Kącik relaksacyjny – jak go zaprojektować?

Kącik relaksacyjny – jak go zaprojektować?

Miejsce relaksu w domu i mieszkaniu może stanowić zupełnie inna przestrzeń. Jest to zależne od naszych indywidualnych upodobań, zainteresowań, a nawet cech charakteru. Jak zaprojektować idealną strefę, w której odpocznie każdy z domowników?

Jedni znajdują wytchnienie w odosobnionym miejscu, inni wolą dobrze zaprojektowaną przestrzeń wspólną. Kącik relaksacyjny może być zatem wydzielonym pomieszczeniem, częścią pokoju, ciekawie zaaranżowanym balkonem lub loggią, a także fragmentem ogrodu czy łazienki. 

We własnym towarzystwie

Dla wielu osób wymarzonym kątem relaksacyjnym będzie odizolowana przestrzeń, w której staną wygodny fotel do czytania książek i regał do ich przechowywania. Dobrze sprawdzi się duży fotel z wygodnymi podłokietnikami, zapewniający odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Powinien mieć dobrze wyprofilowane oparcie i wygodne siedzisko. Można również dobrać pasujący do niego podnóżek. Źródło światła powinno być odpowiednio dostosowane tak, aby wzrok nie męczył się podczas czytania książki czy gazety.

Mebel wypoczynkowy dobrze jest ustawić przodem do okna z ciekawym widokiem, bo wzrok zawieszony na przyjemnym krajobrazie zwiększa efektywność odpoczynku. Kolory w pomieszczeniu powinny być odprężające: biel, zieleń lub błękit sprawdzą się tutaj idealnie. Należy unikać silnych kontrastów i barw męczących wzrok. 

W małych mieszkaniach tego rodzaju kącik można zaaranżować w sypialni. Nawet w niewielkim pomieszczeniu znajdzie się miejsce na regał i fotel z wygodnym zagłówkiem oraz niewielki stolik. Miękki dywan z długim włosiem, puchate poduszki i przyjemny koc dopełnią całości.

fot. BoConcept

fot. BoConcept

Relaks w pokoju dziennym

Salon z wygodną sofą i fotelami można zaaranżować w taki sposób, aby każdy domownik znalazł tu swoją własną, komfortową przestrzeń do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Jako mebel do wypoczynku sprawdzi się również duży narożnik lub fotel masujący albo szezlong. Ten ostatni zapewnia wygodną półleżącą pozycję, a przy tym może stanowić efektowny element dekoracyjny. Może być stylizowany na klasyczny projekt z XVIII wieku, a także przybierać współczesną, designerską formę. Obok mebla do wypoczynku mogą stanąć gazetownik i stojąca lampa.

Kominek z pewnością zapewni przyjemną atmosferę podczas długich zimowych wieczorów. W strefie relaksu dobrze jest też ustawić ulubione, wywołujące pozytywne skojarzenia przedmioty. Nie powinno tutaj być zbędnych elementów, które rozpraszając naszą uwagę, będą zakłócać błogi relaks. Przewody od telewizora czy głośników powinny być schowane. Jeżeli z pokoju dziennego możemy wyjść do ogrodu lub na taras, który staje się tym samym przedłużeniem przestrzeni, jesteśmy w idealnej sytuacji!

Kącik relaksacyjny – jak go zaprojektować?

Poza kanonem

Miejsce relaksu może również zostać zaaranżowane w nietypowej przestrzeni, np. na poddaszu lub w piwnicy. Na jednej ścianie może pojawić się fototapeta z przyjemnym wakacyjnym widokiem, na pozostałych zdjęcia z wakacji. Klimatyczne będą wielkie poduchy do siedzenia lub leżenia, by w tej pozycji słuchać kojącej muzyki lub czytać książki. 

Wiele osób znajduje swój własny kącik relaksu w… łazience. Wygodna, duża wanna, sole do kąpieli i pachnące świece, pozwolą na odprężenie po ciężkim dniu.

Na świeżym powietrzu

Zieleń sprzyja relaksowi – wśród bujnej roślinności łatwiej się odprężyć. Aranżując strefę wypoczynkową na zewnątrz, trzeba mieć jednak na uwadze otoczenie, widok, nawierzchnię, oświetlenie oraz glebę, a także nasłonecznienie i odpowiedni dobór roślin. Ciekawe jest tworzenie w ogrodzie aranżacji tematycznych, z roślinnością leśną, łąkową i wiejską – z charakterystycznymi dla polskiej wsi malwami. 

Meble ogrodowe powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych – zarówno deszczu, jak silnych promieni słonecznych. Jeżeli przestrzeń na to pozwala, zawieśmy tu lekki hamak. W ogrodzie może również stanąć wygodna huśtawka. Cała aranżacja powinna być dostosowana do liczby przebywających w strefie wypoczynku osób oraz sposobu spędzania czasu. Trawa pod meblami będzie odpowiednia dla kilku osób, lecz w przestrzeni, z której korzysta wielu ludzi, nawierzchnia powinna być utwardzona. Ochronę przed słońcem i skwarem zapewni pergola z pnącym się po jej ścianach winogronowym krzewem lub dekoracyjna, drewniana altana.

Jeżeli w mieszkaniu dostępne są jedynie balkon, taras lub loggia, można je zaaranżować w taki sposób, aby uzyskać efekt bliskości natury. Zapewnią go donice z kwiatami lub krzewami, a także niewielkie drzewka, barwne kwiaty albo mały warzywno-ziołowy ogród. W tym przypadku przed słonecznymi promieniami ochronią nas zadaszenia żaglowe w postaci płócien rozpiętych na stalowych konstrukcjach, markizy lub parasole.

Oświetlenie nie powinno być intensywne, raczej łagodne i odprężające. Dobrze sprawdzi się dolne źródło światła, które dodatkowo wyeksponuje rośliny.

Według badań dr Felicity Callard z Durham University najlepsze sposoby na odpoczynek to czytanie, przebywanie na łonie natury, przebywanie w samotności i słuchanie muzyki. Z pewnością więc warto stworzyć w domu przestrzeń, w której będziemy mogli efektywnie wypocząć i nabrać sił na kolejny dzień.

Kącik relaksacyjny – jak go zaprojektować?

To może Cię zainteresować