Industrialna ekspozycja wnętrza

Industrialna ekspozycja wnętrza

Styl industrialny we wnętrzach codziennego użytku domowego, pojawił się na początku XX w., w wyniku zapotrzebowania na nową, tanią powierzchnię mieszkalną. Wówczas zaczęto adaptować stare fabryki i inne opuszczone obiekty przemysłowe. Tego typu aranżacje kojarzone są przede wszystkim z francuską bohemą, ze sztuką i kulturą alternatywną.

Po kryzysie gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, który wybuchł po pierwszej wojnie światowej, a także po recesji z lat 50. XX w., duża część artystów zaczęła zajmować opuszczone budynki poprzemysłowe. Aranżowali oni ogromne przestrzenie i na nowo wykorzystywali nieco zużyte już meble nadając im nowe życie. Współczesny styl industrialny, z biegiem czasu coraz bardziej nobilitowany, kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z eleganckimi loftami. Rewitalizacja budynków i całych fragmentów czy też kwartałów przestrzeni miejskich sprawia, że obiekty te stają się coraz bardziej atrakcyjne i pożądane. Wiele takich budynków mieszkaniowych znajduje się w Łodzi, Poznaniu czy Wrocławiu.

Charakterystyka stylu

Styl industrialny charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami, brakiem ścian działowych, a także wysokimi kondygnacjami i oknami. Surowe wykończenie to kolejna cecha. Pojawia się tutaj odkryta cegła, której szlachetność powinniśmy wyeksponować, a także beton ze swą niezwykłą surowością. Ten drugi materiał, w naszym wnętrzu, może znaleźć się zarówno na ścianach jak i posadzce. Powszechne we wnętrzach, projektowanych w tym stylu, są stal i szkło. Pojawiają się one pod postacią mebli i dodatków. Konstrukcja budynku, jeżeli oczywiście sama forma na to pozwala, staje się również eksponowana. Stalowe belki lub kolumny w adaptowanych budynkach pozostają widoczne.

Uzupełnienie wnętrza

Minimalizm w doborze wyposażenia i dodatków oraz prostota mebli są kolejnymi elementami identyfikującymi. Miedziane lub stalowe rury, a także widoczne przewody, będące jeszcze do niedawna skrywanymi elementami, będą stanowić świetną ozdobę wnętrza o takim charakterze. Jeżeli chcemy aby industrializm pojawił się także w naszymi mieszkaniu lub miejscu pracy to nie należy przejmować się widocznymi kanałami wentylacyjnymi czy instalacjami. Nie powinniśmy ich chować lecz wręcz przeciwnie, należy je eksponować. Oczywiście najłatwiej będzie to wszystko uzyskać w adaptowanym pofabrycznym budynku. Jednak, chociaż nie ma w naszym kraju aż tak wiele tego typu obiektów, to i na to deweloperzy znaleźli sposób. Obecnie powstaje coraz więcej tak zwanych soft loftów, czyli budynków projektowanych na wzór industrialnych przestrzeni. Nowo powstające budynki mieszkaniowe pozwolą nam się poczuć jak w aranżowanym dawnym budynku poprzemysłowym, tzw. hard loft. Charakter takiego wnętrza możemy również próbować wprowadzić do naszego mieszkania w bloku czy domu.

Mocna ekspozycja

Pojawiające się w mieszkaniu instalacje staramy się eksponować. Nie zawsze będą  one szablonowe, mogą być pomalowane na różne kolory. W przestrzeniach publicznych, w restauracjach, biurach, sklepach czy też na siłowniach, często sufity i instalacje maluje się na czarno. Jeśli lubimy surowość i nowoczesny design, a nie zależy nam na dużej przytulności wnętrza to industrializm wraz z eksponowaniem rur i przewodów może stać się świetnym pomysłem na własną przestrzeń mieszkalną. Szczególnie ciekawe jest to, że w zasadzie każda aranżacja będzie wyjątkowa. Każde mieszkalnie i prowadzenie instalacji w dawnej fabryce, hucie czy browarze  jest zupełnie inne. Dodatki z odzysku nadadzą wnętrzu jeszcze bardziej oryginalnego charakteru.

Możliwości użytkowe

Eksponowane przez nas miedziane rury możemy stosować nie tylko jako doprowadzenie wody ale także jako pancerz ochronny, to znaczy, wewnątrz nich możemy poprowadzić przewody elektryczne. Elementy te mogą stanowić także ciekawy wieszak na ręczniki lub służyć jako miejsce na zawieszenie przyborów kuchennych. Jak możemy zauważyć, istnieje wiele możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych. Sama miedź może pojawić się także jako przykuwająca uwagę okładzina umywalki lub fragmentu ściany. Również kaloryfery swoją formą mogą stanowić świetny charakterystyczny element wnętrza.

Oświetlenie

Oświetlenie to kolejny bardzo ważny element każdego wnętrza. Padające przez duże okna światło dzienne nie powinno być przesłonięte firankami czy zasłonami. Będą one jedynie zaburzać kreowany przez nas charakter przestrzeni. Koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednim doborze sztucznego źródła światła. Przewody opraw oświetleniowych, tak jak i duże, metalowe klosze będą nawiązywać do dawnych fabryk. Nie muszą one być czarne, istnieje bardzo duża dowolność w doborze kolorystyki. Na rynku możemy znaleźć oprawy mniejsze i większe o różnych kształtach. Doskonale dopasujemy je do własnych preferencji i potrzeb.

POLECANY PRODUKT

 

 

Przewody na pierwszym planie

Coraz bardziej powszechne w projektowaniu staje się eksponowanie przewodów elektrycznych, które stanowi cechę stylu industrialnego. Kable mogą być kolorowe, zdobione lub układać się na specjalnych uchwytach, w dowolny kształt, zdobiąc fragment ściany. Może być to ciekawy geometryczny wzór zwierzęcia lub też panorama miasta. Na rynku dostępne są serie produktów nawiązujące do tych przemysłowych, z dawnych lat. Stylizowane włączniki, niejednokrotnie unowocześnione o chociażby szklaną powierzchnię, posiadają instalację prowadzoną natynkowo a swoim okrągłym kształtem przypominają te fabryczne. Przewody, całe czarne lub całe białe z przyciskiem w tym samym kolorze staną się ciekawą dekoracją wnętrza. Na czerwonej cegle dobrze komponować będą się białe kable, na betonowej powierzchni czarne. Musimy pamiętać, że industrializm nie ukrywa tylko wręcz eksponuje konstrukcję oraz sposób funkcjonowania i obsługi budynku.

Współcześnie coraz bardziej popularne stają się mieszkania w loftach. Aranżowane dawne budynki przemysłowe nie są już kojarzone z biedą lecz wręcz przeciwnie, z luksusem. Powszechna tendencja oraz wpływ wzornictwa przemysłowego sprawiają, że mieszkanie w stylu industrialnym staje się marzeniem coraz większej liczby Polaków. Widoczne instalacje w postaci odkrytych rur i przewodów elektrycznych stanowią jeden z podstawowych elementów stylu industrialnego a także świetną ozdobę wnętrza, na które znajdujemy wiele pomysłów.

To może Cię zainteresować