Ikony polskiego designu: Renata Kalarus

Ikony polskiego designu: Renata Kalarus

Cechą charakterystyczną wszystkich jej projektów jest nowoczesną forma, technologiczna doskonałość oraz popularność. Bardziej od prestiżowej nagród liczy się dla niej liczba sprzedanych egzemplarzy mebla, gdyż chodzi o to, by były praktyczne w użytku, niż swoją wydumaną formą zdobiły jedynie wystawy czy targi designu.

O kim mowa? Oczywiście o Renacie Kalarus!

Ta urodzona w 1971 roku absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Form Przemysłowych, bardzo szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich projektantek. Meble tapicerowane jej projektu zdobyły liczne prestiżowe nagrody, między innymi PRODECO 2006 oraz Henkel Award w 2007 roku. Kalarus prowadzi krakowskie studio METAFORA, zajmujące się nie tylko projektami mebli, ale również aranżacją wnętrz i szeroko pojętym wyposażeniem. O sobie mówi krótko: uparta i narwana.

Krzesło Comma, NOTI, 2007

Jednym z najbardziej udanych projektów, a w dodatku jednym z najbardziej charakterystycznych, jest krzesło Comma, którego wygięcie ma nawiązywać do kształtu przecinka. Kontrast między siedziskiem a grubszym, miękkim oparciem ma wzmocnić wrażenie komfortu. Całość podkreślają cienkie, chromowane płozy metalowej bazy. To właśnie z tego mebla Kalarus jest najbardziej dumna – krzesło dostało nagrodę Henkel Award i Red Dot Award Honourable Menton w 2009 roku. W ciągu trzech lat stało się bestsellerem – idealnie wpasuje się do domu zarówno w stylu bauhausowym, jak i nowoczesnym. Warto spróbować różnych połączeń: postawić je przy stole z litego drewna w przestronnej jadalni bądź przy białym, emaliowanym biurku w zaciszu gabinetu.

Ikony polskiego designu: Renata Kalarus

fot. Noti

Sofa Bibik Loft, NOTI, 2006

Mebel wyróżnia się grubymi podłokietnikami oraz niebanalną konstrukcją. Wprowadzi element komfortu i wygody do domowego zacisza. W pozycji wyjściowej ze wszystkich stron może na niej siedzieć kilka osób, będzie więc idealnym wyborem dla tych, którzy często miewają gości. Dodatkowo ruchome oparcia umożliwiają pewne zmiany. Odsunięcie krótszego odsłania drewnianą półkę i zmienia układ siedzenia – drugiego za to zmienia mebel w wygodne miejsce do spania. Właśnie w zależności od podłokietników wyróżniamy dwa modele sof Bibik: Classic z podłokietnikami oraz Simple bez nich. To właśnie Bibik została doceniona godłem PRODECO 2006.

Ikony polskiego designu: Renata Kalarus

fot. Noti

Sofa Kiwi, IKER, 2000

Miękki i obszerny mebel z nóżkami ze stali szlachetnej idealnie nadaje się i do przestronnych, okazałych, dobrze oświetlonych pomieszczeń oraz tych mniejszych, bardziej przytulnych, nawet zagraconych. Do podłokietnika doskonale wpasuje się niewielki stolik kawowy z miejscem na gazetę, tworząc perfekcyjne miejsce na wypicie przedpołudniowej kawy w dobrym stylu – z laureatem nagrody Rzecz Doskonała 2000 Domu i Wnętrza.

Sofa LCD, NOTI, 2012

Wśród nowszych projektów można z pewnością wyróżnić sofę LCD, która dzięki prostym kształtom oraz lekkim dodatkom zyskała bardzo nowoczesną i smukła bryłę. W połączeniu z żywymi kolorami żółci oraz szarościami stanowi uniwersalny dodatek do wszystkich modernistycznych wnętrz.

 

Ikony polskiego designu: Renata Kalarus

Czy warto dać się zaskoczyć? Zdecydowanie. Komplety wypoczynkowe ujmują w swojej prostocie oraz elegancji, czerpią z naszej historii, przedstawiając nowoczesne spojrzenie na tapicerkę i dając jej drugie życie. Kalarus nie tylko wprowadza w świat polskiego designu, lecz również wytrwale i z powodzeniem pomaga go tworzyć. Pokazuje, że nie warto bać się nowych form oraz kolorów, gdyż te z powodzeniem spełnią wszystkie nasze oczekiwania i idealnie wpasują się w nasze wnętrza.

To może Cię zainteresować