Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

Każdy z Was w swojej przestrzeni domowej ma chociaż jedno lustro. Najczęściej pojawiają się one w łazienkach lub w miejscach, w których zależy nam na możliwości obejrzenia całej sylwetki. W nowoczesnym wnętrzu lustro może jednak pełnić więcej funkcji. Jak dobrać zwierciadło do wnętrza?

Jakość

Dziś lustra można kupić w marketach budowalnych, internecie oraz bezpośrednio u producentów. Jak jednak wybrać zwierciadło, które posłuży długie lata? Ceny luster są zróżnicowane i zależą najczęściej od jakości materiału, z jakiego zostały one wykonane. Jakość tafli szkła ma ogromne znaczenie. Na tych wyprodukowanych w Chinach, które zazwyczaj kuszą niską ceną, po krótkim okresie użytkowania możecie zauważyć brzydkie zaczernienia lub plamy. Są to produkty, których powłoka zabezpieczająca – srebrny podlew lustra – jest bardzo słabej jakości. Warto zapytać przed kupnem o kraj pochodzenia danej tafli.

Kolor

Zgodnie z przeznaczeniem lustra warto zastanowić się nad jego kolorem. Oczywiście najbardziej popularnym typem są te w odcieniu srebra, najlepiej oddają one też rzeczywistość. Jeśli jednak chcecie, aby tafla była jedynie elementem dekoracyjnym, a Wasza cera w lustrzanym odbiciu wyglądała na bardziej śniadą, warto pomyśleć o produkcie z powłoką grafitową. Są to tafle znacznie ciemniejsze, stosowane na korytarzach, w garderobach itp. Przyciemniają one rzeczywisty obraz, tworząc go mniej dokładnym, a przy tym często ładniejszym. Stosujcie takie rozwiązania w miejscach, w których nie musicie widzieć każdego szczegółu odbicia. Nadają one charakter wnętrzu i sprawiają, że staje się ono ciekawsze.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

porównanie lustra grafitowego i srebrnego na wizualizacji

porównanie lustra grafitowego i srebrnego na wizualizacji

Montaż

Biorąc pod uwagę sposób montażu luster, można je podzielić na trzy typy: wklejane, wieszane i stojące.

Lustra wklejane to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w tych miejscach, w których zależy nam na ukryciu boku tafli. Tylko wklejając lustro, uzyskamy taki efekt. Często montowane są w łazienkach, gdzie dzięki umiejętnemu montażowi równają się krawędziami z położonymi płytkami. Podświetlenie takiego lustra znajduje się najczęściej bezpośrednio nad nim – doskonale sprawdzają się w tym przypadku designerskie lampy, ale też tradycyjne oświetlenie sufitowe.

Lustra wklejane mają jednak swoje wady. Po pierwsze, aby tafla była idealnie dopasowana, pomiar i montaż takiego lustra musi przeprowadzić specjalista. Po drugie, wklejane tafle nie mogą być podświetlane z pozycji lustra (chyba że zastosujemy specjalne lampy z umieszczonym w ich wnętrzu zasilaniem – wiąże się to jednak z wyższą ceną zakupu i montażu). Decydując się na lustro wklejane, tracimy możliwość zastosowania różnych unikatowych rozwiązań, jak: podświetlenia po bokach, lampy bezpośrednio na lustrze czy modne święcące piaskowania. Po trzecie – lustro wklejane, raz przyklejone, pozostanie w niezmienionej lokalizacji aż do zbicia tafli – remontu. Nie ma możliwości szybkiej wymiany takiego elementu, a demontaż wiąże się z większymi problemami niż w przypadku lustra zawieszonego.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

lustro wklejane

Lustra wieszane pozwalają na zastosowanie dowolnego wariantu podświetlenia. Taflę można wymienić w każdej chwili, zmienić jej położenie, miejsce zawieszenia, jak również włożyć w pasujące do wnętrza ramy, nadające klimat i urozmaicające daną przestrzeń. Nie obawiajcie się, że lustra wieszane mogą spaść ze ściany – dzięki technologii montażu, przy rozsądnym użytkowaniu jest to mało prawdopodobne. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że lustro odstaje parę milimetrów od ściany.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

Lustra stojące – największą zaletą takiego rozwiązania jest mobilność tafli. W każdej chwili można je przenieść do innego pokoju. Niestety lustra stojące zajmują znacznie więcej miejsca i nie każdy może sobie pozwolić na ich wykorzystanie.

