lżejszy, nieprzepuszczalny, a przy tym odporniejszy na zabrudzenia i zarysowania. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, to plastyczność tego materiału w kształtowaniu, formowaniu i dopasowywaniu. Po odpowiednim umodelowaniu corianu do konkretnej wizji projektanta, mieszanka po prostu zastyga, przybierając odpowiedni kształt. Materiał pozostawia również spore pole manewru w kwestii kolorystyki, którą można zmienić na etapie kształtowania się materiału poprzez dodanie odpowiednich minerałów lub barwników.

Dzięki temu corian jest surowcem, który idealnie sprawdza się przy projektowaniu zlewów, umywalek, wanien, brodzików lub powierzchni w miejscach, w których bardzo łatwo o zanieczyszczenia – jak właśnie łazienka. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości, a jego naturalna odporność na temperatury, wilgoć i uszkodzenia czyni z niego praktycznie must-have dobrze wyposażonej łazienki.

Historia marki Antonio Lupiego

Chociaż urodzony w Vinci Antonio Lupi w 1968 roku skupiał się raczej na projektowaniu i sprzedawaniu luster, to jednak po latach jego firma rozwinęła się również na inne aspekty wnętrzarskie. Dzięki temu możemy podziwiać dzisiaj takie propozycje jak różne designerskie zlewy łazienkowe, w których firma się specjalizuje. Ich mnogość sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jaki styl łazienki preferuje.

Mimo że firma Antonio Lupiego odnosiła sukcesy i rozprzestrzeniała się konsekwentnie od 1969 i zbudowania pierwszej fabryki, to naprawdę wielki sukces przyszedł dopiero w 1986 roku wraz z kolekcją łazienkową nazwaną “Antonio Lupi Bath Collection”. Nieustanny rozwój doprowadził do wykorzystania corianu w roku 2002 i wprowadzenia go na stałe w kolekcję wielkiego włoskiego designera.

Specjalność zakładu — zlewy i powierzchnie łazienkowe

Warto na początku zwrócić uwagę na popularny i niezwykle prosty, a przy tym estetyczny, model SIMPLO. Bateria wraz z komorą nie są tutaj wbudowane w większą, ceramiczną obudowę, lecz stanowią osobny element ustawiony na dowolnym, wybranym blacie — od szklanego przez metalowy lub ceramiczny po nawet drewniany. Odpowiednio zaprojektowany podwyższenie na baterię sprawi, że z tego modelu korzysta się wygodnie, a zaokrąglone krawędzie zatrzymują wodę wewnątrz zlewu, nie pozwalając, by kropelki wilgoci znalazły się wszędzie dookoła. Istnieją również wariacje modelu SIMPLO pozwalające na zawieszenie go bezpośrednio na ścianie, bez blatu pod spodem.

Innym projektem włoskiej firmy jest model CONTROVERSO, który, jak nazwa może podpowiedzieć, charakteryzuje się dosyć nietypową budową. Komora wolnostojącego zlewu jest zwieńczeniem niezwykłej obudowy. Warstwowe ścianki przywodzą na myśl kształtem bazaltowe rzeźby albo uformowaną skałę wulkaniczną, co w połączeniu z równą i oszlifowaną połową obudowy daje mocno abstrakcyjny efekt. Z pewnością jest to model dla koneserów niezwykłych rozwiązań i geometrycznego artyzmu, który lubi zabawić się z percepcją.

Ostatnim z zaprezentowanych przykładów i jednocześnie znak rozpoznawczy marki to zlew SLOT, zwany też “pierwszym corianowym zlewem na świecie”. Chociaż zaprojektowany został z myślą o surowości i przykuwającej uwagę kanciastości, nie sposób odmówić mu elegancji, zwłaszcza w otoczeniu bazaltów, marmurów albo zdobiących ścianę mas węglowych lub perłowych. Na uwagę zasługuje szczególnie charakterystyczna i uznawana za innowacyjną płytkość komory, która mimo wszystko spełnia swoje zadanie lepiej niż można się tego spodziewać na pierwszy rzut oka — w tym zlewie trudno rozchlapać wodę.

To może Cię zainteresować