Ogród zimowy – ABC organizacji

Ogród zimowy – ABC organizacji

Wiele osób marzy o spędzaniu długich zimowych wieczorów bliżej natury, nie rezygnując jednocześnie z przyjemnego ciepła towarzyszącego pobytowi w domu. Również, część z nas chciałaby po prostu powiększyć powierzchnię swojego mieszkania. W obu przypadkach, receptą może stać się budowa przydomowej oranżerii.

Na samym początku powinniśmy zastanowić się jaką dokładnie funkcję ma pełnić nowoprojektowana zabudowa? A także w jakich porach roku chcemy tam przebywać? Czy ma ona służyć wyłącznie przechowywaniu roślin czy głównie domownikom? Możemy zatem wyróżnić dwa rodzaje ogrodu zimowego: ciepły i zimny. Pierwszy z nich jest ogrzewany i może być użytkowany przez mieszkańców przez cały rok. Drugi natomiast przeznaczony jest przede wszystkim dla roślin. Od tej decyzji uzależniona będzie konstrukcja, a także koszt inwestycji.

Po podjęciu decyzji dotyczącej funkcji, istotnym elementem staje się wybór lokalizacji nowobudowanego ogrodu zimowego. Może okazać się, że jedno i drugie będzie mieć ze sobą ścisły związek, Z pewnością bardzo dobre będzie dołączenie oranżerii do pokoju dziennego znajdującego się od strony ogrodu. Piękny widok bywa bardzo relaksujący.

Umiejscowienie

Należy pamiętać o wpływie różnej lokalizacji ogrodu zimowego na ilość dostających się do wnętrza promieni słonecznych oraz panującą w środku temperaturę. Ogród południowy będzie mocno nasłoneczniony o każdej porze roku. Można będzie tutaj hodować rośliny egzotyczne. Jednak ze względu na bardzo dużą intensywność docierania promieni słonecznych, ogród może wymagać montażu szyb przeciwsłonecznych lub innych elementów zacieniających, a także dobrze zaprojektowanej wentylacji. Oranżeria wschodnia, choć o mniejszej intensywności przedostawania się promieni słonecznych, również powinna być odpowiednio wentylowana i posiadać możliwość zacieniania. Ogród od strony zachodniej jest mocno nasłoneczniony w godzinach popołudniowych. Lokalizacja od strony północnej, o największym stopniu zacienienia jest najmniej korzystna dla roślin. Do wnętrza będzie docierać najmniej promieni słonecznych, a sztuczne doświetlenie może stać się kosztowne.

„Ciepły” ogród zimowy

Oranżeria typu ciepłego, to szklarnia akumulująca ciepło, które może przedostawać się do wnętrza domu. W ciepłym ogrodzie zimowym, oprócz umieszczenia w nim roślin doniczkowych można urządzić jadalnię lub powiększyć w ten sposób pokój dzienny. Bardzo istotny jest rodzaj przeszklenia, a także odpowiednia wentylacja, co ma ogromny wpływ na komfort ludzi i roślin. Współczesne systemy szyb pozwalają na osiągnięcie niezależnego od warunków zewnętrznych maksymalnego komfortu termicznego wewnątrz. Niestety specjalistyczne urządzenia, które często jesteśmy zmuszeni zastosować, jednocześnie zwiększają całkowity koszt budowy całorocznego ogrodu. W takiej przestrzeni na przykład, powinno zostać zainstalowane ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Samą konstrukcję tego typu ogrodu zbudujemy z profili aluminiowych, pcv lub drewnianych. Te ostatnie, z pewnością będą posiadać większy przekrój. Również sam materiał jakim jest drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowany.

„Zimny” ogród zimowy

Oranżeria typu zimnego przeznaczona jest głównie dla roślin. Bardzo często stanowi zabudowę tarasu lub balkonu. Konstrukcja takiego ogrodu musi być sztywna i wytrzymała. Podobnie może być wykonana z drewna, aluminium, stali lub pcv. Drewno powinno być klejone warstwowo, dzięki czemu staje się bardziej odporne na zniekształcenia. Należy zwrócić uwagę na możliwość pojawienia się mostków termicznych w miejscu łączenia nowobudowanej konstrukcji z fundamentami domu. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim nachyleniu dachu, po którym musi zsuwać się śnieg. W tego typu ogrodzie, panująca zimą temperatura wynosi zwykle około 5-15 °.

ABC

Po wybudowaniu oranżerii aranżujemy ją zgodnie z przyjętą pierwotnie funkcją. Na posadzce możemy ułożyć łatwe w utrzymaniu płytki gresowe. Intensywne promieniowanie słoneczne dobrze będą znosić technorattanowe meble. Warto pomyśleć o tym, żeby w pobliżu znalazły się ciepłe koce, którymi okryjemy się w zimne wieczory. Jeżeli nasz ogród będzie pełnić rolę powiększonego salonu, podłogę może stanowić efektowna kamienna, marmurowa, trawertynowa lub granitowa posadzka. Wybór stylistyki jest ogromny i zależny od naszych indywidualnych preferencji. Wspaniałym pomysłem aranżacyjnym jest zagospodarowanie przestrzeni na jadalnię, która szybko stanie się nowym sercem domu. Duży, drewniany stół i wygodne krzesła umożliwią wspólne biesiadowanie pod gołym niebem. Wieczorem, nastroju dodadzą romantyczne latarenki lub industrialne oprawy oświetleniowe w stylu fabrycznym. Wygodna kanapa i fotele, na których będziemy mogli przyjemnie wypoczywać czytając książkę to kolejne pomysły na aranżację.

W przypadku gdy decydujemy, że w naszym ogrodzie zimowym będą znajdować się jedynie rośliny, oranżeria powinna być dostosowana do hodowanych gatunków. Każde z nich, do odpowiedniego wzrostu potrzebują innej temperatury czy wilgotności. Powszechnie stosowanym stylem kompozycyjnym jest styl śródziemnomorski charakteryzujący się drzewkami cytrusowymi i różnego rodzaju palmami. Dla egzotycznych roślin, takich jak na przykład orchidee, musimy zapewnić wysoką wilgotność.

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami minimalistycznych rozwiązań, ciekawym, nieco industrialnym pomysłem na ogród zimowy może być drewniana konstrukcja wypełniona starymi drewnianymi oknami. Natomiast inne niezwykle interesujące oranżerie posiadają drewniane podwarszawskie wille zbudowane w tak zwanym stylu świdermajer, zlokalizowane wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Mogą one stać się inspiracją dla naszych własnych, przepełnionym naturalnym oświetleniem realizacji.

To może Cię zainteresować