Antresola – jak ją urządzić

Antresola – jak ją urządzić

Zarówno w starych kamienicach, jak i w loftach wysokość pomieszczeń bywa znacznie większa od przeciętnej wysokości kondygnacji. To daje dodatkową przestrzeń, którą warto zagospodarować – funkcjonalnie i z pomysłem.

Gdy pojawia się potrzeba wygenerowania dodatkowego metrażu, podsufitowa przestrzeń w wysokich pomieszczeniach daje wiele możliwości. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się budowa antresoli. Antresola pełni w mieszkaniach różne funkcje, w zależności od potrzeb użytkowników, a uzyskana w ten sposób przestrzeń może stać się osobnym aneksem, miejscem odpoczynku czy pomieszczeniem do pracy. Zgodnie z fachową definicją antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia oddzieloną stropem pośrednim, którego powierzchnia jest mniejsza od powierzchni tej kondygnacji i nie jest wydzielona od strony wnętrza przegrodami budowlanymi. Na szczęście jej zbudowanie nie jest tak skomplikowane jak ten opis.

Wymagania techniczne

Nie w każdym pomieszczeniu będzie można zaprojektować strop pośredni. Powinniśmy pamiętać, że minimalna wysokość pokoi w budynkach mieszkalnych wynosi 250 cm, a pomieszczenia na antresoli, gdy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia – 220 cm. Wprowadzenie stropu pośredniego w istniejącej przestrzeni jest uzależnione także od rozmieszczenia okien i drzwi.

Często stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest projekt wysokiego pokoju dziennego i pomieszczeń sypialnych na antresoli. Warto wówczas wprowadzić świetliki dachowe, które staną się dodatkowym źródłem światła dziennego dla pomieszczenia. Zaprojektowany w ten sposób dwupoziomowy salon może jednak generować duże straty ciepła poprzez wychładzanie pomieszczeń przez otwory w stropie. Należy zatem zadbać o dobrą izolację dachu, a także o odpowiednie wygłuszenie, ponieważ na wyższym poziomie z pewnością będą bardziej słyszalne dźwięki z niżej położonych pokoi.

Antresola – jak ją urządzić

Kolejnym aspektem, który trzeba mieć na uwadze, jest to, że ciepłe powietrze przesuwa się z dołu do góry. W związku z tym na antresoli może panować wyższa temperatura i zaistnieć problem z gęstością powietrza, co wiąże się z odczuciem duszności. Rozwiązaniem będzie odpowiednio zaprojektowana wentylacja, a także wprowadzenie klimatyzacji.

 

Bezpieczeństwo i wygoda

Schody prowadzące na antresolę powinny być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Nie mogą być zbyt strome lub wąskie. Należy także zwrócić uwagę na ich dobre wykończenie, podobnie jak samej balustrady, co może wiązać się z wyższymi kosztami.

Na antresoli, która jest zwykle niższa od pozostałych pomieszczeń, montuje się na ogół kinkiety lub ustawia podłogowe oprawy oświetleniowe. Wiszące żyrandole mogą przeszkadzać w użytkowaniu powierzchni.

Planując budowę antresoli, należy też mieć na uwadze, że wiąże się ona niekiedy ze słabszym doświetleniem reszty pomieszczenia, problematyczne bywa na przykład stosowanie opraw oświetleniowych na długich kablach. Warto wówczas dobrać mocniejsze źródło światła skierowane ku dołowi, a także tutaj wprowadzić stojące lampy.

Antresola – jak ją urządzić

Ciekawe rozwiązania

Antresolę można wykorzystać na bawialnię dla dzieci, gdzie swobodnie będą mogły rozrzucać swoje zabawki. Dodatkowa powierzchnia może też zostać zaaranżowana na miejsce wypoczynku z wygodnym fotelem do czytania książek i stolikiem, na którym można postawić kawę lub herbatę.

Ciekawy efekt uzyskamy, realizując projekt antresoli z książkami, okalającej cały pokój dzienny. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową i zarazem interesującą przestrzeń. W małych mieszkaniach dobrym pomysłem jest wykorzystanie antresoli na pomieszczenie do przechowywania lub garderobę. Wówczas wiele przedmiotów, których nie używa się na co dzień, zostaje przeniesionych wyżej, do uzyskanych w ten sposób schowków, co ułatwi utrzymanie porządku. Antresola może także zostać zaaranżowana na miejsce do pracy – wystarczy wstawić tam lekkie biurko, lampkę i krzesło.

Konstrukcja antresoli w mieszkaniu w stylu industrialnym, najczęściej w lofcie, spełnia dodatkową, dekoracyjną funkcję. Stalowe elementy będą doskonale współgrać z cegłą, która bardzo często pozostaje odkryta na ścianach.

Sypialnia na antresoli

Antresola to warte rozważenia rozwiązanie, gdy chcemy wydzielić przestrzeń sypialną. W jednopokojowych mieszkaniach wprowadzenie antresoli może stanowić jedyną możliwość aranżacji takiego obszaru. Należy pamiętać, że w takim przypadku konieczne będzie doprowadzenie wyżej przewodów elektrycznych i montaż nowe gniazd oraz włączników światła.

Antresola to kuszące rozwiązanie, którego głównym plusem jest uzyskanie dodatkowej powierzchni w mieszkaniach, a w domach jednorodzinnych – wykreowanie wielofunkcyjnej otwartej przestrzeni. Jej projekt musi być jednak dobrze przemyślany, by antresola była bezpieczna i funkcjonalna.

To może Cię zainteresować