Kemping dla miłośników minimalizmu

Kemping dla miłośników minimalizmu

Rzędy kolorowych namiotów wśród pokrytych cyprysami wzgórz w pobliżu południowo-koreańskiego miasta Suncheon – tak wygląda jeden z najnowocześniejszych kempingów na świecie. Takich miejsc powstaje coraz więcej, bo dziś namiot i śpiwór to dla wielu za mało – obecnie modne jest biwakowanie w stylu glam.

Nazwa „glamping” powstała z połączenia słów „camping” i „glamour”. To idealna propozycja dla tych, którzy odpoczynek na łonie natury chcą połączyć z odrobiną luksusu. Na nowoczesnym polu biwakowym odpoczniemy w otoczeniu dzikiej przyrody, a później podłączymy swój smartfon do ładowarki i udamy się na obiad do wspaniałej restauracji znajdującej się na terenie ośrodka.

Idea glampingu zrodziła się w 2014 r., kiedy grupa ArchiWorkshop stworzyła wyjątkowe namioty dla kempingu w Yang-Pyeong. Designerskie miejsca noclegowe, wyglądem przypominające gąsienice i pączki, szybko zdobyły popularność na lokalnym rynku. Już po kilku latach w pobliżu Seulu powstał kolejny kemping dla miłośników spania pod namiotem w stylu glamour.

SJCC Glamping Resort to projekt autorstwa Atelier Chang, w którym założenia glampingowe połączono z niepowtarzalnym designem. Miał na celu stworzenie idealnego resortu dla miłośników piękna, którzy odwiedzają Ekologiczną Zatokę Suncheon, znajdującą się ok. 300 km na południe od Seulu. „Chcieliśmy, aby goście poczuli się tak, jakby żyli głęboko w lesie, w pełnej harmonii z przyrodą, ale jednocześnie nie byli odłączeni od świata zewnętrznego” – tłumaczy Soohyun Chang, założyciel Atelier Chang.

Dwuwarstwowa tkanina w kolorach fuksji, limonki lub pastelowego błękitu jest rozciągnięta na stalowych ramach i tworzy kapsuły. Dzięki zastosowanej technologii są one wystarczająco izolowane od warunków atmosferycznych i mogą być zamieszkiwane przez cały rok.

Temperatury w tym regionie Korei spadają w zimie do 15 stopni poniżej zera, a latem sięgają nawet 40 stopni Celsjusza. Projektanci stanęli więc w obliczu wyzwania – chcieli wymyślić konstrukcję, która wytrzyma trudne warunki atmosferyczne, takie jak obciążenia wiatrem i śniegiem. W tym celu w namiotach zastosowali ukośne i zakrzywione formy stelaży. Kapsuły są mocowane do drewnianych podkładów ułożonych na palach.

Atelier Chang ma już na swoim koncie kilka projektów glampingowych. Projekt SJCC Glamping Resort jest jednak wyjątkowy, ponieważ w tym przypadku projektanci tworzyli ośrodek dla młodszych podróżników. Atelier planuje teraz przywieźć swoje konstrukcje do Wielkiej Brytanii, gdzie z powodzeniem funkcjonują już glampingowe concepty, takie jak Soho House.

Kolejnym celem projektantów jest przeniesienie konstrukcji na rynek mieszkaniowy. Żywotność namiotów – przy założeniu, że materiał pokrywający konstrukcje będzie wymieniany co dekadę – szacuje się na aż 50 lat.

To może Cię zainteresować