Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

Grecy mają Ouzo, Węgrzy chwalą się Palinką, Czesi – Beherovką. My natomiast mamy... wódkę! Gorzałka – bo tak kiedyś nazywano nasz narodowy trunek – na stałe zagościła w Polsce około XVI wieku. Pierwsze manuskrypty opowiadające o produkcji wódki w naszym kraju pochodzą natomiast z 1405 roku i stanowią najstarsze na świecie materiały tego typu. Historia tego trunku jest niezwykle barwna i skrywa wiele tajemnic. By je odkryć, warto odwiedzić Muzeum Polskiej Wódki mieszczące się na warszawskiej Pradze.

Jedyne na świecie muzeum poświęcone Polskiej Wódce otwarto 12 czerwca tego roku. Mieści się ono w jednym XIX-wiecznych, postindustrialnych budynków z czerwonej cegły położonych przy Placu Konesera 1. Lokalizacja ta nie jest oczywiście dziełem przypadku. W tym samym miejscu funkcjonował niegdyś Zakład Rektyfkacji Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” – jednej z najbardziej znanych fabryk tego trunku w Polsce.  To właśnie tam produkowano i rozlewano trunki takich marek, jak Luksusowa czy Wyborowa, a także opracowywano ich receptury. Dziś wielowiekowa tradycja spotka się tam z nowoczesną technologią, tworząc unikatowy ośrodek kulturalno-edukacyjny, a charakterystyczna architektura budynku oraz zachowane oryginalne elementy wykończenia stanowią swego rodzaju świadków opowiadanej historii.

Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

fot. muzeumpolskiejwodki.pl

Gdy historia spotyka nowoczesność

Prace nad Muzeum Polskiej Wódki rozpoczęły się w 2014 roku. Jeszcze tego samego roku zaprezentowano logotyp obiektu, stworzony przez cenionego artystę-grafika, Andrzeja Pągowskiego, a także pierwszy projekt przygotowany przez pracownię Nizio Design International. To ona odpowiada za aranżację wnętrz, a także realizację stałej ekspozycji obiektu. Następnie przystąpiono do całkowitej rewitalizacji zabytkowego budynku, a wiosną 2017 roku rozpoczęto aranżacje wnętrz i montaż ekspozycji. Założeniem twórców było połączenie dwóch funkcji historycznego kompleksu: muzealnej oraz komercyjnej. Aranżacja przestrzeni podyktowana była historią tego miejsca oraz jego obecnym kontekstem. Bazę projektu stanowią historyczne obiekty zaadaptowane z dawnych gorzelni: oryginalne kadzie, fabryczne lampy, a także meble, podłogi i inne elementy wyposażenia wykonane z drewna odzyskanego z jednej z polskich wytwórni wódek. Podkreślają one wyjątkowy charakter tego miejsca, a jednocześnie stanowią swego rodzaju kontrast dla nowoczesnych elementów i zaawansowanych technologicznie rozwiązań multimedialnych.

Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

fot. muzeumpolskiejwodki.pl

Zaangażowane zmysły

Muzeum Polskiej Wódki różni się od tradycyjnych ośrodków tego typu. Wyróżnia je przede wszystkim budowanie historii poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów zwiedzających: nie tylko dotyku, wzroku i słuchu, ale też węchu czy smaku. Co zatem czeka nas po przekroczeniu progu muzeum? Około godzinna podróż przez kilka wieków historii naszego narodowego trunku rozpoczyna się od seansu filmowego w stylowej sali kinowej. Następnie szlak wiedzie przez pięć galerii tematycznych, w których narracja wspierana jest interaktywnymi stanowiskami angażującymi uwagę i aktywność widzów. Dzięki nim mamy szansę poznać pracownię średniowiecznego alchemika, rozgościć się w szlacheckim dworze czy zobaczyć, jak wygląda miejsce pracy gorzelnika. Podczas wycieczki dowiemy się również jaką rolę wódka odegrała w polityce, a dzięki prezentacjom multimedialnym, wielkoformatowym grafikom oraz projekcjom przyjrzymy się metodom i warunkom produkcji trunku oraz przemianom technologicznym, jakie zachodziły w tym procesie na przestrzeni lat. Wykorzystanie zabytkowych elementów konstrukcyjnych, rekwizytów oraz syntetycznych zapachów poszczególnych etapów powstawania alkoholu sprawia, że z Muzeum Polskiej Wódki czuć klimat prawdziwej gorzelni – i to dosłownie!

Wiedza merytoryczna to nie wszystko – wszak to praktyka czyni mistrza! W zabytkowym budynku nie mogło zatem zabraknąć miejsca na bary. Miejscem degustacji oraz warsztatów edukacyjnych, których uczestnicy mogą zapoznać się m.in. z zasadami serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami, jest Bar Akademii Wódki. Na trzecim i czwartym piętrze znajduje się natomiast elegancki lokal „¾”, w którym można skosztować wyjątkowych koktajli – m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki. W budynku muzeum działają również punkty gastronomiczne: czynne całą dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI.

 

Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

fot. muzeumpolskiejwodki.pl

Dozwolone od lat 18

Wódka stanowi ważną część naszej kultury. To także jeden z elementów, z których nasz kraj słynie za granicą – uważa tak aż 45,5% uczestników badania przeprowadzonego przez instytut badawczy SW Research w listopadzie 2015 roku. Muzeum Polskiej Wódki to miejsce, w którym można zapoznać się z interesującą historią naszego narodowego trunku, a także procesem jego powstawania, surowcami, z których jest produkowany, a wreszcie także z jego walorami smakowymi. Otwarte jest codziennie; od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. Warto zaznaczyć, że muzeum dedykowane jest wyłącznie pełnoletnim gościom.

Industrialne Muzeum Polskiej Wódki

To może Cię zainteresować