Basen w domu – jak zaprojektować?

Basen w domu – jak zaprojektować?

Wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej przyjemnych form relaksu. Pływanie jest bardzo dobrym rodzajem aktywności, która angażuje niemal wszystkie mięśnie i modeluje sylwetkę. Dodatkowo ma także właściwości rehabilitacyjne i profilaktyczne. Jeśli pływanie odgrywa ważną rolę w naszym życiu, może warto pozwolić sobie na odrobinę luksusu i zaprojektować basen we własnym domu?

Rozważając nad naszym projektem, możemy wziąć pod uwagę przydomowy otwarty basen, krytą pływalnię zlokalizowaną w środku domu lub w osobnym budynku na działce. Z pewnością nasza nowa realizacja powinna być dostosowana do funkcji jakie ma pełnić, a także do naszych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest także widok jaki będziemy mieć podczas pływania. Warto jest połączyć basen z tarasem, na którym będziemy mogli ustawić meble ogrodowe. Piękna zieleń z pewnością nam to wszystko uprzyjemni.

Najpierw projekt

Przy samym projekcie basenu, istotne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie detali, dlatego już na starcie powinniśmy zdecydować się na konsultacje ze specjalistami. Do uzyskana decyzji na budowę krytego basenu będzie nam potrzebny projekt. Na początku powinniśmy dokonać doboru odpowiedniej wielkości. Należy sprawdzić poziom wód gruntowych, gdyż może się okazać, że znajduje się on wysoko i nasz zbiornik będzie musiał być znacznie bardziej płytki niż byśmy tego chcieli. Jeżeli działka jest dostatecznie duża, można na niej wybudować niewielki budynek z basenem. W tym przypadku musimy przewidzieć miejsce na dodatkowe pomieszczenie techniczne, w którym znajdą się niezbędne urządzenia obsługujące basen, takie jak pompa, filtr (piaskowy, żwirowy lub żwirowo-antracytowy) czy centrala klimatyzacyjna. Są to w większości urządzenia służące do oczyszczania wody. Musimy pamiętać, o tym, że na wszystkie instalacje oddziałuje woda pod ciśnieniem. Według wymogów pH wody powinno wynosić od 7,2 do 7,6.

Najlepiej jest gdy basen projektujemy wraz z całym domem. Pozwoli to uniknąć niektórych problemów projektowych, a także obniży koszty wykonania. Musimy zadbać o odpowiednią izolację termiczną, przeciwwilgociową oraz system wentylacji. Komfortową, ciepłą wodę uzyskamy przy zastosowaniu wymienników ciepła połączonych z systemem ogrzewania domowego. Innym rozwiązaniem mogą być dość wysokie w kosztach eksploatacji gałki elektryczne. Natomiast dobrą alternatywą dla powyższych propozycji może stać się zakup kolektorów słonecznych. Jest to dość duży wydatek aczkolwiek jednorazowy.

Szczegóły techniczne

Nieckę basenu wykonuje się z betonu zbrojonego niezależnie od budynku. W basenach  o długości wynoszącej do 12 m niepotrzebne są dylatacje. Szerokość, długość, głębokość i sam kształt basenu możemy wykonać dowolny. Dobrze jeśli będzie on komponować się z kształtem działki. Na rynku dostępne są również niecki z laminatu PCV, żywicy poliestrowej i epoksydowej, a także z blachy stalowej. Nieckę najczęściej wykańcza się specjalnymi płytkami, ceramiką szkliwioną, mozaiką szklaną lub foliami basenowymi. Można również zastosować kamień naturalny.

Ujście wody

Istotnym elementem będzie odprowadzenie wody. Rynna przelewowa łączy nieckę basenu z jego otoczeniem. Oprócz funkcji odprowadzania nadmiernej ilości wody, tworzy barierę przed nawiewanymi zanieczyszczeniami, pełzającymi zwierzętami czy dopływem zanieczyszczonej wody. Rynny powinny być łagodnie zakończone, bez ostrych kantów i krawędzi, aby można było z nich bezpiecznie korzystać. Na rynku występują systemy dostosowane do niskiego i wysokiego poziomu wody. System z wysoko położonym lustrem wody, gdzie rynna znajduje się około 3 cm powyżej posadzki, możemy zobaczyć na wielu basenach publicznych, w tym na przykład szkolnych. Dla drugiego rozwiązania, rynna przelewowa znajduje się ok. 30 cm poniżej otaczającego obszaru tzw. plaży basenowej. Przy tym rozwiązaniu będziemy bardziej narażeni na problemy wykonawcze i eksploatacyjne. Tak zwany system fiński, w swojej konstrukcji, poprzez skośną powierzchnię obrzeża, przypomina plażę, dodatkowym atutem jest uspokojenie falowania. Pod kratką znajduje się rynna odprowadzająca wodę. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie wrażenia jednej płaszczyzny, wody i otaczającego terenu. Możemy wyróżnić jeszcze kilka systemów pozwalających na wykształtowanie niecki basenu w różnych poziomach w stosunku do otaczającego terenu.

Wentylacja

Jeżeli decydujemy się na basen w domu lub w osobnym budynku na działce, powinniśmy zwrócić uwagę na dobrą wentylację. Jest to istotne, ponieważ przy złym zaprojektowaniu lub wykonaniu, szyby mogą być zaparowane, a zapach chloru wyczuwalny w pomieszczeniach. Dodatkowo może to spowodować brak komfortu mieszkańców i uszkodzenia stolarki okiennej.

Oświetlenie

Projektując instalację oświetleniową możemy zdecydować się na podwójne oświetlenie. Jeden rodzaj światła będzie mocny, pozwalający zobaczyć dokładnie to co jest nad i to co znajduje się pod wodą. Zwiększa to bezpieczeństwo korzystania, które jest szczególnie istotne gdy będą się w nim również bawić dzieci. Mocne światło także bardziej mobilizuje do wykonania treningu. Drugim rodzajem oświetlenia, które możemy wprowadzić, jest światło nastrojowe. Wspomaga ono spokojny wypoczynek i doskonale będzie wyglądać podczas organizowanych dla znajomych imprez. Niestety musimy być przygotowani na koszty eksploatacyjne, które są dość wysokie. Składają się na nie między innymi regularne serwisowanie urządzeń i podgrzewanie wody. Rocznie koszty mogą wynieść kilka tysięcy.

Znany amerykański architekt Richard Neutra, twórca wielu ciekawych realizacji willi  z lat 50. rozwijał swoją wówczas nowatorską teorię o pełnych światłach w przeszklonych bryłach. Twierdził, że architektura powinna współgrać z otoczeniem i w swej harmonijności pełnić rolę portu dla duszy. Wiele inspiracji możemy znaleźć również w projektach Craiga Ellwooda, Raphaela Soriano czy Pierra Koeniga. Jeśli mamy wystarczające środki finansowe, odpowiednią wielość działki, uwielbiamy pływać i robimy to regularnie, wówczas warto jest rozważyć projekt domowego basenu. Prywatna pływalnia, połączona z pięknym ogrodem, to z pewnością spełnienie marzeń wielu osób o domu idealnym.

To może Cię zainteresować