Geometryczne wzory we wnętrzach

Geometryczne wzory we wnętrzach

Geometryczne wzory były bardzo popularnym trendem w latach 60. XX w. Przejawiał się on zarówno w ubiorze jak i wystroju wnętrz. W architekturze, w projektach twórców Bauhausu, pojawiły się przestrzenne formy geometryczne a inspiracja prostotą widoczna była także w malarstwie.

Znane są ikoniczne prace Kazimierza Malewicza, takie jak Czarny kwadrat na białym tle. Obecnie geometryczny motyw jest znów bardzo chętnie stosowany przez projektantów. Powszechne stały się koła, paski, trójkąty, kwadraty, prostokąty, romby, heksagony, zygzaki, krzyżyki czy szachownica. Dostępna kolorystyka jest bardzo szeroka.

Umiar kluczem do sukcesu

Wprowadzanie geometrycznych wzorów do wnętrz nie jest jednak proste w aranżacji. Elementy te nie powinny być nadużywane i należy je łączyć z neutralną bazą żeby uniknąć efektu chaosu. Powinno się także zwrócić uwagę na wielkość i natężenie motywu, aby nie stał się on męczący dla wzroku. Monochromatyczne lub pastelowe wzory z pewnością będzie łatwiej umieścić we wnętrzu. Jeśli zdecydujemy się na intensywną, wzorzystą tapetę, nie powinna ona znajdować się na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, ale raczej na jednej lub wybranych fragmentach. Bardzo ważny jest tutaj umiar.

Geometryczne wzory we wnętrzach

fot. Miloo Home

Dobór dodatków

Geometryczne wzory mogą również przybrać formę płytek w kuchni, pomiędzy dolnym i górnym rzędem szafek. Bardzo popularne i dobrze wyglądające są heksagony i romby. Ułożone na ścianie płytki w kształcie heksagonów tworzą wzór plastra miodu. Dostępne na rynku są także płytki trójwymiarowe, tworzące ciekawe, wypukłe formy, które ozdobią przestrzeń mieszkania. W kuchni i jadalni można umieścić ściereczki z ciekawym deseniem, jak również podkładki, kubki, puszki czy ozdobne miski.

Wzorzyste płytki

Na ścianie w łazience również można zastosować płytki w kształcie heksagonów lub jako akcent, umieścić czarno-białą szachownicę, a także wybrać jeden z wielu dostępnych, ciekawych, geometrycznych wzorów dostępnych na kwadratowych czy też prostokątnych płytkach.  Bardzo popularna stała się arabeska. Wiele firm oferuje dekor ze wzorem mozaiki w kształcie rombów.

Geometryczne wzory we wnętrzach

Geometryczne meble

Również meble mogą posiadać cechy geometrii. Komody czy szafki pod telewizor, o prostych, minimalistycznych formach, z szufladami lub drzwiczkami bez uchwytów dobrze sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Także na nich może znaleźć się deseń lub kolor. Podobnie można je zastosować w obiciu mebli. Wciąż modnym wzorem jest czarno – biała pepitka, znana także jako psi ząb. Kwadrat stał się inspiracją dla interesującej, minimalistycznej kolekcji mebli Bricks (FewChairs). Swój renesans przeżywają wszelkiego rodzaju pikowania nawiązujące do stylu glamour. W ten sposób mogą być pokryte sofy, krzesła czy pufy, wezgłowia łóżek, a nawet całe powierzchnie ścian. Podstawą wielu stolików i foteli stały się formy trójkątne i kwadratowe. Geometryczne wzory można wprowadzić do wnętrza również za pomocą ciekawych, prostych plakatów.

Geometryczne wzory we wnętrzach

Sofa Beetle, Gubi, fot. NAP

Barwne tekstylia

Na rynku dostępna jest także szeroka gama innych dodatków, dzięki którym, najtańszym kosztem można wprowadzić geometryczne wzory do wnętrz przełamując tym samym monotonię. Mogą to być między innymi dekoracyjne poszewki, zasłony, narzuty, koce, obrusy czy bieżniki. W salonie mogą znaleźć się ciekawe donice, wazony i misy w kształcie wielościanów foremnych, krzesła lub stoły oraz wzorzyste dywany.

Geometryczne wzory we wnętrzach

fot. BoConcept

Oświetlenie

Minimalistyczne, geometryczne formy przejawiają się również w oprawach oświetleniowych. Imponująca i najbardziej znana jest oprawa wisząca LED Wireflow firmy Vibia, wyróżniona Wallpaper Design Award 2014. Na metalowej ramie zawieszone są kable, do nich dyfuzor. Światło wydobywa się z dwudziestu kloszy. Oprawa ta stosowana jest często w recepcjach lub reprezentacyjnych, wysokich pomieszczeniach. Jej średnica wynosi 120 cm, a podwieszenie 279 cm. Wiele firm, w swoich produktach nawiązuje do stylistyki produktów Vibii, którą można przenieść do wnętrza domu. Metalowe, proste klosze będą pasować do wielu rodzajów pomieszczeń. Dostępnych jest wiele opraw oświetleniowych w kształcie wielościanów, opartych na bazie kwadratów, sześciokątów prawidłowych czy trójkątów.

Ostania wymieniona figura, jest niezwykle inspirująca dla wielu projektantów. Zamiłowanie przyczyniło się do powstania fotela Polygon (NumenForUse), odznaczonego tytułem Innovation Award 2014, a także posłużył za bazę dla fotela i sofy 3angle (Studio Projektowe Grupa). Tego typu meble, o ciekawej kolorystyce, z pewnością będą stanowić element charakterystyczny wnętrza. Trójkąty dominują jako element ścienny widoczny między innymi na ciekawych tapetach. Modne, dekoracyjne motywy można uzyskać za pomocą przestrzennych półek a także geometrycznej grafiki namalowanej na ścianie. Stosowanie pasów we wnętrzach może również wpływać na uzyskanie optycznego powiększenia lub pomniejszenia wnętrza. Dzięki wzorom na ścianach można stworzyć także inne złudzenia.

Figury geometryczne były inspiracją dla wielu projektantów na przestrzeni dziejów. Geometria we wnętrzu sprzyja osiągnięciu harmonii i funkcjonalności. Formy te mogą występować pod wieloma postaciami, rozpoczynając od samego ustawienia mebli i przejawiać się w ciekawych designerskich formach, gdzie będą stanowić wyrazisty akcent. Dzięki stosowaniu wzorów uzyskujemy wiele możliwości aranżacji. W ich wyborze, należy zwrócić uwagę zarówno na deseń jak i kolor. Przy ich wprowadzaniu do wnętrz, powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru aby przebywanie w pomieszczeniach było relaksujące a nie męczące.

To może Cię zainteresować