Nowy projekt od studia Herzog & de Meuron

Nowy projekt od studia Herzog & de Meuron

Studio Herzog & de Meuron przedstawiło projekt wieżowca Gasklockan, który zostanie wybudowany na terenie miejskiego parku narodowego. Prace zaczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w 2022 roku. Jak będzie wyglądał ten luksusowy budynek w sztokholmskiej dzielnicy Hjorthagen?

Herzog & de Meuron, biuro architektoniczne założone czterdzieści lat temu w Bazylei, może poszczycić się wieloma wspaniałymi projektami. Wystarczy wspomnieć choćby o Stadionie Narodowym w Pekinie, ekskluzywnym hotelu Astoria w Lucernie czy rozbudowie słynnego brytyjskiego muzeum Tate Britain. Niedawno zaprezentowali wizualizację wieżowca o wysokości 90 metrów, który zostanie wybudowany w północno-wschodniej części Sztokholmu – w eleganckiej dzielnicy Hjorthagen. Wcześniej w tym miejscu znajdował się stary zbiornik na gaz, a obecnie mieści się mało estetyczna, zniszczona przez rdzę wieża.

Nie tylko mieszkania

W wieżowcu o cylindrycznym kształcie powstanie 317 mieszkań. Lokale będą miały formę litery V – z sypialniami na jednym ramieniu z wspaniałym widokiem na Sztokholm oraz pozostałymi pomieszczeniami po drugiej stronie. Za najtańszy apartament zapłacimy ok. 1,8 mln zł. Sprzedaż – podobnie jak budowa – rozpocznie się jeszcze w tym roku (prawdopodobnie w grudniu). Na parterze zaplanowano m.in. biura, sklepy, powierzchnię wystawienniczą, a także kawiarnię i punkty usługowe. Natomiast na dachu mieszkańcy będą mogli skorzystać z tarasu. Dzięki odpowiedniemu planowi nasłonecznienia straty energii na północy zostaną zminimalizowane, a na południu zmaksymalizowano ekspozycję na światło. Co ciekawe, ten luksusowy budynek będzie mieścił się na obszarze Ekoparkenu – pierwszego na świecie parku narodowego, który powstał w granicach miasta.

Blisko natury

Budynek ma otaczać zjawiskowy krajobraz. Za jego ostateczny kształt odpowiada Piet Oudolf, ceniony holenderski projektant ogrodów. W jednym z wywiadów podkreślił, że teren otaczający Gasklockan ma przypominać naturalne środowisko. Zatem nie należy spodziewać się idealnie przystrzyżonych trawników i żywopłotów.

Co w pobliżu?

Stara wieża gazowa, którą zastąpi nowoczesny, szklany wieżowiec, mieści się w XIX-wiecznym kompleksie zaprojektowanym przez Ferdinanda Boberga, uznawanego za jednego z najwybitniejszych architektów Sztokholmu. W przyszłości dawne tereny przemysłowe i portowe zostaną poddane rewitalizacji. Zaplanowano m.in. ścieżki rowerowe, restauracje, kawiarnie, a także przedszkola. Za cel postawiono zapewnienie mieszkańcom wysokiego standardu życia przy jednoczesnym zachowaniu industrialnego klimatu. 

To może Cię zainteresować