Łódź Design Festival

Łódź Design Festival

Jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali wzornictwa i designu ma właśnie miejsce w Łodzi — już od 2007 roku zbierają się tam nie tylko projektanci-weterani, ale też nowi, początkujący amatorzy, którzy mogą zaprezentować swoje dzieła. Co czeka każdego na tym wydarzeniu i czemu warto poświęcić na niego kilka dni w okresie od 19 do 27 maja?

Oryginalne projekty, których nie zobaczysz nigdzie indziej

Na festiwalu w Łodzi w ramach konkursu makeme! mogą zabłysnąć młode talenty w świecie projektanckim, którym trudno byłoby się wybić samemu na rynku. To tutaj pokazywane są najlepsze produkty sztuki użytkowej, wybrane przez jury i do oceny przez publikę, które potem mają szansę wejść na szeroki rynek. W 2017 roku wygrał projekt Benno Bruckscha, nazwany Ziemia Wosk Ołówek. Dzięki niemu w szeroki obieg trafił pouczający i inspirujący design, który zachęcał do przyjrzenia się środowisku i ekologicznego postrzegania świata. Z równie praktycznych projektów na uwagę — i drugie miejsce — zasługiwał polski projekt Jana Libera, prezentujący miejską przyczepkę rowerową.

 

Łódź Design Festival

Projektant/Designer: ANNA MARCINISZYN foto. ŁDF

Warsztaty i wykłady z profesjonalistami z całego świata

To tutaj przyjeżdżają szychy designu z całej Polski i doświadczeni projektanci z całego świata. Wystarczy spojrzeć na harmonogram wydarzeń, by ujrzeć znane nazwiska: Jaime Hayes, Filip Springer, Anna Grużewska — a nazwisk będzie jeszcze przybywać, to tylko wierzchołek góry lodowej. Niezbędna dla każdego początkującego wiedza, nowinki i innowacje z zakresu sztuki użytkowej, które zainteresują bardziej doświadczonych oraz analiza trendów, o którą trudno gdzie indziej w Polsce. Już sama wartość edukacyjna i specjalistyczna wiedza, jaką niesie ze sobą “ŁDF” sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie.

Tygiel projektantów

Jedną z głównych zalet Łódź Design Festival jest jego eklektyczność. Nie ma tutaj sztucznych podziałów i ograniczeń na projektowanie wnętrz, mebli, ogrodów lub tworzenie tylko do świata mody. Jego otwartość i szeroki zakres zainteresowania sprawia, że nawet laik dostrzeże przekrój trendów, stylów oraz gatunków wzornictwa i designu. Na dodatek znajdą się tutaj również inspiracje różnymi regionami świata — bogate i przekorne włoskie projekty, pełne kolorów, surowe i oryginalne propozycje amerykanów lub słowiańskie oraz pełna naturyzmu alternatywy od Polaków.

Odbudowa wizerunku Łodzi

Po upadku przemysłu włókienniczego, z którego słynęła Łódź, miasto straciło na znaczeniu. Pod względem przemysłowym oraz rzemieślniczym nie miało nic do zaoferowania innym obywatelom Polski, dlatego też do głosu doszli mieszkający w nim artyści. Łódź Design Festival jest właśnie odpowiedzią na ponowne kreowanie wizerunku miasta kreatywności, twórczości i wynoszenia rynku wzorniczego do rangi sztuki — z bardzo dobrym skutkiem.

Łódź Design Festival

Projektant/Designer: DOMINIKA PUŁAPA I AGNIESZKA PUŁAPA foto. ŁDF

Możliwość spróbowania swoich sił na miejscu

Czym byłby design i projektowanie bez możliwości spróbowania swoich sił? W czasie “ŁDF” każdy znajdzie również dla siebie wiele warsztatów i praktycznych zajęć z wzornictwa, tworzenia mebli, mody lub innej dziedziny tej sztuki. Nie odbywa się to jednak na zasadzie wolnego przystąpienia do majsterkowania przy designie — wszystko dzieje się pod okiem doświadczonych fachowców, którzy doradzą stylistycznie i pomogą dobrać odpowiednie komponenty do naszych wyobrażeń. Poznamy również wiele dostępnych na rynku stylów, o których laicy często nawet nie mają pojęcia, a doświadczeni być może nie mieli okazji we wszystkich tworzyć.

To może Cię zainteresować