Dom (jak) żywy – niezwykła inwestycja na poznańskim Sołaczu

Dom (jak) żywy – niezwykła inwestycja na poznańskim Sołaczu

Niedługo wybór pomiędzy życiem w mieście a chęcią oddalenia się od cywilizacji i zbliżenia do natury nie będzie już konieczny. Na poznańskim Sołaczu, tuż przy parku Wodziczki, powstanie "budynek - ogród" zaprojektowany przez pracownię Ultra Architects.

Ogród na tarasie

Drzymały 27 to projekt niezwykły i wyjątkowy, integrujący naturę z przestrzenią mieszkalną. Inwestycja składa się z piętnastu lokali mieszkalnych rozmieszczonych na sześciu kondygnacjach budynku – 14 apartamentów oraz jednego lokalu typu penthouse. Każdy z narożnych tarasów należących do mieszkania zostanie obsadzony roślinami (w sumie planowane jest wykorzystanie około sześciu tysięcy bylin krzewów, a nawet miniaturowych drzew) i wyłożony naturalną deską z modrzewia syberyjskiego, z zachowaniem naturalnego starzenia się drewna. Całość ma tworzyć tzw. żywą elewację, która poprzez starannie dobrane gatunki i rodzaje zasadzonych roślin, będzie zmieniać swój wygląd zgodnie z następującymi po sobie porami roku. Elewacje wykończone zostaną blachą trapezową oraz siatką cięto ciągnioną.

Dom (jak) żywy – niezwykła inwestycja na poznańskim Sołaczu

fot. Ultra Architects

Elewacja, która żyje

W projekcie postawiono na rodzime gatunki roślin – sadzonki z rodziny klonów, róż, śliw, grabów, traw i wielu innych. Ich wysokość ma być zróżnicowana, a najwyższe sięgać będą 150 – 250 cm. Jeśli ktoś martwi się o to, czy rośliny „poradzą sobie” w zmiennym klimacie, może spać spokojnie – zostaną bowiem zasadzone w specjalnych pojemnikach wyposażonych w systemy nawadniający i odwadniający. Będą też mieć zapewnioną ochroną izolację, która zabezpieczy je przed zmieniającymi się temperaturami i warunkami pogodowymi, a ich stanu doglądać będzie profesjonalna firma ogrodnicza. W elewacji budynku zaplanowano także miejsce na budki lęgowe dla ptaków. Projekt i zastosowane w nim niestandardowe rozwiązania konsultowane były z ornitologami i specjalistami z zakresu ogrodnictwa miejskiego.

Dom (jak) żywy – niezwykła inwestycja na poznańskim Sołaczu

fot. Ultra Architects

Nowa jakość zamieszkania

Drzymały 27 to wysoki standard przestrzeni mieszkalnych, dogodna lokalizacja, a jednocześnie kameralny charakter i bliskość kojącej roślinności. Budynek posiada sześć kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz kondygnację podziemną, zaplanowaną na miejsca postojowe dla samochodów mieszkańców. Apartamenty w budynku będą miały powierzchnię od 49 do 120m², funkcjonalny rozkład pomieszczeń z oddzieloną strefą dzienną, a także automatykę sterowania, programowania ogrzewania i oświetlenia w standardzie, z możliwością dalszej rozbudowy systemu.

Dom (jak) żywy – niezwykła inwestycja na poznańskim Sołaczu

fot. UltraA rchitects

W ramach inwestycji zaplanowano także rewitalizację bezpośredniego otoczenia budynku – remont chodnika od ulicy Drzymały do ulicy Urbanowskiej, nowe oświetlenie uliczne oraz nasadzenie różnorodnych krzewów i drzew na terenie przyległym, co wpłynie na scalenie nowej powierzchni z otoczeniem. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2019 roku. Inwestorem została firma Ebest.

To może Cię zainteresować