Ciemne wnętrza – jak je optycznie rozjaśnić

Ciemne wnętrza – jak je optycznie rozjaśnić

Ilość światła dziennego ma duży wpływ na dobre samopoczucie. Ciemne, ponure wnętrza oddziałują negatywnie na nastrój, przygnębiają i wywołują zmęczenie. Takie pomieszczenia również wydają się być mniejsze niż są w rzeczywistości.

Najmniej promieni słonecznych wpada do wnętrz usytuowanych na północ oraz na wschód względem stron świata. Zwykle od strony północnej znajdują się  garderoby, spiżarnie, schowki i pomieszczenia gospodarcze, dla których nie jest potrzebna zbyt duża ilość światła dziennego, a wychłodzenie powierzchni nie działa negatywnie. Jednak zdarza się, że od strony północnej znajdują się także pokoje dzienne lub sypialnie. Również przed samym oknem mogą rosnąć gęste, zacieniające drzewa lub samo pomieszczenie zostało urządzone w sposób wywołujący efekt ciemnego wnętrza. W takich sytuacjach poszukuje się rozwiązań, które pozwolą na optyczne rozjaśnienie przestrzeni.

Ciemne wnętrza – jak je optycznie rozjaśnić

Kolory

Pierwszym krokiem do rozjaśnienia ciemnego wnętrza będzie refleksja nad tym jakie czynniki mają wpływ na jego obecny wizerunek. Po takiej analizie  łatwiej będzie wprowadzać zmiany. Z pewnością bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorów. Dotyczy on wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Najwyraźniej widoczny pierwszy efekt uzyskamy przemalowując ponure ściany na jasne, pastelowe barwy. Zabieg ten optycznie rozjaśni wnętrze. Żółć nada blasku, odcienie beżowe rozświetlą pokój, błękit sprawi wrażenie szerszego pomieszczenia.  Kolor fioletowy, w lawendowych odcieniach będzie pomocny do rozjaśnienia, natomiast w ciemnych purpurach wręcz przeciwnie. Barwa ta jednak, w odbiorze wychładza przestrzeń. Podobna sytuacja jest z eleganckim kolorem szarym. Powinien on występować w jasnych, rozbielonych odcieniach. Tradycyjna biel rozjaśnia i powiększa wnętrze. Należy pamiętać, że kolor brązowy przyciemnia i optycznie zmniejsza pokój, podobnie jak czerwony, który pochłania światło. W ciemnym wnętrzu, jako alternatywa dla farby, mogą również pojawić się jasne tapety, które dodatkowo doskonale ukryją nierówności ścian lub pojawiające się spękania.

Podłoga i drzwi

Powinniśmy zwrócić uwagę również na kolor posadzki, drzwi i tkanin w pomieszczeniach. Dobrze dobrana podłoga powinna być w  jasnej tonacji, może to być na przykład połyskujący parkiet, który rozświetli wnętrze. Mroczne posadzki pochłaniają światło, należy unikać zarówno paneli jak i płytek w takiej tonacji. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zmianę wykończenia podłogi, warto przykryć ją jasnym dywanem. Białe lub jasne dębowe drzwi będą o wiele lepsze niż ciemno brązowe lub szare. W małej, ciemnej przestrzeni nie powinniśmy obniżać sufitu, to jedynie spotęguje wrażenie przytłoczenia.

Minimalizm

W ciemnych pokojach nie może być zbyt dużej ilości dodatków czy elementów dekoracyjnych. Wyposażenie powinno być raczej minimalistyczne. Należy zwrócić szczególną uwagę na kolor mebli, nie mogą one wywoływać efektu przytłoczenia wnętrza. Regały, biblioteczki, komody czy też łóżka powinny być jasne i najlepiej smukłe. Powinniśmy unikać wielkogabarytowych meblościanek. Ciemne, skórzane kanapy, ciężkie zasłony będą powodować optyczne pomniejszenie wnętrza. Jasne obicia, przejrzyste firanki nadadzą lekkości i efektu optycznego rozjaśnienia. Lepiej w takich przypadkach unikać stawiania na parapetach gęsto rosnących, ciemnych roślin. Przez okno powinno wpadać jak najwięcej promieni słonecznych, których drogi nie powinniśmy dodatkowo ograniczać. Rozwiązaniem dla pozostawienia roślin w pomieszczeniu, będą ozdobne kwietniki zawieszone na ścianach.

Lustra

Dobrym zabiegiem, znanym od wieków i często wykorzystywanym jest lustrzana tafla, która optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze. Może ona się znaleźć na całej ścianie lub stanowić wykończenie drzwi szafy. Najlepszy efekt uzyskamy jeśli znajdzie się ona naprzeciwko okna. Wówczas wpadające do  wnętrza światło dzienne będzie się odbijać i rozświetlać pomieszczenie. Również samo szkło, przepuszczające i odbijające światło doda blasku. Jeśli przedpokój jest lepiej doświetlony, można zastosować przeszklone drzwi i przez nie wpuścić promienie słoneczne do wnętrza lub odwrotnie, do ciemnego przedpokoju, przepuścić światło dzienne przez drzwi pokoi.

Dodatki

Kolejnym elementem są dodatki. Szczegóły często mają ogromny wpływ na efekt końcowy. Nie powinno ich być dużo bo będą wywoływać niepotrzebny chaos, a jeśli się pojawiają to najlepiej żeby były one delikatne i jasne. Na przykład kremowe, jasno – szare poduszki, biała narzuta, jasne ramki i doniczki na kwiaty. Lepiej unikać jest krzykliwych wzorów.

Oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie przyczyni się do rozświetlenia wnętrza. Najlepiej żeby w pomieszczeniu było kilka źródeł światła. Oprawy oświetleniowe powinny mieć naturalną barwę, zbliżoną do światła słonecznego. Należy unikać chłodnych świetlówek a także żarówek halogenowych o niebieskawej barwie. Często pojawiającym się w mieszkaniach problemem są ciemne łazienki, pozbawione naturalnego światła dziennego. Przy doborze oświetlenia powinniśmy kierować się również powyższymi zasadami.

Podczas gdy do pomieszczeń wpływa zbyt mała ilość promieni słonecznych, aranżacja wnętrza nie powinna dodatkowo potęgować tego efektu, a wręcz przeciwnie, jak najwięcej wydobywać z zastanych warunków. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie opisane powyżej elementy, które z pewnością przyczynią się do optycznego rozjaśnienia wnętrza, a zarazem poprawy naszego samopoczucia podczas przebywania w takiej przestrzeni. Dzięki wprowadzeniu prostych zabiegów, ciemne wnętrza mogą uzyskać blask.

To może Cię zainteresować