Beton we wnętrzach – jak go używać by nie ochłodzić wnętrza?

Beton we wnętrzach – jak go używać by nie ochłodzić wnętrza?

Beton zyskuje coraz to nowe oblicza we wnętrzach. Kiedyś jedynie traktowany jako podstawowy materiał budowlany – ukrywany pod tynkiem i okładzinami, dzisiaj występuje jako dekoracja w rozmaitych elementach wnętrza. Co jest tak wyjątkowe w strukturze betonu?

Zapewne jego surowość, możliwość różnorodnego kształtowania, zacierania i odciskania innych struktur np. drewna. Daje to ogromne możliwości indywidualnego wykorzystania jego potencjału. Beton pojawia się już nie tylko na ścianach. Betonowe są posadzki, okładziny, blaty, schody, pokrycia drzwi i frontów meblowych, a także dodatki – na przykład lampy czy naczynia. Oprócz tego typowo budowlanego betonu, czyli  mieszanki cementu, kruszywa i wody, na rynku dostępnych jest wiele wiernych imitacji, które też dają nowe możliwości: farby, tynki, tapety, gresy betonopodobne, płyty gipsowe, a także laminaty. Często jednak okazuje się, że najkorzystniejszy cenowo jest beton “prawdziwy”. Ma jednak pewne wady i ograniczenia, czyli konieczność konserwacji, duża nasiąkliwość, kruchość, porowatość, mała wytrzymałość na ściskanie oraz mała izolacyjność cieplna i akustyczna. Zatem zanim podejmiemy decyzję: autentyczny beton czy imitacja, przeanalizujmy ich cechy pod kątem konkretnego zastosowania.

Surowe wnętrza

Beton kojarzy się nam z wnętrzami przemysłowymi, o charakterze industrialnym – czyli raczej o dużych kubaturach i chłodnym, bezosobowym charakterze.

Jak zatem używać tego wyjątkowego materiału w przestrzeni domowej, aby takiego efektu uniknąć?

Ciepła paleta barw

Wystarczy zastosować elementy w ciepłych odcieniach dla zrównoważenia “chłodu” betonu, czyli: beżowa ściana, brązowe zasłony, czy ceglasto-pomarańczowy dywan.

Sąsiedztwo drewna

Drewno jest znakomitym materiałem ocieplającym wnętrze. A do tego jest w pełni naturalne. Jeżeli chcemy użyć płyt betonowych do wykończenia ściany w salonie, postawmy na ich tle drewniany regał, stolik albo wybierzmy podłogę z deski. Mogą to być też mniejsze elementy dekoracyjne jak ramki na zdjęcia lub lampa.

Ciepłe oświetlenie

Kierunkowe oświetlenie o wąskim kącie nie tylko doskonale podkreśli fakturę betonu, ale jego barwa może też nieco ocieplić przemysłowy wizerunek. Wybierajmy więc źródła światła o temperaturze barwowej minimum 3000K (neutralna biel) lub wyższej (im więcej, tym odcień cieplejszy, dążący do żółci).

Złote i miedziane akcenty

Metaliczne powierzchnie, nawet na niewielkich dodatkach, zawsze sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej rozświetlone. Jeżeli zależy nam na zastosowaniu betonu wybierzmy te o ciepłym kolorze, czyli złoto, miedź, mosiądz czy brąz.

Dobra proporcja

Na etapie projektu trzeba dobrze przemyśleć zastosowanie betonu w kontekście całej przestrzeni tak, aby jego płaszczyzna nie przytłoczyła całości. Warto zatem pomyśleć, która ze ścian najbardziej nada się pod tynk betonowy. Może niekoniecznie ta najdłuższa, a raczej krótsza, za kominkiem czy telewizorem. Aby raczej stanowiła tło, a nie główny element wnętrza. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, jeżeli urządzamy dom w stylu minimalistycznym lub ultra nowoczesnym. Wtedy jak najbardziej wchodzą w grę duże jednolite płaszczyzny barw i materiałów.

Miękkie tkaniny, koronki i futra

Tekstylia o miłej w dotyku fakturze zazwyczaj są również są miłe dla oka, co także ociepla pomieszczenie. Dlatego w pokoju o betonowej posadzce można ustawić aksamitną sofę na plecionym dywanie i już zyskamy przyjemniejszy wizerunek wnętrza. A jak zależy nam na rustykalnym stylu to znakomicie sprawdzą się makramy, koronki i ratanowe dodatki w towarzystwie zieleni i kwiatów.

Z cegłą za pan brat

Naturalna cegła (lub płytki z cegły ciętej, najlepiej rozbiórkowej lub formowanej ręcznie) to kolejny materiał, który zawsze dodaje swojskiego i ciepłego klimatu. Dlatego nadaje się doskonale, aby zrównoważyć surowość betonu. Jednak trzeba pamiętać, że struktura cegły jest bardzo rozdrobniona i bogata, dlatego najlepiej obok sprawdzi się duża, niepodzielona fugami powierzchnia betonowej ściany czy posadzki. Jak pojawiłoby się za dużo linii “tnących” przestrzeń, będzie sprawiało to wrażenie chaosu i przeładowania.

Klimaty folkowe i vintage

Następną dobraną parą dla nowoczesnego betonu są kolorowe wzory w stylu minionych epok. Świetnie sprawdzą się płytki czy tapety z klasycyzującymi ornamentami oraz wzorami typu patchwork. Takie wnętrza nabiorą stylu vintage, trochę podróżniczej lub orientalnej nuty, którą możemy podbić dodatkami.

Osobiste akcenty

Zdjęcia, obrazki, książki czy plakaty z naszych prywatnych kolekcji – czy to własnoręcznie wykonane, czy przywiezione z daleka – sprawią, że wnętrze będzie niepowtarzalne i nabierze przytulnego, prawdziwie domowego charakteru. Dlatego też zrównoważą mniej swojski charakter betonu czy białej ściany.

Pamiętajmy, że beton betonowi nierówny, nie ma kilku zasad jego stosowania. Kierujmy się naszym gustem i wyczuciem, aby po remoncie czuć się w swoim domu czy mieszkaniu jak najlepiej. Jeżeli masz trudność, aby wyobrazić sobie taką przemianę zachęcam do skorzystania z usług architekta wnętrz.

To może Cię zainteresować