Najciekawsze wystawy tego lata

Najciekawsze wystawy tego lata

Lato jest miesiącem urlopów, wakacji, przyjemnych chwil na plaży… lub w klimatyzowanych pomieszczeniach muzeów wśród najciekawszych wystaw designerskich. Co proponują europejskie muzea na to lato? Sprawdźcie razem z nami!

Muzeum Designu w Londynie

Lato w jednym z najpopularniejszych muzeów designu na świecie będzie upływać pod znakiem politycznej dyskusji i komentarza społecznego. Jedną z głównych atrakcji jest “May ‘68”, poruszający artystyczne plakaty rewolucjonistyczne z maja 1968 roku wykonane przez warsztat graficzny Atelier Populaire, który działał… miesiąc. Problematyka ich grafik dotyczy przede wszystkim wojny w Wietnamie, sowieckiej dyktatury w czasie praskiej wiosny oraz punktu kulminacyjnego – czyli wydarzeń w Paryżu w maju ‘68 roku.\

Inną interesującą wystawą będzie “Hope to Nope”, która przedstawia dynamikę zależności pomiędzy technologią, społeczeństwem oraz polityką od 2008 roku. Można spodziewać się nowoczesnej formy przedstawienia komentarza polityczno-społecznego, która będzie głęboko czerpała z internetowych memów, plakatów i bannerów protestowych dla podkreślenia przekazu. Wśród poruszonych tematów znajduje się ISIS, Brexit, okupacja Wall Street oraz prezydent USA Donald Trump. Wystawa zbiera bardzo pozytywne recenzje wśród wiodących brytyjskich dzienników i jest must-see dla wielu fanów designu oraz projektantów graficznych, a także działaczy polityczno-społecznych.

Muzeum Duńskiego Designu w Kopenhadze

Kopenhaga odkrywa duńskie karty designu i wizjonerstwa. Jednym ze stałych elementów wystawy jest “20th Century”, który porusza elementy wnętrzarskie, sztuki użytkowej, stylu oraz motoryzacji w XX wieku w Danii oraz na świecie. Znajdą się tutaj takie klasyki duńskiej myśli technicznej jak Nimbus z 1934 roku, a także wyjaśnienie ich narodowego spojrzenia na kolorystykę oraz tradycję projektowania.

Najciekawsze wystawy tego lata

fot. Nikolina Olsen-Rule

Fińska Galeria Designu w Helsinkach

Pozostając w okręgu krajów północy, ale przesuwając się bliżej granicy z Rosją, trafimy do Fińskiej Galerii Designu w Helsinkach, a w niej niezwykle interesujące propozycje na tegoroczne lato. Warto zacząć od wystawy prezentującej dzieła utalentowanego designera, Daniela Rybakkena, ukoronowanego niejednokrotnie największymi nagrodami w świecie wnętrzarstwa: nagrodą Red Dot, nagrodą Bruno Mathssona, Compasso d’Oro oraz nagrodą Torsten and Wanja Söderberg. Rybakken specjalizuje się w oświetleniu, a krytycy często określają go jako magika i poetę światła, który odtwarza w swoich kreacjach światło dzienne, pozwalając na zupełnie nowe doświadczenia i zjawiska świetlne we wnętrzach domów. Wystawa w Helsinkach skupia się przede wszystkim na procesie twórczym i myślowym, który sprawia, że dzieła Rybakkena są tak unikatowe: “Screened Daylight” i “Surface Daylight”.

Najciekawsze wystawy tego lata

fot. designmuseum.fi

La Triennale di Milano we Włoszech, Milan

Jeśli jednak wolicie połączyć ciepłe z pożytecznym, czyli udać się do Włoszech i przy okazji poznać interesujący punkt widzenia na design oraz projektowanie, to musicie udać się do Milanu. Tam, w galerii designu Triennele natkniecie się na wystawę Luigi Ghirri, pod tytułem “The Landspace of Architecture”. Ekshibicja przedstawia punkt widzenia włoskiego architekta na sprzeczności, konfliktów i relację pomiędzy różnymi aspektami współczesnych, miejskich krajobrazów. Wiele zdjęć i druków przedstawia bezpośrednio pracę Ghirriego oraz bazuje na nich jak na case study, przedstawiając krok po kroku zmiany zachodzące w “remontowanym” krajobrazie oraz opowiadając historię konfliktów i adaptacji, której musiały ulec dane, przeprojektowane dzielnice miast.

 

To może Cię zainteresować