Materac skrojony na miarę

Materac skrojony na miarę

Materac materacowi nierówny, a jego wybór ma znaczenie nie tylko dla jakości naszego snu. To, na czym i jak śpimy, znajduje odbicie również w naszym samopoczuciu. O to, jak ważny jest ten element wyposażenia wnętrza, zapytaliśmy eksperta, doktora Przemysława Lutomskiego z poznańskiej COREClinic, fizjoterapeutę, sportowca i trenera.

Jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma odpowiedni wybór materaca do spania?

Odpowiedni dobór materaca do snu jest kluczowy dla naszego zdrowia, o czym niestety często zapominamy. Materac ma wpływ na jakość naszego snu, a więc również na jakość naszego wypoczynku, w sposób bezpośredni „programując” nasze samopoczucie. Po nocy spędzonej na niewygodnym lub nieprawidłowo dobranym materacu z pewnością wstaniemy zmęczenie. Jakość snu bowiem jest główną składową wypoczynku. Pacjenci skarżący się na bóle karku i kręgosłupa bywają zaskoczeni, że wystarczy zmienić materac albo poduszkę, by odzyskać komfort snu i zniwelować dolegliwości bólowe.

Materac skrojony na miarę

Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając materac do sypialni? Czy są jakieś ogólne zasady, którymi należy się kierować?

Aby wybrać materac, najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, w którym z pewnością uzyskamy profesjonalną poradę. Przy wyborze materaca trzeba uwzględnić kilka czynników, między innymi nasz wzrost, masę ciała i wygodę. Długość optymalnie dobranego materaca jest większa o 15-20 cm niż nasz wzrost.

Minimalna szerokość materaca dla jednej osoby to 90 cm, a dla dwóch – przynajmniej 160 cm, ale najlepiej śpi się na materacu szerszym, nawet dwumetrowym. Nie bez znaczenia jest też to, jak śpimy – czy odpoczywamy spokojnie, czy jesteśmy ruchliwi podczas snu. Osoby bardziej aktywne powinny wybierać szersze materace.

Materace różnią się stopniem twardości. Jak wybrać najlepszy dla siebie?

Zdecydowanie odradzam zbyt miękkie materace i modne łóżka wodne, które choć kuszą, nadają się na krótkotrwały relaks. Duże znaczenie dla wyboru materaca ma masa naszego ciała – ciężkie osoby powinny spać na twardszym materacu. Natomiast im ktoś jest lżejszy, tym mniejsze znaczenie ma twardość. Z punktu widzenia fizjoterapeuty ważne jest, aby przy pełnym obciążeniu kręgosłup miał całościowe podparcie, na całej długości.

Materac skrojony na miarę

fot. Selene

Jeśli tak bardzo się różnimy, jak dobrać materac do sypialni małżeńskiej?

Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i odczucia, dlatego wybór wspólnego materaca dla pary często jest efektem kompromisu. Niewyspany partner to zły partner – może być bardziej kłótliwy, mieć gorszy humor… Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zastosowanie dwóch różnych materacy. Każdy z partnerów może wybrać odpowiedni dla siebie. Ma to szczególne znaczenie, gdy pomiędzy partnerami zauważalna jest dysproporcja w masie lub jeden z nich jest bardziej ruchliwy. Dwa osobne materace przenoszą też mniej drgań niż jeden, bardziej miękki. Bardzo ważne jest przy tym, aby dwa materace ułożone obok siebie miały taką samą wysokość.

Czy tak samo wybiera się materac do pokoju dziecka?

Dzieci i dorośli śpią podobnie: najczęściej albo spokojnie odpoczywają w pozycji na plecach, albo „biegają” po łóżku. Dzieci są jednak dużo lżejsze, co ułatwia zakup materaca, bo te dla najmłodszych mają porównywalną twardość.

Materac skrojony na miarę

Jak sobie pomóc, gdy budzimy się z bólem pleców?

Jeżeli plecy bolą nas od razu po przebudzeniu, najlepiej wykonać, jeszcze w łóżku, lekką gimnastykę – przeciągnąć się, poruszać nogami, rozruszać miednicę. Taki ból może być też efektem przeciążeń z wcześniejszego dnia. Warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub osteopaty, którzy sprawdzą stan całego organizmu i zalecą właściwe działania. Jednak jeśli notorycznie budzimy się obolali i zmęczeni, powinniśmy czym prędzej rozważyć wymianę materaca.

Produkty na zdjęciach pochodzą ze sklepu Selene w Domotece.

To może Cię zainteresować