Podświetlenie

Możliwości podświetlenia luster jest bardzo wiele. Idąc do sklepu czy przeglądając internet, zdziwicie się, jak dużo rozwiązań można zastosować. Najlepiej jednak postawić na wysublimowaną prostotę i nie łączyć wszystkich rozwiązań, a skupić się na tym, co najbardziej Wam się podoba.

Podświetlenie lampami montowanymi bezpośrednio na lustrze. Najczęściej stosuje się to w głównych domowych łazienkach, w których ważna jest dobra wizualizacja. Lampy te mogą mieć bardzo dużą moc i dobrze oświetlają zwierciadło, co daje duży komfort i pozwala na wykonanie perfekcyjnego makijażu.

Podświetlenie dookoła lub po bokach, czyli oświetlenie na krawędziach. Lustra podświetlane są ledami, które rzucają łunę światła na powierzchnię na której wiszą. Nadaje to tafli niesamowity wygląd. Takie światło nie może jednak pełnić funkcji głównego podświetlenia – sprawdza się tylko w funkcji dekoracyjnej. Można je łączyć z innymi metodami podświetlania lub stosować dla luster tam, gdzie nie zależy nam, aby odbicie było doskonale widoczne.

Wypiaskowane podświetlenie na tafli. W tym przypadku możecie sami zdecydować, co ma być podświetlone. Producenci luster wprost prześcigają się z nowymi pomysłami. Wycinają świecące: kwadraty, prostokąty, okręgi, napisy wedle uznania i życzenia klienta czy projektanta. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie mieć designerskie lustro, którego z pewnością nie ma nikt inny. Jeśli zależy Wam, aby taka tafla znajdowała się w łazience, konieczne jest zaprojektowanie jeszcze jakiegoś światła głównego, pamiętajcie, że to rozwiązanie nie podświetli lustra tak skutecznie jak zwykła lampa.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

lustro piaskowane i podświetlone po bokach

lustro piaskowane i podświetlone po bokach

Do każdego z tych rozwiązań można zastosować kolorowe ledy sterowane na pilota bądź zamontować na lustrze osobny, ukryty włącznik, np. dotykowy.

WAŻNE!

Planując podświetlenie lustra, należy zaprojektować też elektrykę mieszczącą się za nim. 

Faza

Jeśli wnętrze projektowane jest w stylu art deko, czyli bardzo glamour, warto rozważyć zastosowanie luster fazowanych. Taka tafla na krawędziach przyozdobiona jest szlifami różnych rozmiarów, a polerowane na krawędzi lustro przypomina wyglądem kryształ.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

fot. Italmeble

fot. Italmeble

Jak wykorzystać lustra?

Lustra mają wielki potencjał – to więcej niż zwykłe powierzchnie odbijające światło, które służą pomocą przy codziennym makijażu czy dobraniu odpowiedniej koszuli do pracy. Główną zaletą luster jest to, że znacznie powiększają przestrzeń. W miejscach, gdzie nie ma jej za wiele, np. w wąskich korytarzach czy małych wejściach, warto stosować duże tafle (od podłogi aż do sufitu). Dzięki tak wytworzonej głębi pomieszczenie będzie wydawało się większe, a co za tym idzie bardziej atrakcyjne. Lustro na całej ścianie może stworzyć złudzenie dłuższego korytarza czy drugiego pokoju, który w rzeczywistości nie istnieje. Zwierciadła doskonale odbijają światło. Jeśli pomieszczenie nie jest jasne, odpowiednie umieszczenie lustra może także pomóc w doświetleniu przestrzeni odbitym z zewnątrz światłem dziennym, a uzyskanie jasnego i bardziej przestronnego wnętrza stanie się dziecinnie proste. Dzięki zróżnicowanym wymiarom i kształtom lustra są również świetnym wypełnieniem pustych nieciekawych ścian. Łącząc małe szklane elementy, również możecie uzyskać oryginalny efekt.

Lustra – jak wykorzystać ich potencjał?

fot. Italmeble

fot. Italmeble

Wybór odpowiedniego lustra nie jest prosty. Przed kupnem warto zastanowić się przede wszystkim nad jego głównym przeznaczeniem, mając na uwadze wszystkie opisane wcześniej elementy. Pomyślcie nad kolorem tafli, podświetleniem, rodzajem montażu i dobierzcie rozwiązanie, które najbardziej będzie Wam odpowiadało i pasowało do charakteru odbijanej przestrzeni. Pamiętajcie o sprawdzeniu jakości. Lustro kupuje się na lata; w tym przypadku warto wydać więcej i nie martwić się o plamy, a jedynie cieszyć pięknym odbiciem przez długi czas.

To może Cię zainteresować