Harmonia barw w Twoim domu

Harmonia barw w Twoim domu

Sposób, w jaki dobieramy kolory we wnętrzu, ma ogromne znaczenie dla jego ogólnego odbioru. Nieumiejętne łączenie barw może zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę i w jaki sposób zestawiać kolory farb, mebli, dodatków, aby uzyskać doskonały, cieszący oko efekt?

Na co więc zwrócić uwagę i w jaki sposób zestawiać kolory farb, mebli, dodatków, aby uzyskać doskonały, cieszący oko efekt?

Dopasuj barwy do charakteru wnętrza

Zanim wybierzesz farby, meble, dodatki, zastanów się, jaki jest jego charakter i jaką funkcję ma spełniać. Ustal, jaki styl będzie dominował w Twoim domu, a później pomyśl o kolorystyce, która najbardziej Ci się podoba. Jeśli współgrają – przejdź do trzeciego etapu: jak zastosować rozwiązania kolorystyczne, by uniknąć przekoloryzowania i uzyskać pożądaną harmonię. W niektórych przestrzeniach, np. przeznaczonych do relaksu, lepiej zachować kolorystyczny spokój – tutaj stosuje się raczej zimne, spokojne barwy. Tam, gdzie nie przebywasz zbyt często, możesz pozwolić sobie na znacznie więcej.

Harmonia barw w Twoim domu

fot. Vispring

Unikaj zbędnych podziałów

Pamiętaj, że dobierając kolorystykę, musimy postrzegać przestrzeń jako całość, a nie dzielić ją na poszczególne pomieszczenia lub pokoje. Aby uzyskać harmonię, musisz mieć przed sobą spójną całość. Nie chodzi o to, by w każdym pomieszczeniu stosować ten sam kolor farby – to byłoby po prostu nudne – lecz żeby delikatnie przechodzić z jednej barwy w drugą. Możesz też zastosować podobny motyw kolorystyczny pojawiający się w różnych miejscach w całym domu.

Harmonia barw w Twoim domu

Stosuj „bezpieczne” kolory

Istnieje kilka kolorów, które w każdym zestawieniu wyglądają dobrze. Najbardziej neutralna jest biel – pasuje do wszystkiego, zapewnia też wrażenie czystości i świeżości we wnętrzu. Biel, szarości i czerń są dopełnieniem każdej istniejącej barwy, dlatego chcąc uspokoić wnętrze lub szukając koloru, sięgnij po te właśnie barwy. Jeżeli nie jesteś odważny na tyle, żeby wprowadzić do wnętrz więcej kolorytu, utrzymaj dom w odcieniach szarości. Odpowiednie – mobilne – dodatki, takie jak poduchy, zasłony i świece, skutecznie je ocieplą i ożywią.

Harmonia barw w Twoim domu

Sposób łączenia kolorów

W łączeniu kolorów unikaj przesady. Najnowsze trendy wnętrzarskie każą wprowadzać do wnętrz wiele barw, lecz w wysublimowany sposób. Jak osiągnąć ten efekt? Wybierz jeden bazowy kolor, taki, w którego otoczeniu czujesz się najlepiej, i postaraj się dobrać do niego dwa inne, które go dopełnią. Łącz maksymalnie trzy barwy. Jeśli nie masz zmysłu estetycznego, rozejrzyj się wokół – inspirację znajdziesz w przyrodzie i swoim otoczeniu. Podpowiedzi piętrzą się też w tematycznych czasopismach oraz w internecie. W pierwszej kolejności sięgnij jednak po koło barw.

Koło barw

To narzędzie przydatne dla każdego, kto pracuje z kolorami. Jest ono wzornikiem, na którym widzimy kolory w pasujących do siebie zestawieniach. Pozwala dobrać odcienie kolorystyczne, które pozostają są ze sobą w idealnej harmonii. Wzornik jest idealną podpowiedzią dla urządzających wnętrze. Wybierając konkretny numer farby w sklepach, możesz poprosić o sklepowy próbnik, który z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

Światło, ton i kolor

Bardzo duży wpływ na postrzeganie odcienia koloru ma oświetlenie. Zwróć zatem uwagę na to, czy urządzane wnętrze jest ciemne i ponure, czy może bardzo jasne i otwarte. Do ciemniejszych i zamkniętych przestrzeni dobieraj głównie pastele, w większych – jasnych i bardziej otwartych – możesz sobie pozwolić na ciemniejsze kolory. Farby, meble i dodatki nie wszędzie będą wyglądały tak samo jak na sklepowej wystawie. Wybierając farby, miej na uwadze, że próbnik to tylko mała karteczka wielkości paru centymetrów, a kolor może wyglądać zupełnie inaczej na dużej ścianie.  Eksperci radzą, by wybierać kolory o ton jaśniejsze od tych, które nam się podobają – farby na ścianach zawsze wyglądają na ciemniejsze niż te z próbnika.

Harmonia barw w Twoim domu

To może Cię zainteresować