Inspirujący ludzie: Tomasz Rygalik

Inspirujący ludzie: Tomasz Rygalik

Inspirować się można wieloma rzeczami, ale nic tak nie zachęca do działania, jak przykład innej osoby, która osiągnęła światowy sukces, nie zatracając tego, co najważniejsze – twórczego entuzjazmu.

To właśnie ten zapał pozwala na przygotowywanie coraz lepszych projektów, które przyczyniają się do naprawiania świata – czynienia go mądrzejszym, bo rozważnie zaplanowanym. Poznajcie Tomasza Rygalika wierzącego w uzdrawiającą moc designu.

 

Kim jest Tomasz Rygalik?

Biogram Tomasza Rygalika oszałamia – jako pierwszy Polak został pracownikiem naukowym cenionej Royal College of Art w Londynie, a na koncie ma wiele prestiżowych nagród, m.in. International Bombay Sapphire Martini Glass Design Competition (2006), BSI Environmental Design Award (2005) oraz Rosenthal Design Award (2004). Po studiach na nowojorskim wydziale wzornictwa przemysłowego Instytutu Pratt pracował m.in. dla takich marek jak Kodak, MTV czy Unilever.

 

Co chce nam przekazać?

W designie nie liczy się tworzenie ładnych, ale w ogóle nieużytecznych rzeczy, jak określa je sam „wystylizowanych śmieci”. Za każdym projektem stoi człowiek, jego historia, a przede wszystkim koncepcja, by przygotować coś, co przyczyni się do lepszego, godnego życia. Rygalik nie akceptuje nieetycznych postaw, gdy projektant wmieszany jest w bezsensowne, nieprzynoszące nic dobrego gry marketingowe. Ceni tzw. istotę rzeczy (tak też zatytułował jeden ze swoich wykładów), czyli projektowanie spełniające estetyczne lub praktyczne oczekiwania użytkownika. Rzeczy tworzy się dla ludzi, a nie dla popisu, sławy czy innych wątpliwych motywacji.

Twierdzi, że ta postawa może wywodzić się z czasów, gdy obserwował ojca przygotowującego własnoręcznie różne, ciężko wtedy dostępne przedmioty codziennego użytku, jak lampkę czy kosiarkę do trawy. Tę zaradność, która objawiła się z całą mocą w czasach niedostatku, określa jako szczególną, bardzo ważną cechę polskiego designu.

Wybrane projekty

Ciężko wybrać najbardziej intrygujące, warte poznania z jego projektów, bo wszystkie mają w sobie coś, co czyni z opisywanego artysty wybitnego projektanta. Gdyby jednak ktoś chciał poznać te, które najmocniej definiują jego styl, bez wątpienia powinien zwrócić uwagę na:

 

– minimalistyczną, wykonaną z Corianu® lampę „Genotyp”

 

– zdobywcę Red Dot Awards 2016 – fotel „Tulli

Inspirujący ludzie: Tomasz Rygalik

Fotel Tulli, fot. Noti

 

– optycznie lekką, gustowną, a jednocześnie stabilną sofę „Hover”

 

– krzesło „Uxi” wyróżniające się charakterystycznym wygiętym oparciem, jak również prostokątnym przekrojem przedniej nogi.

Tomasz Rygalik – artysta, designer, wizjoner. Każde z tych określeń idealnie go definuje, najważniejsza jest jednak jego świadomość artystyczna, dzięki której inspiruje innych ludzi do działania.

Przykład prac Tomka Rygalika możecie sprawdzić także w Domotece. W trakcie długotrwałej współpracy z marką Noti powstała liczna grupa produktów jego autorstwa.

Inspirujący ludzie: Tomasz Rygalik

Kolekcja "Termo", fot. Noti

Inspirujący ludzie: Tomasz Rygalik

Krzesła "Mamu", fot. Noti

To może Cię zainteresować