Jednolity charakter wnętrz

Jednolity charakter wnętrz

Jednolity charakter wnętrz w domu czy mieszkaniu możemy uzyskać, stosując we wszystkich pomieszczeniach podobną stylistykę. Jak to zrobić, by uniknąć monotonii?

Wnętrza naszych domów różnią się w zależności od upodobań, trybu życia oraz osobowości mieszkańców. Może w nich panować nowoczesność albo klasyka, minimalizm albo wyraźne nawiązania do ulubionego stylu. Ważne jest jednak zachowanie harmonii całości.

Proste rozwiązania

Charakter wnętrz powinien być zintegrowany z bryłą i formą budynku. Odmiennie będziemy aranżować mieszkania w klasycznej kamienicy, nowej zabudowie, lofcie, nowoczesnym domu czy drewnianej willi.

Malowanie na jeden kolor ścian i sufitów we wszystkich pomieszczeniach ułatwi uzyskanie spójnego charakteru przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się stonowana kolorystyka oraz białe lub jasnoszare ściany. Warto zastosować jednakowe materiały wykończeniowe, a także elementy oświetlenia, włączniki światła, gniazda, listwy przypodłogowe, karnisze, rolety, zasłony, firany, tapicerkę, narzuty oraz dodatki.

Jednolity charakter wnętrz

Drewno zawsze na czasie

Duże znaczenie ma dobór drewnianych akcesoriów i elementów, przede wszystkim drzwi. Niemal ascetyczne w formie, białe, z ukrytą ościeżnicą i prostymi okuciami dobrze sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. W przypadku małych pomieszczeń i korytarzy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lustra na całym skrzydle.

W mieszkaniach w starych kamienicach elementem charakterystycznym mogą stać się zachowane, odnowione, często pięknie rzeźbione drzwi. Do bieli zawsze będzie pasować drewniana podłoga wielu szlachetnych gatunków drewna, a także kamień, płytki gresowe, ceramiczne czy ciekawe panele. Jeżeli decydujemy się na drzwi w innym kolorze niż biały, musimy go dostosować zarówno do wykończenia posadzki, jak i do mebli.

W wielu aranżacjach sprawdzi się łatwo dostępna i trwała podłoga dębowa o ciekawym rysunku. Pomiędzy pomieszczeniami należy unikać progów i listew. Odcięcie powinno następować przy łączeniu z łazienką, kuchnią lub przedpokojem o innym rodzaju wykończenia.

Jednolity charakter wnętrz

Dobór mebli

Ciekawe jest stosowanie wyrazistych akcentów, które będą spójne dla całego mieszkania, ale sprawią, że nadadzą mu indywidualny charakter, jak na przykład ściana pokryta kamieniem lub drewnem o dużych podziałach. Dobrym rozwiązaniem są też meble na zamówienie, wykonane z tych samych lub podobnych materiałów, zaprojektowane z myślą o konkretnej przestrzeni, np. szaf czy regałów na pełną wysokość pomieszczenia. Rodzaj powierzchni, kolor forniru, drewna czy szła powinien powtarzać się we wszystkich pomieszczeniach.

Istotne jest również samo ustawienie mebli – symetria koi i wpływa na uzyskanie lepszej jakości przestrzeni. W małych pokojach powinno znajdować się jak najmniej dodatków, aby uniknąć efektu przytłoczenia i bałaganu.

Last but not least…

Nie należy zapominać, że w przedpokoju, kuchni i łazience warto utrzymać ten sam styl i zbliżoną gamę kolorystyczną co w pokoju dziennym i sypialniach. Można zastosować podobny blat w meblach łazienkowych i kuchennych oraz również fornir w szafkach nawiązujący do drewnianego stołu w jadalni. Również tutaj oprawy oświetleniowe powinny być spójne dla całego wnętrza. Ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu AGD, armatury sanitarnej i łazienkowej.

Jednolity charakter wnętrz

Różne style – spójne wnętrza

Obecnie bardzo popularnym trendem jest adaptowanie pofabrycznych budynków na cele mieszkalne. Aranżując taką przestrzeń, spróbujmy zachować jej charakterystyczny industrialny styl. Tego typu pomieszczenia najczęściej są wysokie i mają duże okna oraz ceglane ściany. Dobierając odpowiednio stylizowane oprawy oświetleniowe, przypominające wyglądem te z dawnych hal produkcyjnych, meble ze stalowymi elementami i ciekawym designie, uzyskamy niebanalny efekt. Charakter pomieszczeń z pewnością będzie wyrazisty i oryginalny. Dla uspójnienia wnętrza warto zastosować takie materiały, jak stal, beton, drewno, interesujące kafle i szkło. Tutaj doskonale sprawdzą się meble o ciekawych kolorach i fakturach oraz nietypowe dodatki.

Jasne kolory ścian, biel, szarość, écru, błękit i wrzos są charakterystyczne dla ponadczasowego stylu skandynawskiego, który pasuje zarówno do aranżacji przestronnych domów jednorodzinnych, jak i małych mieszkań. Podłogi i meble na ogół są wykonane z drewna, często bielonego. Wybierając dodatki do takiego mieszkania, zdecydujmy się zatem na naturalne materiały – pięknie prezentują się w nim lniane i bawełniane poduszki oraz narzuty. Dobrze sprawdzą się tutaj również industrialne oprawy oświetleniowe i elementy wykonane z kamienia.

W mieszkaniach w kamienicach i starych domach o ciekawym charakterze dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie aranżacji w stylu art deco lub retro. W wysokościowcach natomiast lepiej postawić na nowoczesność i minimalizm.

Jednolity charakter wnętrz

Wystrój do poprawki

Jeśli mieszkanie czy dom jest już urządzone, lecz niestety jego charakter nie jest harmonijny, warto zacząć od przemalowania ścian na jednolity kolor i zastosowania wspólnych motywów dekoracyjnych, opraw oświetleniowych czy zasłon. Należy zwrócić uwagę na to, aby te same elementy i materiały pojawiały się w różnych pomieszczeniach.

Spójne i harmonijne wykończenie wszystkich elementów ma bardzo duże znaczenie w aranżacji przestrzeni. Ważne jest zastosowanie jednolitych materiałowo i stylistycznie elementów wykończenia wnętrza. Każdorazowo stylistyka powinna być dopasowana przede wszystkim do użytkownika, a jednocześnie podkreślać i wydobywać walory domu lub mieszkania. Liczbę mebli i dodatków lepiej ograniczyć, aby uniknąć zatłoczenia pomieszczeń. Przestrzenie w domu powinny przenikać się i łączyć ze sobą, co można łatwo uzyskać, stosując powtarzalność wybranych elementów.

To może Cię zainteresować