Jak wygospodarować miejsce na wino?

Jak wygospodarować miejsce na wino?

Piwniczka na wino, winiarnia, stojaki, półki, gabloty to różne sposoby na przechowywanie wina w naszych domach, które uzależnione są od możliwości powierzchniowych i ilości gromadzonych zbiorów. Te kilka sposobów może stanowić namiastkę prawdziwej winiarni.

O czym pamiętać?

Jeżeli dysponujesz dużą powierzchnią domu i masz możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, warto jest wybrać miejsce ciemne, ciche, najlepiej przeznaczone jedynie na przechowalnię wina. Promienie słoneczne mają szkodliwe działanie na wino. Natomiast wibracje i wszelkiego rodzaju wstrząsy negatywnie wpływają na jego strukturę. W naszej domowej winiarni powinien znaleźć się termometr i higrometr. Panująca w pomieszczeniu temperatura musi być utrzymywana na poziomie 11-16 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność wynosić 75 %. Zbyt suche powietrze może spowodować wysychanie i kurczenie się korka, a w konsekwencji przedostawanie się powietrza butelki. Natomiast w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności, korek może pleśnieć. Do przechowywania wina doskonale nada się sucha i głęboka piwnica. Dla winiarni niezbędny jest dostęp świeżego powietrza. Kamień naturalny jako wykończenie ścian i posadzki pomogą utrzymać niską temperaturę w pomieszczeniu. Taki materiał bardzo dobrze będzie komponować się z drewnianymi półkami. Również we wnętrzu można zachować surowy beton, do którego pasują stalowe półki.

Leżakowanie

Leżakowanie ma ogromny wpływ na  jakość wina. Mikroklimat piwnicy będzie sprzyjający. Rozlane do butelek ulega dalszemu, chociaż bardzo powolnemu, procesowi dojrzewania, które powinno zachodzić bez dostępu powietrza. Dlatego też butelki z winem przechowuje się pozycji leżącej. Wówczas korki nawilżone winem pęcznieją, zamykając szczelnie butelkę nie przepuszczając do wewnątrz powietrza. Butelki układa się na półkach, główką do ściany. Jeżeli  na jednej półce chcemy ułożyć kilka rzędów, wówczas półkę należy ustawić nieco pochyło w kierunku ściany. Umożliwia to ułożenie na jednej płaszczyźnie 5-6 rzędów butelek. Mogą one być również lokowane na specjalnie profilowanych uchwytach zapobiegających zsunięciu na posadzkę. W naszej domowej winiarni nie powinno zabraknąć zlewu do płukania kieliszków. Interesujące, pasujące do wnętrz w stylu rustykalnym, mogą okazać się zbite deski z otworami pod butelki, z przymocowanymi kółkami, tworzące wózek o kształcie dwuspadowego, stromego dachu.

 

Namiastka piwniczki

Jeżeli nie dysponujemy w domu lub mieszkaniu dużą ilością wolnej przestrzeni lub też nasze zbiory wina są niewielkie, wówczas, ciekawe, designerskie stojaki będą stanowić świetny dodatek do kuchni lub jadalni. Formy do przechowywania butelek, mogą przybierać różne kształty. Na przykład proste, drewniane, eleganckie, lekkie, ażurowe, z metalu o stonowanych lub wyrazistych kolorach. Stojaki mogą być uformowane ze stalowych kubików lub przypominać inne przedmioty, takie jak na przykład samochód. A także występować jako pojedyncze, chociażby transparentne formy.

POLECANY PRODUKT

 

 

Wino a lodówka

Przechowywanie wina w lodówce nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Wibracje wytwarzane przez agregat zakłócają proces dojrzewania, natomiast zapachy żywności wpływają na smak i aromat. Rozwiązaniem mogą stać się dostępne na rynku tzw. winiarki czyli chłodziarki do wina. W poszczególnych komorach o niezależnej regulacji temperatury możemy przechowywać różne gatunki wina. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna prezentacja naszych zbiorów. Estetyczna obudowa, podświetlenie oprawami led, odmieni nasze wnętrze.

Alternatywne rozwiązanie

Butelki możemy przechowywać także w klimatyzowanych szafach. Będą one doskonałą alternatywą dla piwniczek Regulowana temperatura, wilgotność i wentylacja oraz ochrona przed wstrząsami  i promieniami słonecznymi pozwala na stworzenie odpowiednich warunków. Bardziej gęste, zimne powietrze znajduje się na najniższych półkach, Tego rodzaju meble dostępne są one w wielu rozmiarach, mogą zostać również przygotowane pod konkretny wymiar. Takie szafy można również wkomponować pod schodami.

W zależności od możliwości aranżacyjnych nasze miejsce do przechowywania wina może być ciekawym akcentem pomieszczenia lub stanowić zupełnie nową formę o odrębnej funkcji, sprzyjającej spowolnieniu trybu życia. Niezależnie od wybranego sposobu magazynowania wina, musimy pamiętać o odpowiednim ułożeniu, wilgotności i temperaturze, a także nie narażaniu butelek na wstrząsy, silne działanie promieni słonecznych oraz intensywne sztuczne oświetlenie.

To może Cię zainteresować