Funkcjonalna biblioteczka

Funkcjonalna biblioteczka

Współcześnie wielu z nas – z powodu oszczędności, braku miejsca albo czasu – zastąpiło tradycyjną lekturę książką elektroniczną. Nadal jednak spora grupa osób ceni sobie wartość papierowej książki, bo przecież… Home is where the books are!

Słowa Richarda Francisa Burtona mogą być naszym przewodnikiem w projektowaniu domowej biblioteczki. Mieszcząc zbiory gromadzone niekiedy latami, musi ona nie tylko pasować do wnętrza, ale też pozostać funkcjonalna.

Wybór odpowiedniej przestrzeni

Ci, którzy mieszkają w dużych, przestrzennych domach bez problemu wygospodarują miejsce na domową bibliotekę. Jeśli nie macie przeznaczonego do tego osobnego pokoju, możecie umiejscowić książki w przestrzeni o funkcji gabinetu. Już Cyceron powiedział, że pokój bez książek jest jak ciało bez duszy, dlatego warto pamiętać, że księgozbiór może spełniać również funkcję dekoracyjną i nadawać wnętrzu charakter.

Jeśli jednak nie macie warunków, by zaaranżować w mieszkaniu domową czytelnię, nie musicie rezygnować z biblioteczki. Spróbujcie sprytnie wykorzystać przestrzeń salonu. Książki można przecież ustawić w miejscach, których być może nie braliście dotąd pod uwagę. Wykorzystajcie do tego przestrzeń pod schodami albo podstopnice, obudujcie nimi okna albo… schowajcie je pod łóżkiem w specjalnych szufladach.

Funkcjonalna biblioteczka

Systemy przechowywania książek

Im bardziej rozbudowany księgozbiór, tym większe znaczenie ma utrzymanie w nim porządku. Ideałem jest, gdy książki są poukładane nie tylko logicznie, ale też estetycznie. Pomyślcie zatem o zastosowaniu podziałów na półkach, wtedy łatwiej będzie wyznaczyć strefy tematyczne i nie pogubicie się w ich odnajdywaniu. Tradycyjnie książki ustawiamy na otwartych półkach, ale kto powiedział, że tak właśnie musi to wyglądać? Często słyszę od moich klientów: „Muszę wyrzucić połowę tych książek, bo mam dość ciągłego czyszczenia półek”. Znamy jednak rozwiązanie tego problemu. Jeśli nie chcecie zostać niewolnikami sprzątania w swoim domu, pomyślcie o umiejscowieniu książek w designerskich pionowych wysuwanych elementach przesłoniętych z przodu przezroczystą szybą. Bardziej leniwym proponuję mleczne szkło – jest to element przypominający cargo kuchenne, który nie tylko zaoszczędzi wam sporo czasu podczas pielęgnacji domu, ale będzie ciekawym elementem wypełniającym przestrzeń.

Książki nie ważą mało, dlatego pamiętajcie o wzmocnieniu półek, na których będą się one znajdowały.

Czytaj wygodnie

W trakcie długich godzin, które spędzamy zagłębieni w lekturze, duże znaczenie odgrywa nasza wygoda. Kącik czytelniczy musi być komfortowy. Pomyślcie o zakupie obszernego siedziska lub fotela, w którym nie zmęczycie kręgosłupa. Wielu z Was lubi czytać w pozycji półleżącej – w takiej sytuacji proponuję zakup podnóżka lub fotela leżanki.

Wykorzystajcie też możliwość zlokalizowania miejsca do czytania w pobliżu okna – rozważ wykonanie siedziska na parapecie. To kuszące wizualnie i praktyczne rozwiązanie! W pobliżu domowej biblioteczki nie może zabraknąć wygodnych poduch i miękkiego pledu. Te akcenty nadadzą pomieszczeniu klimat przytulności i dodatkowo umilą czas spędzony nad książką. Zadbaj też o stolik, na który odłożysz książkę lub odstawisz kubek z herbatą albo karafkę z wodą. Jeśli nie ma na to przestrzeni, postarajcie się chociaż o małą półkę. Nie zapomnijcie również o małej szufladce na podstawowy zestaw każdego czytelnika, czyli… chusteczki do otarcia łez i okulary!

Funkcjonalna biblioteczka

Dbaj o własne zdrowie

Kręgosłup i oczy – o ich zdrowie zapalony czytelnik powinien troszczyć się w sposób szczególny. Pamiętajcie, aby domową biblioteczkę umiejscowić tam, gdzie jest dużo światła dziennego, najlepiej bezpośrednio przy oknie. Naturalne światło nie męczy wzroku tak bardzo jak sztuczne, pozwoli więc dłużej i w zdrowiu cieszyć się obcowaniem z książkami. Jeśli jednak czytasz głównie po zmroku, wybierz lampę dającą światło o ciepłej barwie, umiejscowione punktowo i z możliwością regulacji kierunku padania.

To może Cię zainteresować