Najlepsze restauracje świata

Najlepsze restauracje świata

Przez żołądek do serca - mówi stare przysłowie. Wiele w tym prawdy, bowiem jedzenie od zawsze stanowiło dla nas nie tylko strawę, ale także źródło przyjemności, uczuć i rozrywki. Za wyśmienity obiad, taki, który wprawia nasze kubki smakowe w ekstazę i sprawia, że wszystko, co dotąd uważaliśmy za pyszne traci swój smak, wielu gotowych jest przejechać pół świata.

Ogłaszane corocznie wyniki prestiżowych rankingów, takich jak World’s 50 Best RestaurantsLa Liste czy Michelin, dla prawdziwych miłośników kuchni od lat są wyznacznikiem dobrego smaku i gwarancją najwyższej jakości. Restauracje z pierwszych miejsc są niczym laureaci Oscarów, zdobywcy nagrody Nobla i zwycięzcy Igrzysk Olimpijskich w jednym. Gdzie zatem warto zarezerwować stolik i oddać się w mistrzowskie ręce szefa kuchni? Oto pięć najlepszych restauracji na świecie.

Guy Savoy – Paryż

Paryska restauracja w 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu La Liste– zdobyła 99,75 punktów na 100 możliwych, była więc bardzo blisko ideału. Guy Savoy została doceniona także przez inspektorów „Przewodnika Michelin” – lokal oceniono na trzy gwiazdki, podkreślono jego nieodparty urok i wysoką jakość posiłków. Restauracja znajduje się w pięknym budynku nad Sekwaną. W środku goście mają do dyspozycji sześć wystawnie urządzonych sal, ozdobionych współczesnymi dziełami wypożyczonymi od François Pinault. Jak przystało na prestiżową restaurację, trzeba przygotować się na niemały wydatek, jednak ci, którzy mieli okazje spróbować serwowanych w niej dań podkreślają, że są warte swojej ceny. Guy Savoy to nie tylko nazwa restauracji, ale też nazwisko jej właściciela i szefa kuchni. Mistrz, poza ogromnym talentem kucharskim i wybitnym smakiem, może pochwalić się wielkim sercem. Chętnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, zajmuje się mecenatem sztuki, a nawet oferuje młodym tzw. „ulgowy lunch” – tańszy posiłek o wysokiej jakości.

RESTAURANT GUY SAVOY

Monnaie de Paris

11, quai de Conti

75006  PARIS – FRANCE

Ocena restauracji w La Liste opiera się na algorytmie wykorzystującym 550 różnych źródeł – bierze się pod uwagę nie tylko zdanie inspektorów, ale także noty uzyskane w prestiżowych przewodnikach, na stronach podróżniczych, takich jak TripAdvisor czy Yelp, oraz recenzje w prasie.

Le Bernardin – Nowy Jork

Czas na smaczną wycieczkę za ocean – oto restauracja z drugiego miejsca rankingu La Liste. Została założona przez rodzeństwo, Gilberta i Maguy Le Coze w Paryżu w 1972 roku, a podniebienia nowojorczyków zaczęła podbijać w 1986. Od przedwczesnej śmierci Gilberta w 1994 roku, kuchnią zarządza jego przyjaciel, Eric Ripert. Nowojorski lokal specjalizuje się w owocach morza i potrawach z ryb i skorupiaków, łączy smaki kuchni francuskiej z nowoczesnymi, azjatyckimi aromatami. Dania w menu podzielone są na trzy kategorie: „Almost Raw“, „Barely Touched“ oraz „Lightly Cooked”. Oferowane niepowtarzalne doznania smakowe i wysoką jakość ich przyrządzania wielokrotnie doceniali inspektorzy Michelin (lokal posiada trzy gwiazdki), autorzy rankingu World’s 50 Best Restaurants, a także krytycy jednej z najbardziej opiniotwórczej gazety świata – The New York Times.

Le Bernardin

787 Seventh Avenue

New York, NY 10019

Ranking „The World’s 50 Best Restaurants” jest tworzony przez brytyjski magazyn „Restaurants” – od 15 lat przyznaje tzw. kulinarne Oscary dla najlepszych restauracji na całym świecie.

