Domy na wodzie

Domy na wodzie

Jeśli standardowe budownictwo Cię nudzi, a domy na suchym, twardym lądzie wydają się przeżytkiem, to zanim zaczniesz patrzeć w chmury – spójrz na wodę! Pływające lub dryfujące mieszkania dalej pozostają ciekawostką i nowinką, ale są wykonalne, funkcjonalne i bezpieczne. Oto najciekawsze realizacje, które dla Ciebie wybraliśmy - czy dasz się porwać fali trendu?

Floatinghouse w Bydgoszczy

Pierwszy przykład pochodzi z rodzimego podwórka – jest to osadzona na rzece Brdzie, która przepływa przez miasto, instalacja wykonana przez polsko-angielską współpracę firmy Floatinghouse. W środku zawiera wszystko, czego potrzeba do życia, a samo pływające mieszkanie przypomina wystrojem nieco futurystyczne studio – część dzienna jest połączona z kuchnią i salonem kąpielowym z jacuzzi. Sypialnię można “stworzyć” w każdej chwili opuszczając rolety wewnątrz. Ten pływający dom charakteryzuje się jedną, specjalną cechą – można go w każdej chwili odczepić od nabrzeża i wysłać w krótką podróż, aby zadokować w innym, dowolnym miejscu. Aby wybrać się więc w piękny rejs wcale nie trzeba parostatku, wystarczy przypominający gigantyczny rzutnik mieszkanie, które unosi się na wodzie.

Projekt Dymitra Malcewa w Singapurze

Elegancki i luksusowy, tak można określić mieszkanie zaprojektowane w Singapurze przez architekta Dymitra Malcewa. Prostokątna bryła jest osadzona na mobilnej, unoszącej się na wodzie podstawie, dzięki czemu dom może się przemieszczać. Większość ścian bocznych to czyste szkło, dlatego jego mieszkańcy mają wrażenie, że są dosłownie otoczeni przez żywioł i naturę. Prywatność można uzyskać dzięki zainstalowanym wewnątrz kotarom. Do budowy, oprócz szkła, wykorzystano lekkie, szlifowane drewno, które nadaje wnętrzu eleganckiego i luksusowego charakteru, a przy okazji wzmacnia poczucie naturalności.

The Fennel House w Portland, USA

Niezwykle interesujący geometrycznie obiekt – The Fennel House, który dryfuje na rzece Willamette w Portland może przypominać dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest fala – taki też był zamysł architektoniczny, co potwierdza wnętrze tego domu, które kształtami i budową uzyskuje efekt falowania i płynności dzięki delikatnym, obłym i wstążkowatym kształtom. Drugą inspiracją, może być przecięty na pół korzeń drewna. Tylna ściana The Fennel House przywodzi na myśl gigantyczne słoje rozciętego konaru. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji, ten dom gwarantuje dużo prywatności, gdyż szkło zostało tutaj wykorzystane tylko jako elementy szyb i fragment frontowej ściany. Wewnątrz znajduje się wszystko, czego potrzeba do życia – wyposażona kuchnię, łazienkę, salon, sypialnię oraz pokój dzienny. Całość cumuje w dokach Portland.

Dom na rzece Amstel, Amsterdam

Ta propozycja jest bardziej rozbudowaną wersją bydgoskiego projektu Floathouse. W przypadku amsterdamskiego, pływającego domu mamy do czynienia jednak z piętrowym mieszkaniem. Część dzienna – salon, kuchnia, łazienka – zlokalizowane są na “poziomie 0”, ale część sypialna znajduje się już pod wodą i jest dodatkowo uszczelniona. Mieszkanie posiada jeszcze taras na dachu, na którym mieszkańcy mogą odpoczywać i zażywać słońca. Pływający dom w Amsterdamie został urządzony w minimalistycznym i nowoczesnym stylu, a jego opływowa, gładka bryła to zasługa pracy ponad 30 architektów i projektantów. Wbrew pozorom wcale nie jest mały! Jego łączna powierzchnia to prawie 200 metrów kwadratowych.

To może Cię zainteresować