Filmy o projektantach, które musisz znać

Filmy o projektantach, które musisz znać

Pasjonaci designu, architektury wnętrz i mody szukają inspiracji nie tylko w sieci i branżowych czasopismach, ale także w dobieranych z rozmysłem filmach. Jakie tytuły powinni mieć w swojej kolekcji DVD?

Trylogia designu Gary’ego Hustwita

Nasze zestawienie otwierają trzy filmy, które wyreżyserował Gary Hustwit, niezależny amerykański twórca, a które składają się w idealny starter packdla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wzornictwem. Pierwsza część, nakręcona w 2007 roku „Helvetica”, to must-see nie tylko dla fanów typografii – opowiada historię, jaka stoi za jednym z najpopularniejszych fontów w dzisiejszym świecie, używanym wszędzie: od reklam począwszy, a na napisach w nowojorskim metrze skończywszy. Kolejny film, „Objectified” (2009 r.), dotyczy współczesnego projektowania na masową skalę – stawia pytania o naturę otaczających nas rzeczy i o projektantów, którzy tworzą przedmioty, biorąc pod uwagę nie tylko ich użyteczność, ale też aspekt estetyczny. Zamykający cykl „Urbanized” (2011 r., polski tytuł: „Zurbanizowani”) dotyczył już architektury i urbanistyki – sił ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, jakie wpływają na proces projektowania miast (w filmie sportretowani są światowej sławy architekci, m.in. Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer czy Norman Foster).

Trailer Urbanized

Design Is One: Lella & Massimo Vignelli

„Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, sam to zaprojektuj” – tak brzmi motto bohaterów tego pochodzącego z 2012 roku filmu dokumentalnego w reżyserii Kathy Brew oraz Roberto Guerry. Lella i Massimo Vignelli to niezwykłe osobistości, wyjątkowe małżeństwo, a wreszcie założyciele Vignelli Associates – jednego z najciekawszych współczesnych multidyscyplinarnych studiów projektowych. Pochodzący z Włoch projektanci aż do 2014 roku, czyli daty śmierci Massimo, byli prawie nierozłączni. Ich życie to kilka dekad, ale w tym czasie powstały tysiące projektów: od identyfikacji wizualnych znanych film (Vignelli zaprojektowali np. logotypy Bloomingdale’s, Forda czy United Colors of Benetton) przez przedmioty codziennego użytku, takie jak meble i naczynia, na ikonicznej mapie metra w Nowym Jorku kończąc.

Trailer

Gucci: The Director

Gucci nie tylko ubiera kobiety na całym świecie, ale także kreuje trendy i inspiruje artystów. Reżyserka Christina Voros przez 18 miesięcy portretowała życie i karierę Fridy Giannini – światowej sławy włoskiej projektantki, która od 2006 do 2014 roku była dyrektorem kreatywnym tego domu mody. Dokument zabiera widzów za kulisy największych pokazów mody i zdradza tajemnice dotyczące marzeń, pieniędzy i inspiracji, jakie liczą się w świecie haute couture.

Film wyprodukował James Franco – znany aktor oraz model Gucci.

Trailer

Abstract: The Art of Design

Serial dokumentalny wyprodukowany przez Netfliksa w każdym odcinku opowiada o innym twórcy, ale jego główną osią jest design. Jak powstają noszone przez nas buty? Co bierze się pod uwagę, projektując wnętrze auta? W jakim mieszkaniu poczujemy się najlepiej? Abstrakcja, humor, wygoda, ekologia, użyteczność i łatwość użytkowania – dla każdego z ośmiu designerów wzornictwo jest czymś innym. Bohaterką jednego z odcinków jest projektantka wnętrz Ilse Crawford. Jak sama podkreśla, ponieważ aż 87% czasu spędzamy w pomieszczeniach, ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie – projektowanie nie ogranicza się więc tylko do wyglądu rzeczy. Dla Crawford jest to proces myślowy oraz określona umiejętność, a w efekcie – narzędzie, które nadaje ramy życiu (oryg. cytat: „Design is a tool to enhance our humanity; it’s a frame for life”).

Obejrzyj projekty Ilse Crawford na stronie

www.studioilse.com

Pozycje dodatkowe:

„Drew: The Man Behind the Poster” (2013), reżyseria Erik Sharkey – film dokumentalny o artyście Drew Struzanie, uznawanym za jednego z najbardziej utalentowanych ilustratorów na świecie, który ręcznie malował plakaty takich filmów, jak „Powrót do przyszłości”, „E.T.” czy „Gwiezdne wojny”.

„Dziewczyna z fabryki” (2006), reżyseria George Hickenlooper – biograficzna opowieść o Edie Sedgwick (Sienna Miller), supergwieździe Andy’ego Warhola.

„Wyjście przez sklep z pamiątkami” (2010), reżyseria Banksy – film w reżyserii jednego z najpopularniejszych dzisiaj artystów street artu.

To może Cię zainteresować