Krzesła polskiego designu

Krzesła polskiego designu

Nasz naród pod względem dokonań zapisał się w historii świata jako ojczyzna Chopina, Mickiewicz, Skłodowskiej-Curie oraz Kopernika. Do listy osiągnięć spokojnie można dodać polskich designerów, którzy od lat tworzą jedne z najbardziej pomysłowych kreacji w świecie projektu wnętrz, mebli oraz rozwiązań estetycznych. Dzisiaj opiszemy Wam cztery najlepsze krzesła, które stworzyła polska myśl designerska!

Krzesło Muszelka

Jedną z legend w świecie designu jest loftowe krzesło Muszelka, które zaprojektowała w 1956 roku Teresa Kruszewska. Chociaż wtedy nie zdobyło ono uznania, to krytycy oraz projektanci po latach docenili konstrukcję designerki i poznali się na jej pomyśle. Obecnie trudno je zdobyć – masowa produkcja nigdy nie doszła do skutku, a nieliczne egzemplarze, obecnie są zazwyczaj zmodernizowane i przearanżowane. Miejcie oczy szeroko otwarte w poszukiwaniu tego białego kruka, bo świetnie nadaje się do rustykalnych lub szwedzkich wnętrz. Można je również ustawić w gabinecie biznesowym, a łatwość w personalizacji Muszelki sprawi, że ostatecznie dopasujemy ją do każdego stylu – nawet awangardowego glitch art albo ASCII.

Krzesło Kowalskiego

 Kolejna z miejskich legend wśród polskich, designerskich krzeseł. Zaprojektowane w czasach PRLu krzesło to dzieło Bogusławy i Czesława Kowalskich, które pierwotnie miało być elementem ich zestawu meblościanek. Elementy wyposażenia wnętrza wedle ich projektów były bardzo proste, lekkie, wytrzymałe, a najczęstszym materiałem było bukowe drewno wsparte sklejką i kasztanowym fornirem. Dzięki temu wiele z krzeseł Kowalskich różniło się osłojeniem i odcieniem. Ostatecznie projekt nigdy nie trafił na taśmę, a jego produkcja na dobre rozpoczęła się dopiero w… 2014 roku. Najbardziej znane polskie krzesło jest teraz w zasięgu ręki, a fani szwedzkiej stylistyki z pewnością docenią je w swoich salonach i kuchniach.

DUNE

Jeden z nowocześniejszych projektów wprost z Poznania, gdzie zaprojektował je rzeźbiarz i designer, Cyryl Zakrzewski. Ten niezwykły pomysł zrodził się w głowie projektanta podczas obserwacji piaszczystych wydm i wiecznego przesuwania się fałd piasku pod własnym ciężarem. Z początku mocno artystyczny projekt stał się z czasem elementem sztuki użytkowej, by ostatecznie zostać dostosowany do praktycznego użytku. Jego oryginalny kształt i niezwykła estetyka, która do złudzenia przypomina fale piaskowe, sprawią, że będzie to godny dodatek nawet dla najbardziej wymagających fanów niezwykłego designu. Warto jednak zwrócić uwagę, gdzie go stawiamy – jeśli w pomieszczeniu chcesz się pochwalić jeszcze innymi fantastycznymi meblami, to uważaj, bo DUNE lubi kraść całą uwagę dla siebie.

Krzesło CD

 Podobno jest to najwygodniejsze krzesło na świecie. Projektując je, Karol Starczewski myślał przede wszystkim o kompaktowości, stabilności, trwałości i żeglarstwie. Jako zapalony miłośnik odkrywania natury mórz i oceanów, potrzebował odpowiedniego miejsca do siedzenia, z którego mógłby podziwiać ruch fal i horyzont. Zaprojektował więc krzesło CD, które swoje zastosowanie, prócz pokładu statku, znajdzie również na werandach, balkonach, gankach albo w ogrodzie. Ewentualnie można je wziąć ze sobą na wakacje lub wyjazd i  cieszyć się wygodnym miejscem do siedzenia nawet na szczycie Giewontu.

To może Cię zainteresować