Biuro idealne – jak robią to w Google i Facebooku?

Biuro idealne – jak robią to w Google i Facebooku?

Huśtawki, zjeżdżalnie, scena muzyczna czy sala konferencyjna zlokalizowana w domku na drzewie – to tylko nieliczne spośród atrakcji, które oferują swoim pracownikom takie firmy jak Google, Pixar, Groupon czy HomeAdvisor. Te i wiele innych przedsiębiorstw zdecydowały się wyjść daleko poza schemat, tworząc komfortowe przestrzenie biurowe, które nie tylko wyzwalają kreatywność, ale także sprawiają, że miliony ludzi na świecie marzą o tym, by w nich pracować!

Biura XXI wieku zdecydowanie różnią się od tych, które jeszcze kilkanaście lat temu dominowały w Polsce. Ciasne przestrzenie pełne ogromnych biurek zapełnionych papierami dawno odeszły już do lamusa. We współczesnych biurach dominują otwarte przestrzenie, naturalne światło i wygodne meble. Nie brakuje też przestrzeni do relaksu i wypoczynku czy kuchni, gdzie w spokoju możemy wypić kawę czy zjeść lunch. To w pracy spędzamy większość dnia, dlatego warto poszukać miejsca, do którego po prostu lubimy przychodzić, w którym czujemy się dobrze, a praca – pomimo trudności, z którymi z pewnością nierzadko musimy się mierzyć – sprawia nam radość i satysfakcję. Przyjrzyjcie się tylko poniższym biurom! Z niektórych pewnie aż nie chce się wychodzić…

Kolorowy misz-masz

Siedziba główna Groupon w Chicago to zdecydowanie jedna z najbardziej szalonych przestrzeni do pracy na świecie! Zaprojektowane we współpracy z firmą Box Studios biuro pełne jest intensywnych barw i zabawnych akcentów. W atrium, gdzie znajduje się recepcja, klientów i gości wita na przykład kot w statku kosmicznym. Do ich dyspozycji są także wiszące fotele-kokony i długie, kolorowe kanapy, na których pracownicy lubią dyskutować o nowych pomysłach.

W siedzibie firmy znajduje się także pokój gier czy przestrzeń zwaną Zaczarowanym Lasem, pełną siedzisk-kamieni, w której dywany przypominają trawę. Mieści się tam także domek hobbita. Tak, tak – to nie błąd – mają tam domek hobbita. Ogromną popularnością cieszy się również stołówka Tiki rodem z Hawajów.

Nazwa zobowiązuje!

Amerykańska Firma Epic Systems produkuje oprogramowanie m.in. dla szpitali i zintegrowanych organizacji medycznych. Tymczasem jej siedziba główna, zlokalizowana w Veronie w stanie Wisconsin, z zewnątrz bardziej przypomina wakacyjny kurort niż budynek poważnej korporacji zatrudniającej blisko 5 tys. osób. A wewnątrz jest tylko lepiej! Pracownicy firmy na co dzień przechadzają się korytarzem inspirowanym przygodami Indiany Jonesa i poszukiwaczy Zaginionej Arki czy holem stylizowanym na wagon nowojorskiego metra. Stołówka do złudzenia przypomina tę z letnich obozów, a jedna z sal konferencyjnych mieści się… w domku na drzewie. W takiej firmie nie ma mowy o nudzie – jest iście epicko! W trosce o skupienie i produktywność pracowników, Epic gwarantuje im także osobiste gabinety.

Kreatywność przede wszystkim

Biura Google to już legenda. Potentat rynku internetowego może pochwalić się chyba najbardziej kreatywnymi przestrzeniami biurowymi na świecie. Nie inaczej jest w siedzibie firmy w Zurychu. Nie jest tajemnicą, że w biurach Google praca łączy się z zabawą, a każdy może pracować tak, jak mu wygodnie. Złota zasada Google mówi, że pracownikom nie wolno przebywać dalej niż w odległości 100 metrów od jedzenia, dlatego w biurach internetowego giganta kuchnie można napotkać niemal na każdym kroku. Są też stołówki, w których pracownicy mogą jadać trzy posiłki dziennie zupełnie za darmo.

Biuro jest ogromne, ale bez obaw – chcąc przemieścić się między piętrami pracownicy mogą skorzystać ze zjeżdżalni lub strażackiej rury. A jeśli chcą odpocząć lub zebrać myśli, mogą udać się do biblioteki bądź akwarium.

Głos pracowników

Facebook do projektowania swojego biura podszedł nieco inaczej niż większość firm. Zamiast dać pracownikom to, czego myślał, że oczekują, Mark Zuckerberg postanowił… spytać ich wprost – za pośrednictwem facebookowej ankiety oczywiście. W rezultacie powstało wspaniałe biuro z dużymi, otwartymi przestrzeniami do pracy i strefami relaksu, m.in. z miejscem do jazdy na deskorolce i stanowiskiem DJ-a. Wszystko to w połączeniu z nowoczesną i komfortową stylistyką sprawia, że siedziba Facebooka w Palo Alto jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy na świecie.

Praca przez zabawę

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest pracować w firmie produkującej zabawki? My tak. I byliśmy przekonani, że pracownicy cały dzień mogą po prostu się bawić, testując produkty. Okazuje się, że tak właśnie jest! A przynajmniej tak wygląda to w duńskiej siedzibie Lego, producenta kultowych klocków uwielbianych przez dzieci na całym świecie. Kolorowe biuro o otwartym planie i kultowe klocki wokół mają zachęcać pracowników do interakcji i pobudzać ich kreatywność. Sale konferencyjne są jasne, kolorowe i otwarte. Choć różnią się rozmiarem, zależnie od ich przeznaczenia, wszystkie zostały zaprojektowane w jednym celu: by zapewniać wygodne środowisko do pracy i… zabawy klockami. Całe biuro zaprojektowane jest tak, aby każdy z pracowników mógł swobodnie układać klocki lego i wymyślić coś nowego, jednocześnie wykonując pracę i ciesząc się spędzaniem czasu w firmie. Czy możecie wyobrazić sobie lepszą pracę?

Na skraju lasu

Okazuje się, że by stworzyć genialną przestrzeń do pracy wcale nie trzeba być gigantem biznesu. Siedziba firmy architektonicznej Selgas Cano Architects wydaje się być jednym z najbardziej odprężających i relaksujących miejsc pracy. Zlokalizowana na skraju lasu – częściowo pod, częściowo nad ziemią – przestrzeń biurowa została zaprojektowana przez Iwana Baana i znajduje się niedaleko Madrytu, w Hiszpanii. To jasne i przestronne biuro, subtelnie przełamane kolorowymi detalami, z widokiem na las, wydaje się gwarantować idealne skupienie i pełną koncentrację, co czyni z niego doskonałe miejsce do pracy – bez niesamowitych zjeżdżalni, ogromnych stołówek czy pokoi gier.

To może Cię zainteresować