Dekoracyjne tapety – lekki dodatek do wnętrza

Dekoracyjne tapety – lekki dodatek do wnętrza

Chcesz odmienić swoje wnętrze, ale pomysłów brak? Polecamy lekki dodatek pod postacią tapety dekoracyjnej. Myślisz, że to kicz? Absolutnie nie!

Wielki powrót

Tapety obecnie przeżywają swoje drugie życie i stają się na powrót modnym i oryginalnym dodatkiem dekoracyjnym we wnętrzach. W przeciwieństwie do minionych lat nie tapetujemy już całego pomieszczenia od same góry do dołu. Obecnie tapeta staje się elementem dodatkowym, który ma na celu wyróżnić się z otoczenia gładkich ścian. Odpowiednio dobrana tapeta dekoracyjna zamyka i podkreśla całość kompozycji wystroju wnętrza.

Historia tapet

Do XVII wieku głównymi ozdobami we wnętrzach były drewniane boazerie, gobeliny oraz tkaniny dekoracyjne. Szukając alternatywnych form dekoracyjnych, by zaspokoić rynek odkryto tapety. Stanowiły one towar luksusowy, ze względu na to, iż drukowano je ręcznie za pomocą stempli i kunsztownie rzeźbionych wałków drukarskich, które indywidualnie nanosiły kolory. Szczyt popularności tapety osiągnęły w XIX wieku, a więc w czasie, w którym produkowane były grawerowane cylindry oraz papier w długich rolach, co oznaczało, że ich produkcja stawała się łatwiejsza, a tym samym ich dostępność bardziej powszechna. W epoce wiktoriańskiej tapety wyróżniały się głównie mocnymi wzorami, przenoszono je również na sufity, a dodatkowo zamykano w ramach lamperii. Z kolei, w latach 50-tych i 60-tych królowały tapety winylowe, które umożliwiły tapetowanie pomieszczeń wilgotnych i w ekstremalnych temperaturach. W latach 80-tych i 90-tych z początku przegrywały one z farbami, jednakże zaczęło się to zmieniać z końcem lat 90-tych, gdzie uderzyły ze zdwojoną mocą, a także na dobre rozgościły się w trendach dekoracyjnych ścian.

Dekoracyjne tapety – lekki dodatek do wnętrza

Jak dopasować tapetę do wystroju pomieszczenia?

Wzorzyste tapety doskonale skomponują się ze stonowanymi meblami oraz tkaninami, które znajdują się w naszym pomieszczeniu – wówczas wyjdą one na pierwszy plan i będą stanowiły główny element dekoracyjny wnętrza. Dodatkowo – przełamią monotonię ścian oraz wprowadzą efekt wow do Twoich czterech kątów.

Tapety również podkreślą w bardzo oryginalny sposób uskok albo wnęki. Warto o tym pomyśleć nie tylko ze względów estetycznych, ale również dekoracyjnych. Tapeta, która stanowi akcent w pomieszczeniu stworzy wspaniałe tło dla efektownych mebli, albo elementów wnętrza, które chcielibyśmy podkreślić.

Stawiaj na oszczędność!

Bezpieczne stosowanie tapet ściennych, zwłaszcza tych, które mają bardzo wyraźny deseń lub silnie kontrastujące barwy, pozwoli Ci uniknąć efektu przeładowania we wnętrzu. Wzorzyste tapety zawsze najlepiej będą się prezentować w pomieszczeniu z prostymi meblami, w oszczędnej formie. Jeśli Twój dom wypełniony jest starymi meblami, wówczas możesz wprowadzić tapety z konkretnej epoki, czym doskonale podkreślisz charakter pomieszczenia i uzyskasz spójną kompozycję.

Tapeta w sypialni

Jeśli Twoja sypialnia została urządzona w nowoczesnym nurcie urządzania wnętrz, a Ty jesteś fanem modnych dodatków, nie bój się wprowadzić tapety do jej kompozycji. Możesz zdecydować się na wzorzyste tapety, które w nowoczesnym wnętrzu nie będą konkurowały z innymi ekstrawaganckimi dodatkami. Jeśli dobrze je wyeksponujesz, wówczas będą stanowić doskonały element dekoracyjny, który nie tylko nie pozwoli oderwać od siebie oczu, ale również będzie stanowić wspaniały i intrygujący dodatek! 

Jeśli jednak Twoja sypialnia jest urządzona w stonowanych kolorach lub jej kompozycja stanowi wariację tonów jednego koloru, wówczas doskonałym pomysłem na dopełnienie jej wystroju będzie tapeta z delikatnym wzorem roślinnym lub geometrycznym. 

Dekoracyjne tapety – lekki dodatek do wnętrza

Tapeta w pokoiku dziecięcym

Wg psychologów dla rozwoju niemowląt najlepsze tapety to te, które posiadają barwy wyraziste, co może wydawać się szokujące – również czerń! Zatem czas pożegnać się z pastelowymi, bezpiecznymi aranżacjami i wprowadzić tapety do pokoju dziecka w mocnych, nasyconych kolorach. Wzory mogą być bardziej dorosłe, aby mogły służyć dziecku przez lata, nie tylko w okresie niemowlęcym. Jeśli chcesz pobudzać kreatywność swojego dziecka – możesz pokryć ściany tapetami kolorowankami, wówczas stworzyć strefę do bazgrania po ścianach. 

Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz ofert tapetowych. W zależności od specyfiki i przeznaczenia, możesz wybierać między standardowymi rozwiązaniami, tapetami drukowanymi, ręcznie drukowanymi, winylowymi, fakturowanymi i wytłaczanymi, z wytłaczanymi wzorami, z wiórów drzewnych oraz innych. Wybór należy do Ciebie, jaki efekt w jakim pomieszczeniu chcesz uzyskać.

To może Cię zainteresować