Czym kierować się przy wyborze dzieła sztuki?

Czym kierować się przy wyborze dzieła sztuki?

Dzieła sztuki dostępne są dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Wyjątkowy przedmiot może stać się główną dekoracją i punktem centralnym wnętrza. Jednak jak je odpowiednio dobrać i wyeksponować we wnętrzu?

Czym właściwie jest dzieło sztuki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Uważam, że każdy piękny przedmiot może być dziełem sztuki: obraz, rzeźba, grafika, fotografia, ale też mebel, przedmiot użytkowy czy niewielki dodatek. Piękno dla każdego z nas może oznaczać coś innego, dlatego też dzieło sztuki będę rozpatrywać jako obiekt o wyjątkowych cechach estetycznych, ale też emocjonalnych dla jego właściciela.

Jak dobrać dzieło sztuki do wnętrza?

Zacznijmy od podstawowych parametrów, takich jak: rodzaj, wielkość, styl, kolorystyka czy materiał, z którego został wykonany dany przedmiot. Jeżeli chcemy dobrać je do już istniejącego wnętrza, szukajmy czegoś co się w nie wpasuje – jak to zrobić opiszę w kolejnych punktach. Natomiast jeżeli jesteśmy na etapie projektowania to może się stać tak, że to resztę wyposażenia będziemy dobierać do upatrzonego przez nas arcydzieła.

Jakiego rodzaju dzieło sztuki wybrać?

To zależy przede wszystkim od przestrzeni, w której chcemy go umieścić. Jeżeli marzy nam się zagospodarowanie ściany na końcu holu wybierzmy duży obraz, który będzie od wejścia przykuwał uwagę. Jeżeli natomiast chodzi o wydobycie nieużytkowanego kąta w pokoju może to być rzeźba czy wyjątkowy mebel. Warto też wielkość oryginalnego przedmiotu dobrać do skali i funkcji pomieszczenia. Dwumetrowy posąg nie sprawdzi się w niskiej kawalerce, a raczej w obszernej klatce schodowej hotelu. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale to w przypadku ekstrawaganckich przestrzeni z odważnymi właścicielami. Widziałam już piękne wnętrza, których całą ścianę stanowiła fototapeta z reprodukcją obrazu.

W jakim stylu?

Najbardziej oczywiste rozwiązanie to obraz w stylu nowoczesnym do nowoczesnego wnętrza. Ale efekt “wow” robią połączenia zaskakujące i oryginalne, czyli rzeźba w stylu orientalnym czy klasycznym w otoczeniu minimalizmu. Poprzez kontrast wydobędziemy cechy charakterystyczne dzieła sztuki. Jednak te połączenia są dużo trudniejsze do uzyskania – trzeba wykazać się nie lada gustem i zmysłem artystycznym.

POLECANY PRODUKT

 

 

Jak wyeksponować?

Oprócz lokalizacji dzieła sztuki i jego “oprawy”, czyli ramy dla obrazu, a podestu dla rzeźby bardzo istotną rolę gra oświetlenie, które także powinno być indywidualnie dobrane do konkretnego obiektu. Do dużego plakatu czy zdjęcia sprawdzi się sufitowe, rozproszone oświetlenie obejmujące cały arkusz w  miarę równomiernie. Natomiast przy rzeźbach i innych trójwymiarowych przedmiotach ich fakturę wydobędą kierunkowe lampy o wąskim kącie światła. Można tak uzyskać efekt niemal muzealny. Poza światłem ważne jest również tło. Takie o kontrastującym kolorze jeszcze bardziej wyodrębni z przestrzeni dany przedmiot, czyli na przykład ściana za czarną historyczną konsolą powinna być jasna, albo nawet lustrzana. Jeżeli jednak najbardziej wyjątkową cechą jest faktura czy kształt, a nie kolor, to tło może być w zbliżonym odcieniu co samo dzieło sztuki. Resztę wydobędzie światłocień.

Czym kierować się przy wyborze dzieła sztuki?

Dzieła sztuki z prywatnej kolekcji

Tak jak wspomniałam na początku, dzieło sztuki może być każdym pięknym przedmiotem, a wartość sentymentalna jeszcze bardziej podniesie jego znaczenie we wnętrzu. Bardzo zachęcam do poszukiwania małych dzieł sztuki na strychu u dziadków, albo stworzenie galerii zdjęć wykonanych przez naszego przyjaciela. Maska przywieziona z podróży z Afryki będzie nam przypominała o dalekich podróżach, a samodzielnie odnowiony antyk z pchlego targu będzie napawał dumą wszystkich domowników. Rozejrzyjmy się więc wśród posiadanych rzeczy, a może wyeksponowanie którejś z nich w sposób opisany powyżej nada jej cechy wyjątkowego dzieła sztuki?

To może Cię zainteresować