Eleven Madison Park – Nowy Jork

Zostajemy jeszcze na chwilę za oceanem, by skosztować dań serwowanych w Eleven Madison Park – restauracji, która posiada trzy gwiazdki Michelin, a w 2017 zajęła pierwsze miejsce w rankingu World’s 50 Best Restaurants. Miejsce zachwyca nie tylko smakami, ale przede wszystkim gościnnością i otwartością. Szefem kuchni i współwłaścicielem jest urodzony w Szwajcarii Daniel Humm, który zaczął pracować w restauracji jako czternastolatek, a już dziesięć lat później miał na koncie pierwsza gwiazdkę Michelin – już samo to stanowi świetną rekomendację. Eleven Madison Park to przede wszystkim kuchnia sezonowa, która korzysta z lokalnych produktów. Popisowym daniem Humma jest pieczona kaczka w różnych wariantach, w tym ta glazurowana miodem z dodatkiem lawendy oraz seler korzeniowy ugotowany w pęcherzu świni. Za kolację dla pary zapłacimy w nowojorskim lokalu około 700 dolarów.

11 Madison Avenue,

New York, NY 10010

Osteria Francescana – Modena, Włochy

Czas na powrót do Europy i odwiedziny w restauracji, która może pochwalić się trzema gwiazdkami Michelin, w 2016 roku była na szczycie rankingu The World’s 50 Best Restaurants, a w 2017 zajęła drugie miejsce. Właścicielem i szefem kuchni jest Massimo Bottura, którego gotowanie można określić jako śmiałe i odważne – jego potrawy to połączenie tradycji i eksperymentów ze składnikami z regionu Emilia-Romagna, skąd pochodzi mistrz. Przykładem może być popisowe danie Five Ages of Parmigiano Reggiano, w którym słynny ser podawany jest w różnych temperaturach, teksturach i smakach. W Osteria Francescana znajdziemy dobrze znane włoskie potrawy, takie jak ravioli, spaghetti, tortellini czy tiramisu, ale w nowoczesnych, zaskakujących czasami odsłonach.  Dwunastodaniowe menu degustacyjne to koszt 250 Euro. Bottura gotując czerpie też inspiracje ze sztuki i muzyki, w szczególności z jazzu, znany jest także ze swojej charytatywnej strony. Aktywnie działa na rzecz przeciwdziałania głodowi oraz marnotrawieniu żywności.

Via Stella, 22

41121 Modena MO, Italy

El Celler de Can Roca – Girona, Hiszpania

El Celler de Can Roca znajduje się w średniowiecznym mieście Girona w Katalonii, w północnej Hiszpanii. Restauracja dwukrotnie ogłoszona najlepszą na świecie według rankingu The World’s 50 Best Restaurants  i uhonorowana trzema gwiazdkami Michelin, prowadzona jest przez trzech braci. Ich pasja do gotowania została rozpalona w Can Roca, barze prowadzonym przez ich rodziców w Taialà, dzielnicy leżącej na przedmieściach Girony. Josep, Jordi and Joan Roca to trio, które doskonale się uzupełnia, bowiem każdy z nich jest mistrzem w innej dziedzinie kulinarnej – Joan jest kucharzem, Josep sommelierem, a Jordi cukiernikiem. Serwowane i wystylizowane przez nich potrawy to efekt wykorzystania najnowocześniejszych technik i wielu składników, ale dla kucharzy liczy się coś innego – dania mają wywołać wspomnienia, emocje i pokazać krajobraz regionu. Goście mają do wyboru dwa menu – tradycyjne, składające się z siedmiu dań oraz z czternastodaniową ucztę, której komponenty wciąż się zmieniają i ulegają modyfikacji.

Calle Can Sunyer 48

17007 Girona

Historia każdego z dań powstającego w restauracji oznaczonej gwiazdką Michelin jest wyjątkowa. Kulinarna podróż szlakiem smaków jest fascynująca do tego stopnia, że w 2017 roku na platformie Netflix, zagościła seria dokumentów o najlepszych szefach kuchni. 3 powstałe sezony CHEF’S TABLE gwarantują mnóstwo historii o pasji do jedzenia. Bohaterem pierwszego odcinka był m.in. szef wspomnianej wyżej restauracji Osteria Francescana.

To może Cię zainteresować