Inspiracją jest dla nas sztuka i człowiek – wywiad z EV Architects

Inspiracją jest dla nas sztuka i człowiek – wywiad z EV Architects

Na sukces projektu składa się wiele czynników – musi odpowiadać nie tylko idei i wyobrażeniom, ale też potrzebom i wymaganiom, łączyć estetykę z funkcjonalnością. O tym, jak wygląda projektowanie, o zaufaniu w relacji między architektem a klientem, inspiracjach i wyzwaniach, rozmawiamy z Eweliną Jankowską z pracowni architektonicznej EV Architects.

W projektowaniu najważniejszy jest dla Was dialog z klientem. Jak wygląda droga od pierwszej rozmowy do przedstawienia stworzonego projektu?

Ewelina Jankowska, EV Architects: Na każdym etapie projektowania, od koncepcji po wykonawstwo, dążymy do projektu ściśle dopasowanego do potrzeb, wymagań i możliwości finansowych klienta. Dbamy o dialog, zrozumienie z Inwestorem. Tworzymy projekty spersonalizowane, zrealizowane zgodnie z zapotrzebowaniem klienta.

Taki dialog czasami bywa niełatwy, wymaga umiejętności dopasowania wielu elementów, czasami przekonania do innych rozwiązań, znalezienia złotego środka. Co jest kluczowe przy współpracy z klientem?

Wzajemne zaufanie. Projekty są wynikiem kompromisu naszych idei i oczekiwań inwestora, który osiągamy dzięki wielogodzinnym dyskusjom. W procesie projektowania najważniejsza jest dla nas rozmowa z klientem. Poznając jego potrzeby, jesteśmy w stanie stworzyć budynki i wnętrza harmonijne, wyjątkowe,  a równocześnie odpowiadające ustalonym wymogom.

Czy w Polsce w ciągu ostatnich lat zmieniła się świadomość architektoniczna Polaków? Zwracamy większą uwagę na to gdzie i jak mieszkamy?

Tak, Polacy stają się bardzo świadom i wymagający, podróżują, interesują się często architekturą i designem. Potrafią coraz lepiej określić swoje potrzeby i wymagania. Od wnętrz również oczekują coraz więcej – chcą przebywać w przestrzeniach niepowtarzalnych, funkcjonalnych, a jednocześnie takich, które oddają ich charakter, zainteresowania.

Kładziecie nacisk nie tylko na wygląd budynku, ale także jego wnętrze. Czym inspirujecie się przy jego urządzaniu?

Największą inspiracją dla nas jest, człowiek, przestrzeń, w której żyje oraz sztuka. Regularnie czerpiemy inspiracje z podróży czy odwiedzin na targach sztuki, mebli i designu. Śledzimy również to, co dzieje się w architekturze, ekologii czy modzie. Te wszystkie składowe mają wpływ na ostateczny wygląd projektu. Słowa Miesa van der Rohe „Mniej znaczy więcej” wyznaczają nasz sposób myślenia o projektowaniu.

Inspiracją jest dla nas sztuka i człowiek – wywiad z EV Architects

Co jest większym wyzwaniem – stworzenie budynku i wnętrza od samego początku, czy adaptacja istniejących już form i przestrzeni do potrzeb klienta?

Zazwyczaj staramy się, aby projektowana przez nas architektura była możliwie kompleksowa, dlatego najchętniej zajmujemy się projektowaniem architektury wraz z projektem wnętrz. Kładziemy nacisk na wysoki poziom estetyczny projektów, aby były ze sobą spójne. Z pewnością większym wyzwaniem jest adaptacja wnętrz już istniejących.

Projekt osiedla ekorezydencji w Chybach nad Jeziorem Kierskim zwyciężył w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2017, w kategorii „Wnętrza prywatne”.  Jesteście autorami tego projektu – czym się charakteryzuje i co zadecydowało o jego wyróżnieniu?

Głównym czynnikiem wyróżniającym Ekorezydencje jest ich technologia MHM (MassiveHoltzMauer). Jest to technologia budowy domów z litego drewna bez udziału środków chemicznych oraz bez użycia kleju do budowy ścian nośnych, stropów, czy ścian działowych. Projekt architektoniczny wykonała pracowania NO Architekci.

