Ciemna kuchnia – mamy na nią sposób!

Ciemna kuchnia – mamy na nią sposób!

Duża, jasna kuchnia to marzenie wielu osób, które decydują się na własne cztery kąty. Co jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu jest niewiele światła? Jak najlepiej urządzić takie pomieszczenie?

Pokutuje myślenie, że ciemną kuchnię należy od sufitów po podłogi pomalować na biało. Ten często popełniany błąd sprawia, że taka przestrzeń staje się nudna, bezosobowa i panuje w niej wizualny chłód. Pamiętajmy, że urządzanie kuchni należy traktować całościowo i nie można skupiać się jedynie na jasnym kolorze ścian i mebli. Najlepsze wnętrza powstają dzięki stworzeniu tam palety barw i tekstur, które będą potrafiły przykuć uwagę obserwatora.

Sufit

Wszyscy wiemy, że jasne sufity optycznie powiększają pomieszczenia – nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że aby efekt był naprawdę mocny, należy zdecydować się na śnieżną biel. Żaden odcień kremowego czy farby w kolorze kości słoniowej nie zapewni nam takiego efektu jak najprostsza, czysta biel.

Meble

To chyba najbardziej popularny sposób na rozjaśnienie tego pomieszczenia. Co zrobić, by takie pomieszczenie dobrze wyglądało? Najlepiej połączyć jasne szafki z ciemniejszą, drewnianą podłogą lub płytkami. Nie wszystkie szafki muszą być w tym samym kolorze – dopóki zadbamy o to, by na wysokości oczu znalazły się te jaśniejsze, optycznie powiększymy naszą kuchnię.

Zdecydujmy się na proste formy. Te ze zbyt bogatymi zdobieniami przytłoczą pomieszczenie i sprawią, że będzie wydawać się smutne i ponure.

ciemna kuchnia

Blaty

Jeżeli jesteśmy miłośnikami drewnianych mebli, najlepiej zdecydować się na klon lub inną naturalną, jasną okleinę, którą możemy pobielić delikatną warstwą bejcy. Choć nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, niektórzy decydują się także na zainstalowanie białych blatów. Aby nie marnować później czasu na nieustanne sprzątanie, warto zastanowić się na wprowadzenie w nich ciemniejszych elementów, np. z drewna – które wprowadzą do wnętrza interesujące kontrasty oraz ocieplą wnętrze.

Błyszczące elementy

Kolejnym trikiem na rozjaśnienie ciemnej kuchni jest użycie błyszczących elementów, które będą odbijać światło. Przykładem może być użycie paska błyszczących kafelków (mat zostawmy sobie dla dużych przestrzeni).

Ciemna kuchnia – mamy na nią sposób!

Living Kitchen 2017 - Küche 12

Lustra

Opcja dla odważnych. Jeżeli jest taka możliwość, powieśmy je naprzeciwko okna, aby odbiło tak dużo naturalnego światła, jak tylko to możliwe. Nawet najmniejszy lustrzany element w ciemnym pomieszczeniu jest jak małe okienko, które otwiera przestrzeń. Pamiętajmy jednak, że będzie trzeba poświęcić dużo czasu na utrzymywanie go w czystości.

Oświetlenie

W małych pomieszczeniach szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na oświetlenie. Najlepszym wyborem będą żarówki LEDowe o ciepłej barwie. Zużywają one niewiele energii, a także – w przeciwieństwie do żarówek halogenowych – nie emitują ciepła. Zdecyduj się nie tylko na dobre oświetlenie sufitowe, ale także doświetl wybrane obszary pomieszczenia przy pomocy oświetlenia punktowego. Jeżeli mamy taką możliwość, nie zabudowujmy ciemnej kuchni w całości szafkami. Jeżeli jedną ścianę zostawimy pustą i powiesimy na niej obraz lub ulubioną fotografię, przy odpowiednim podświetleniu punktowym elementu stworzymy coś, co oszuka nasze oko i będzie odbierane jako okno.

Ciemna kuchnia – mamy na nią sposób!

Przeszklone szafki

Zbyt duża ilość przedmiotów, sprawiająca wrażenie wysypujących się z szafki też potrafi przytłoczyć ciemną kuchnię. Uporządkuj wnętrze przeszklonych szafek, zadbaj o to by znalazło się w nich tylko kilka reprezentacyjnych akcesoriów, a resztę przedmiotów umieść w szafkach z pełnym frontem.’

Ciemna kuchnia – mamy na nią sposób!

Zasłony

Jeżeli sporadyczne przysłonięcie okien jest w danym pomieszczeniu koniecznością, zrezygnuj z drapowanych zasłon czy innych ciężkich tkanin. Prosta, lekka i jasna roleta jest idealnym rozwiązaniem do ciemnych kuchni. Jeżeli decydujesz się jednak na lekką zasłonkę – nie zapominaj o jej odpowiedniej długości. Upewnij się, że nie dotykają podłogi, tylko swobodnie opadają maksymalnie kilka centymetrów nad nią. Nie tylko rozjaśni to wizualnie pomieszczenie, ale także pomoże ci zachować w nim większy porządek i czystość.

To może Cię zainteresować