Najciekawsze projekty w przestrzeni publicznej 2018

Najciekawsze projekty w przestrzeni publicznej 2018

Kończący się rok obfitował w wiele innowacyjnych i ciekawych projektów budynków na całym świecie. Poznajcie budowle, które w mijającym roku najbardziej przypadły nam do gustu!

The Sky Clubhouse, Bangkok, Tajlandia

Sky Clubhouse zaprojektowano dla niewielkiego osiedla na przedmieściach Bangkoku w Tajlandii. Projekt pełni funkcję części wspólnej prywatnego projektu mieszkaniowego. Składa się z małej sali gimnastycznej na piętrze, wewnętrznego salonu i zewnętrznych stref wielofunkcyjnych dla mieszkańców. Przy ograniczonych gabarytach budynku, główną ideą projektu było stworzenie otwartej i spójnej przestrzeni, która może połączyć to, co wewnątrz i na zewnątrz. Pod zewnętrznymi schodami zostały ukryte pomieszczenia gospodarcze, dzięki czemu projekt jest bardzo funkcjonalny. Główną cechą charakterystyczną budynku jest fasada z białych aluminiowych pasów, która pokrywa całą przestrzeń wewnętrzną na parterze. Pomaga ona filtrować naturalne światło oraz łączy budynek z zewnętrznymi schodami i ogrodem krajobrazowym wokół obiektu .

Huangshi Urban Complex, Chiny

Huangshi Urban Complex znajduje się w nowej, ekologicznej dzielnicy New Day w Daye Lake w Chinach. Łączy w sobie funkcje muzeum i archiwum, a także jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej położonym na głównej osi dzielnicy. AUBE – biuro realizujące ten projekt wygrało przetarg na jego budowę w grudniu 2015 r. Po latach oczekiwań budynek został ukończony w połowie tego roku.

Koncepcja projektu wywodzi się od Kanionu Górniczo-Hutniczego Parku Narodowego Huangshi. Jego podstawowa bryła pochyla się w kierunku nowo zaprojektowanego Garden Show Park. Bryła jest przedzielona tak, aby wizualnie oddzielić halę archiwów od reszty budynku. Inspiracje przyrodą łączą się w tym obiekcie z funkcją biznesową, biurową, rekreacyjną i turystyczną.

Za sąsiadującym z budynkiem jeziorem zorganizowano korytarz widokowy, a środkowa część bryły jest wycięta na przestrzał i stanowi swego rodzaju „okno”.  Dzięki koncepcji wielordzeniowości zastosowanej w projekcie, poszczególne przestrzenie pozostają od siebie niezależne, ale jednocześnie są wizualnie zintegrowane z resztą budynku.

Abbotts Creek Community Center, Stany Zjednoczone

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Departament Parków i Rekreacji w Raleigh postanowił wybudować Abbots Creek Community Center. Obiekt miał umożliwić im dbanie o formę i zachęcać do regularnej aktywności fizycznej. Przestrzeń zaprojektował projektant Clark Nexen. W budynku znajduje się sala gimnastyczna o wysokim standardzie, siłownia i sale do fitnessu. Regularnie odbywają się tam bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców. Przestrzenie pomocnicze składają się z sali wielofunkcyjnej, przynależnej do niej kuchni, magazynu, biura i sali lekcyjnej, w której odbywają się zajęcia dla uczniów okolicznych szkół.

Hangar przy Kenmore Town Square, Stany Zjednoczone

Hangar o powierzchni 4 600 stóp kwadratowych znajdujący się na rynku w Kennmore to punkt centralny i całoroczny symboliczny „salon” miasta. Kompleks położony jest w samym sercu śródmieścia i tworzy idealne miejsce do wypoczynku dla całej społeczności miasta. Hangar, przypominający formą pawilon, zaprojektowano w taki sposób, aby zmieniał swoje funkcje w zależności od warunków pogodowych. Prosta i duża przestrzeń otwiera się na rynek za pomocą szerokiej na 14 metrów ścianki okiennej. Po jej otwarciu, fragment dachu zapewnia ochronę przed deszczem i słońcem oraz umożliwia rodzicom stałą kontrolę nad dziećmi bawiącymi się na sąsiednim placu. Na placu znajduje również się fontanna i podgrzewane skały, które zachęcają ludzi do przebywania na świeżym powietrzu nawet przy chłodnej i mniej sprzyjającej pogodzie. W nocy rozległe przeszklenia zdają się przekształcać hangar w ogromną latarnię, dzięki której każdy z łatwością odnajdzie ten najważniejszy punkt miasta.

To może Cię zainteresować