Wnętrza Eko rezydencji zaprojektowaliśmy z zachowaniem widocznych drewnianych elementów konstrukcyjnych, które dzięki połączeniu materiałowym z drewnianym parkietem oraz zabudowami w kolorach bieli, grafitu oraz jasnego drewna tworzą eleganckie, przytulne przestrzenie wnętrz. Połączenia materiałowe pojawiające się we wszystkich pomieszczeniach podkreślają spójny charakter Ekorezydencji. We wnętrzu zastosowano najwyższej jakości materiały oraz wyposażenie producentów takich jak meble Vitra, USM, Kristalia, Hay.

 

Inspiracją jest dla nas sztuka i człowiek – wywiad z EV Architects

Zajc

Czy w urządzaniu wnętrz, tak jak i w modzie, można wyróżnić pewne trendy, style, które zawsze są uniwersalne, zawsze się sprawdzą?

Staramy się nie ulegać presji mody. Proces powstawania budynku, wnętrza jest długotrwały, dlatego zależy nam, aby przestrzenie stworzone przez nas były przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymujące próbę czasu. Lubimy projektować wnętrza minimalistyczne, które są tłem do ulubionych dodatków, książek i innych bibelotów klienta.

Działacie od 2005 roku – jaki projekt w ciągu tych 12 lat był Waszym największym wyzwaniem lub przyniósł najwięcej satysfakcji?

Siedziba firmy ZAJC to było duże przedsięwzięcie.  Showroom zajmuje  600 m2 ,drugie tyle część produkcyjna ze strefą socjalną dla pracowników.  Architektura nawiązuje do estetyki marki i reprezentuje wysoką dbałość o szczegół. Podstawową funkcją budynku jest ekspozycja głównych produktów firmy. Wnętrze showroomu to otwarta przestrzeń, w niej zaaranżowano miejsca na pokazowe kuchnie. Estetyka wnętrza jest utrzymana w industrialnym charakterze. Budynek został nominowany przez poznański oddział SARP do pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną tygodnika Polityka, otrzymał pierwsze miejsce w głosowaniu internautów, w kategorii przemysł, handel, biura, na portalu Sztuka Architektury, a także zwyciężył w konkursie Vasco integracja w kategorii projektów zrealizowanych. Wyzwaniem jest też właśnie powstający projekt budynku biurowca klasy A dla firmy z branży elektrycznej. Klient jest bardzo otwarty, świadomy i cieszę się, że zaufał właśnie mojej pracowni.

Co wartościowego widzicie we współczesnej architekturze? Co warto docenić i czym się inspirować?

Budynki coraz częściej wpisują się w istniejący kontekst. Ascetyczne bryły wynikające z zastanej przestrzeni doskonale sprawdzają się we współczesnej architekturze. Architekci coraz częściej też wsłuchują się w głosy całych społeczeństw, dla których architekturę się tworzy. Bliski nam jest cały nurt modernizmu i szkoły Bauhausu, ale również cała nowa architektura europejska powstająca w pracowniach młodych architektów.

Czy architektura, design czymś nas zaskoczy w najbliższej przyszłości? Czego możemy się spodziewać, jakie nowe rozwiązania mogą się pojawić?

Nurt ekologiczny w architekturze jest coraz bardziej widoczny. Ekologia zaczyna coraz silnej wpływać na formę oraz rozwiązania projektowe, istotne zaczynają być kwestie kształtowania przestrzeni i zbliżenia człowieka do przyrody.

EV Architects

Pracownia została założona w 2005 roku przez Ewelinę Jankowską. Zajmuje się realizacją projektów architektonicznych domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej oraz rewitalizacji, projektuje wnętrza mieszkalne, biurowe, handlowe oraz usługowe. EV Architects kładzie nacisk na spójność wnętrz i architektury, funkcjonalność i estetykę projektu, przy jednoczesnym dopasowaniu całości do potrzeb i możliwości klienta. Najważniejszy jest dla nich dialog i znalezienie wspólnego porozumienia.

Inspiracją jest dla nas sztuka i człowiek – wywiad z EV Architects

To może Cię zainteresować