Bądź designerem w swoim domu

Bądź designerem w swoim domu

Stare, zniszczone bądź niewykorzystywane meble zazwyczaj trafiają na strych czy do piwnicy, nierzadko zagracając domową przestrzeń, jednak dzięki nieskomplikowanym metodom można tchnąć w nie trochę życia i ponownie je wykorzystać. Często w bardzo prosty i niedrogi sposób można zmienić graty w prawdziwe perełki, których nie powstydziliby się nawet zapaleni majsterkowicze i twórcy mebli. Poznajcie kilka rozwiązań.

Pędzel w ruch i… do dzieła!

Wydaje się, że przemalowanie mebla to jeden z najprostszych sposobów na diametralną zmianę jego charakteru. Nowy kolor może nie tylko poprawić stan zniszczonych przedmiotów, ale często pomaga wydobyć ich prawdziwe piękno. Stolik, komoda lub regał mogą zyskać niezwykły wygląd i – w zależności od naszych upodobań – stać się oryginalnym dodatkiem do wnętrza, a nawet stanowić bazę do stworzenia wystroju całego pomieszczenia. O czym należy pamiętać, przemalowując meble? Najważniejsze jest odpowiednie ich przygotowanie. Niekiedy trzeba zmatowić starą warstwę lakieru, jednak do tego wystarczy papier ścierny dostępny w każdym markecie budowlanym; potem potrzebne będą już tylko farba, pędzel, kuweta malarska i trochę wyobraźni!

Bądź designerem w swoim domu

Wybierz swój wzór, czyli zabawa w decoupage i szablony

Ta technika zdobnicza pozwala niedużym kosztem stworzyć nietypowe wyposażenie domu. Przyklejanie wzorów wyciętych z papieru lub serwetek zapewni unikatowość naszym meblom. Gotowe szablony z samoprzylepnej również pozwolą na szybką i prostą odmianę starych przedmiotów. Wybór wzorów i motywów jest na tyle duży, że bez problemu można nadać wybranemu obiektowi nową formę, zgodną z naszą wizją. Niezbędne będą: dekoracyjne serwetki lub papier, nożyczki, farba, pędzelek, klej do decoupage’u i bezbarwny lakier.

 

Jeden przedmiot, wiele zastosowań

Kto powiedział, że krzesło ma służyć tylko do siedzenia, a zapomniana maszyna do szycia niszczeć w piwnicy? Portale społecznościowe pełne są inspiracji dotyczących dekorowania i urządzania przestrzeni. Warto skorzystać z doświadczeń i pomysłów innych. Dzięki odrobinie pracy i pokładów wyobraźni można stworzyć stolik z maszyny do szycia, regały ze skrzynek po winie, a łazienkowy albo kuchenny wieszak ze starej drabiny. Brzmi nieprawdopodobnie? Wygląda jeszcze lepiej!

Bądź designerem w swoim domu

Dekoracje w stylu vintage

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dekoracje i akcesoria są równie ważnym elementem wystroju wnętrz, co meble, ale i one mogą być dekoracją samą w sobie. Umeblowanie w stylu vintage to znany i chętnie wykorzystywany trend. Coraz częściej tworzy się meble stylizowane na te sprzed kilku dekad albo postarza te, które nie mogą zostać uznane za wystarczająco stylowe. Co jednak, jeśli mamy stare, stylowe meble? Warto je wykorzystać i uczynić z nich bazę do dalszego urządzania przestrzeni.

Bądź designerem w swoim domu

Mała zmiana – wielki efekt

Często mniej znaczy więcej: zmiana elementu mebla również może skutkować niesamowitym efektem. Nowa tapicerka, przemalowanie nóg krzesła, kolorowe gałki szuflad – to tylko niektóre przykłady takich drobnych modyfikacji, które diametralnie zmieniają wygląd wyposażenia.

Bądź designerem w swoim domu

To może Cię zainteresować