Naturalne światło we wnętrzach

Naturalne światło we wnętrzach

Światło wpływa nie tylko na to, jak odbieramy otoczenie, ale również na nasze samopoczucie – dodaje nam energii i sprawia, że mamy więcej chęci do życia. Każdy projektant dąży więc do tego, by wprowadzić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła.

Już kupując mieszkanie czy budując dom, trzeba mieć na uwadze jego usytuowanie względem  stron świata. Decyzja o kupnie bez uwzględnienia tego aspektu jest najczęściej popełnianym przez inwestorów błędem. Niestety deweloperzy czy osoby sprzedające daną nieruchomość nie powiedzą Wam, na co powinniście zwrócić uwagę. Pamiętajcie, że pomieszczenia, w których spędzacie najwięcej czasu, czyli salon, gabinet i kuchnia, powinny znajdować się od strony południowo-zachodniej. Po powrocie z pracy nadal będziecie się cieszyć naturalnym światłem słonecznym. Przestrzenie, w których przebywacie rzadziej, takie jak sypialnia, łazienka, biuro czy pokoje dodatkowe, mogą być usytuowane od północnego wschodu – rano zbudzą Was słoneczne promienie. Takie wnętrze będzie zawsze dobrze oświetlone naturalnym światłem. To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć konieczność używania sztucznego oświetlenia, a więc przyniesie też korzyści finansowe.

Naturalne światło we wnętrzach

Jak doświetlić wnętrze?

Istnieje wiele elementów i zabiegów architektonicznych, które pomogą wpuścić słoneczne   promienie do Waszego domu. Najbardziej oczywistym z nich jest zaprojektowanie dużej liczby okien. Im większa powierzchnia szyby, tym więcej światła dostaje się do środka, dlatego warto wybierać okna bez wewnętrznych podziałów. Dzięki temu przestrzeń wyda się większa, czysta i doświetlona. Ważne jest również rozmieszczenie okien. Najlepsze efekty można uzyskać, montując tafle na dwóch przeciwległych elewacjach lub stosując przeszklenia narożnikowe.

Niestety duże okna wymagają więcej uwagi – szyby pokryte kurzem i zaciekami nie tylko źle wyglądają, ale również wpuszczają do wnętrza mniej światła. Dbając o ich czystość, uzyskacie pożądany efekt. Chcąc wyeliminować konieczność częstego mycia okien, warto wybrać szyby  samoczyszczące.

Na to, ile światła wpada do mieszkania, ma też wpływ to, co znajduje się za oknem, zarówno po jego wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Często popełniane błędy to montaż zadaszeń tarasowych, które zatrzymują światło, oraz obudowywanie okien meblami.

Naturalne światło we wnętrzach

Rola koloru

Jeśli chcecie, aby wnętrze wydawało się jaśniejsze, powinniście dużą uwagę przywiązać do  zastosowanych w nim kolorów. Biele, pastelowe barwy i jasne odcienie doskonale odbijają światło, sprawią więc, że przestrzeń wyda się bardziej rozświetlona.

Naturalne światło we wnętrzach

Jak oszukać rzeczywistość

Dzięki jasnym barwom można nieco oszukać rzeczywistość i uzyskać efekt rozświetlenia wnętrza. Podobnie działają lustra, które doskonale odbijając światło dzienne, zwiększając ilość naturalnego światła dostającego się do pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są lustrzane sufity napinane dostępne w różnych kolorach. Warto też sięgnąć po wszelkie faktury świecące, np. polerowane powierzchnie czy elementy stalowe. Zamiast matowych płytek można zastosować poler lub lapato, a niektóre elementy, takie jak nogi od stołów, konsoli itp., wykonać ze srebrzystej stali. Na oknie zawieście lekkie zasłony albo rolety z przezroczystego, jasnego materiału.

To może Cię zainteresować