Garderoba na piątkę!

Garderoba na piątkę!

Projektując dom lub mieszkanie, jeśli tylko macie taką możliwość, często decydujecie się na zaaranżowanie przestrzeni, w której zamieszkają… Wasze ubrania. Dzięki wydzielonej garderobie można bowiem utrzymać większy porządek i ułatwić wybór odzieży. O czym pamiętać, projektując garderobę?

Dysponując niewielką przestrzenią, możecie jednak natknąć się na pewne trudności, chcąc zaprojektować funkcjonalną i piękną garderobę, w której każdy element znajdzie swoje miejsce.

Miejsce na ubrania

Gdzie powinna się znaleźć garderoba? Najlepiej umiejscowić ją blisko sypialni i łazienki. Ważne, aby miała bezpośrednie połącznie z sypialnią, ponieważ to właśnie tam ubieracie się co rano i rozbieracie wieczorem. Lokalizacja blisko łazienki jest równie istotna. Będziecie mieć wtedy bezpośredni dostęp z garderoby do brudownika, a jeśli ktoś zdecyduje się również na umiejscowienie w niej toaletki, zyska wygodny dostęp do bieżącej wody. Jeśli w domu jest więcej sypialni, a możliwości metrażowe nie pozwalają na zaaranżowanie dla każdej z nich oddzielnej garderoby, warto zaplanować takie pomieszczenie pomiędzy pokojami, z dostępem z obu stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu może z niej korzystać wielu domowników.

Garderoba na piątkę!

Wyposażenie

Wyposażenie garderoby jest sprawą indywidualną. Jedni z Was zawzięcie kupują buty, a inni kochają krawaty, w dodatku w rozmaitych kolorach. Waszym wspólnym celem jest jednak funkcjonalne poukładanie tego, co posiadacie. Przed zaprojektowaniem garderoby dostosowanej do Waszych potrzeb zastanówcie się zatem, co tak naprawdę jest w niej niezbędne i czego macie najwięcej. Pamiętajcie o ergonomii – wszystkie elementy muszą być dostosowane do wzrostu domowników.

Gdy już przebrniecie przez ten etap, zastanówcie się nad tym, jak poukładać Waszą odzież. W garderobie musi być miejsce na wiszące – długie i krótkie – ubrania. W każdej szafie znajdzie się kilka dłuższych sukienek albo garniturów, koszul i marynarek. Niezbędne jest zatem zainstalowanie w garderobie podwieszanych rurek z wieszakami. Swetry i spodnie nie muszą wisieć na wieszakach, można je poukładać na niezbyt głębokich półkach lub zamknąć w szufladach. Jeśli zdecydujecie się na drugie rozwiązanie, wybierzcie szuflady z przeszklonymi frontami – łatwiej będzie odnaleźć konkretną rzecz, którą chcecie założyć.

Bielizna powinna być zamknięta w szufladzie. Dobrym rozwiązaniem są organizery z przegródkami ułatwiającymi odnajdywanie poszczególnych jej elementów.

Garderoba na piątkę!

Podział na strefy

Dla wygody wydziel w garderobie następujące strefy:

  1. Ubrania
  2. Dodatki
  3. Przymierzanie
  4. Prasowanie

 

  1. Strefa ubrań

Tutaj powinno się znaleźć to, co nosicie na co dzień: sukienki, koszule, marynarki, swetry, T-shirty itp. Warto, aby wszystkie ubrania były łatwo dostępne i maksymalnie na wysokości wzroku. Poranny pośpiech niesie sporo wyzwań – nie warto więc utrudniać sobie życia już od pierwszych chwil po przebudzeniu.

 

  1. Strefa dodatków

W strefie dodatków umieszczamy wszystkie rzeczy, które nie są potrzebne na co dzień. Możecie tu umieścić ubrania imprezowe, narciarskie, torebki, apaszki, szale itp. Są to rzeczy, które mogą być umieszczone w trudniej dostępnych miejscach, np. w najniżej położonych szufladach lub na najwyższych półkach.

 

  1. Strefa przymierzania

W domowej przymierzalni najważniejszym elementem jest lustro, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonalną garderobę. Na jednej ze ścian zamontujcie obszerną taflę, koniecznie z dobrym sufitowym oświetleniem. Jeśli macie mało miejsca, przyklejcie je na wewnętrznej stronie drzwi. Ci, którzy mają do dyspozycji obszerną garderobianą przestrzeń, mogą wstawić w niej obszerną pufę lub fotel, na którym można przysiąść, by spokojnie zastanowić się nad odwiecznym problemem: w co się ubrać.

 

  1. Strefa prasowania

Większość z Was przynosi wyprane ubrania do garderoby – warto zaaranżować w niej miejsce do posortowanie i wyprasowanie czystych rzeczy. Nie trzeba wiele – wystarczy mały kącik, w którym postawicie deskę, i dostęp do gniazdka, by podłączyć żelazko. Szukającym bardziej funkcjonalnych rozwiązań proponuję zamontowanie deski do prasowania, którą można wyciągać ze ściany. Strefa prasowania jest również miejscem, w którym możecie znaleźć kącik na brudownik.

Design i tricki

Aby przestrzeń w garderobie wyglądała jak wyjęta z amerykańskiego filmu, warto zastosować parę sztuczek. Po pierwsze: ubrania powinny być delikatnie podświetlone – zainstalujcie nie tylko mocne oświetlenie główne, ale również delikatne ledy, które będą podświetlały same ubrania. Tę samą zasadę zastosujcie do butów, które umieścić można na półkach ze spadem, by je dodatkowo wyeksponować. Układajcie i wieszajcie ubrania kolorami – jak w najlepszym butiku. Bieliznę, apaszki, paski i krawaty przechowujcie w podświetlanych organizerach, wzorując się na ekspozycji w sklepach z bielizną.

Garderoba na piątkę!

Pokoje garderobiane

Szukając pomysłu na idealną garderobę, na pewno spotkaliście się z przykładami dużych pokoi, które są czymś więcej niż duża szafa. Tutaj warto ustawić, najlepiej na środku, toaletkę z przyborami do malowania i designerską umywalką. Powiększcie też strefę wypoczynku z lustrem. Dorzućcie miękki dywan, kilka poduch, a uzyskacie bajkową garderobę na piątkę.

 

To może Cię zainteresować