Kolory w sypialni dziecka

Kolory w sypialni dziecka

Od starożytności wiadomo, że kolory mają duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Podstawową kwestią rozpatrywaną przez rodziców podczas urządzania królestwa swoich pociech jest dobór kolorów. I słusznie, gdyż jest to jeden z podstawowych czynników, który sprawia, że czujemy się dobrze w danym miejscu.

Niezwykle ważne jest, aby dzieci miały wpływ na kształtowanie swojej przestrzeni. Należy uwzględnić gust i upodobania, jak również temperament dziecka i znaczenie poszczególnych barw, bowiem każdy z nich w inny sposób oddziałuje na nasze samopoczucie. Warto więc otoczyć dziecko kolorem, który będzie je stymulować w odpowiedni sposób. Zieleń, fiolet, błękit oraz wszelkie odcienie ziemi działają uspokajająco i budują pewność siebie. Z kolei żółć, pomarańcz i czerwień pobudzają, dodają energii i wzmacniają.

Czym się kierować przy urządzaniu sypialni dziecka?
  • własnym gustem i stylem
  • potrzebami dziecka – te przedszkolaka i te dorastające nastolatka są zupełnie inne
  • charakterem i upodobaniami pociechy
  • znaczeniem kolorów, które budują nastrój i wpływają na samopoczucie
Kolory dla maluszka

Jeśli chodzi o sypialnie maluszków warto postawić na pastele. Często skłaniamy się do klasycznego podziału pomiędzy różowym dla dziewczynek a błękitem dla chłopców i nie jest to wybór zły, ale dość nudny. Na szczęście coraz częściej stosuje się też inne kolory, takie jak barwy ziemi czy natury – beż, kremowy, jasny brąz, odcienie morskie, bądź pastelowe zielenie. Warto jednak pamiętać, aby połączyć je z mocniejszymi elementami, jak np. poduszeczki, dywanik bądź półki w podobnym kolorze, ale o ciemniejszym odcieniu. Interesujący efekt dają też dodatki w kolorze odmiennym, ale współgrającym z całością. Zwykle łączy się nie więcej niż trzy barwy. Tym trzecim elementem kolorystycznym może być biel, która nada poczucia czystości i świeżości.

Pokój dla starszaka

Jeśli chodzi o pokoje starszych dzieci, ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia. Producenci oferują całą gamę barw i odcieni mebli, farb i dodatków. Pamiętajmy jednak, że dzieciaki kochają zabawki, plakaty i bibeloty, więc do każdego gotowego, bardzo kolorowego pokoju wprowadzi się dziecko wraz z całą gamą dodatkowych barw w postaci ukochanych misiów, samochodzików, książek itp. Lepiej więc nie przesadzić z ilością barw i dodatkowych wyrazistych elementów. Częstym problemem i zarzewiem sporów podczas urządzania królestwa małych księżniczek jest ich nieokiełznane zamiłowanie do różu. Ten spór jest łatwy do rozwiązania, nawet wówczas, gdy nie jesteśmy specjalnymi zwolennikami tej barw – połączmy róż z innym kolorem, nieco łagodząc jego intensywność i zyskując jednocześnie ciekawy efekt stylistyczny.

Podział na strefy

Zróżnicowanie barw w pokoju także jest pomocne w podziale pomieszczenia na strefy. Sypialnia dziecka jest zazwyczaj jego bawialnią, miejscem gdzie odrabia lekcje i przyjmuje przyjaciół. I właśnie dzięki kolorom możemy wydzielić poszczególne rewiry. Turkusowy pięknie łączy się z szarościami i nadaje pokojowi elegancji, tak więc przykładowym rozwiązaniem może być turkusowa ściana w strefie zabaw i szara w strefie nauki i wypoczynku. Podział nie musi być ograniczony jedynie liniami poszczególnych ścian – miejsca mogą być wydzielone za pomocą namalowanych dużych prostokątów, okręgów bądź półokręgów. Warto wspomnieć  także o szablonach, które można zakupić w każdym markecie budowlanym – one również świetnie sprawdzają się w celu wydzielenia przestrzeni. Jeśli posiadamy odrobinę zdolności manualnych możemy wykonać takie szablony samodzielnie.

Czerń i biel

Mówiąc o kolorach nie należy zapomnieć o bieli i czerni, które same w sobie kolorami nie są (biel uznaje się za mieszaninę barw prostych oraz najjaśniejszą w otoczeniu odmianę szarości, a czerń po prostu za brak światła), ale bardzo często spotykamy je we wnętrzach. Biel stała się w ostatnich latach bardzo modna, jest elegancka i wbrew pozorom nie musi być nudna. W pokoju dziecięcym może dominować na ścianach i meblach, jednakże warto ją przełamać dodatkami, które urozmaicą wnętrze. Czerń natomiast, tak pożądana w pokojach nastolatków, także nie powinna być negowana. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z jej ilością, gdyż nie odbija światła, więc wnętrze zamieni się w ponurą jaskinię i będzie wyglądać smutno. Z czernią pięknie komponuje się drewno i kolorowe dodatki. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie bieli z czernią oraz zastosowanie elementów w intensywnych czystych kolorach.

Jak urozmaicić pokój dziecka?
  • wzbogać przestrzeń o wzory stworzone za pomocą szablonów
  • postaw na połączenia kilku kolorów
  • wzbogać wnętrze o kolorowe dodatki
  • zastosuj niecodzienne rozwiązania, np. farbę tablicową – to genialne miejsce do zapisków lub rysunków kredą, pomaluj ni ą wnękę lub jedną ze ścian
  • zaprojektuj wyjątkowy, unikatowy rysunek na ścianie, dedykowany twojemu dziecku i zgodny z jego zainteresowaniami
Po porady dotyczące wyboru mebli do pokoju dziecięcego zapraszamy >>TU<<

To może Cię zainteresować