Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie

Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie

Podczas przemierzenia różnych części świata dworzec kolejowy jest jednym z najczęstszych miejsc, gdzie podróżnicy rozpoczynają zwiedzanie. Rzadko się zdarza, by nie chcieli w wielkim pośpiechu opuścić stacji — a czasem wystarczy zadrzeć głowę, by zachwycić się ledwie sekundę po wyjściu z pociągu. Oto 5 takich najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie, które mogą zachwycić podróżnych!

Stacja Główna w Antwerpii, Belgia

Niezależnie czy wewnątrz czy z zewnątrz, piękno trudnego budynku jest trudne do przeoczenia nawet dla najbardziej odpornych na architektoniczne wdzięki. Przywodzący na myśl steampunkową stylistykę, choć jednocześnie trudno szukać w dziele Louisa Delacenserie’a konkretnych odniesień do historycznych stylów budownictwa. Imponujące, wielofacetowe szklane powierzchnie komponują się z ponad dwudziestoma typami marmuru i kamienia, które zostały użyte do wykończeń ścian. Wisienką na torcie jest skuwany żelazem sufit, o której trwałości świadczy to, że przetrwała bombardowania w trakcie II wojny światowej.

Gare de Lyon, Paryż, Francja

Słynny zegar z najpiękniejszego paryskiego dworca kolejowego witał takich znamienitych gości jak Salvador Dali, Jean Cocteau lub Brigitte Badot. Oddany do użytku w 1900 roku stanowi tygiel ówczesnego stylu architektury, a tarcza zegara przyozdobiona akcentami paryskiego błękitu podkreśla inspirację stylem Beaux-Arts. Z paryskiej stacji można dotrzeć do Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

St Pancras International, Londyn, Anglia

Ukończony w 1868 roku dworzec kolejowy w Londynie słynął głównie z tego, że w swoich czasach oferował największą zamkniętą przestrzeń na całym świecie. Obecnie trzyma się innego rekordu — najdłuższego barku z szampanem na świecie — lecz jednocześnie poraża rozmachem i piękną, gotycką architekturą. Imponująca fasada z czerwonej cegły przypomina o tym, że budynek powstał u szczytu jednej z najpopularniejszych epok na całym świecie: wiktoriańskiej, imperialistycznej Anglii.

Główny Dworzec w Kuala Lumpur, Malezja

Styl budownictwa Dalekiego Wschodu i cywilizowanego, kulturalnego Zachodu zderza się w Kuala Lumpur, czego owocem jest właśnie Główny Dworzec w Kuala Lumpur. Ukończony w 1910 roku przez kolonialnych brytyjczyków, dworzec olśniewa elegancką, morską bielą, charakterystyczną dla okolic Indii i Malezji, jednocześnie zachowując elementy standardowe dla europejskiej myśli budowniczej. Łatwo o przeoczenie jego głównej atrakcji — trzeba zadrzeć głowę, by dostrzec stylizowane na minarety wieżyczki zdobiące budynek dworca.

Stacja Ushaiua w Argentynie

Jak wyglądałby koniec świata, gdyby dało się tam pojechać pociągiem? Dokładnie tak, jak stacja Ushaiua w Argentynie. Pierwotnie zaprojektowana została jako przystanek dla więźniów zmierzających do ośrodka w pobliskim mieście — właśnie Ushaiua — ale w tej chwili dumnie służy jako jedna z najbardziej malowniczych stacji kolejowych na świecie.

Jej piękno polega w głównej mierze na… braku jakiejkolwiek architektury i pozwolenie, by turyści napawali się widokami, które przywodzą na myśl kraniec świata, gdzie nie sięga już żadna sieć komórkowa.

I to już koniec naszej listy! Oczywiście, na świecie są jeszcze setki wspaniałych, majestatycznych dworców, których historia jest bogatsza niż niejeden film wojenny, lecz je musicie odkryć na własną rękę — lub w drugiej części naszego artykułu. Szerokiej drogi i patrzcie przez okna, kiedy podróżujecie pociągiem. Nigdy nie wiadomo, kiedy dowiezie was na koniec świata!

To może Cię zainteresować