Oko w oko ze sztuką: najciekawsze wystawy ostatniego kwartału 2018

Oko w oko ze sztuką: najciekawsze wystawy ostatniego kwartału 2018

Końcówka roku w artystycznym światku zapowiada się naprawdę interesująco. W październiku po raz pierwszy w Polsce pojawi się wyjątkowy projekt „do it” krążący po świecie od 25 lat. Bez echa nie przeszła również setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, która znalazła odzwierciedlenie w wielu artystycznych wydarzeniach – m.in. wystawie organizowanej przez Muzeum Narodowe. Co jeszcze będzie się działo w sztuce w ostatnich miesiącach roku?

Ciało we współczesnym świecie

Wystawa „Ucieleśnione” to kolejna odsłona kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Punktem wyjścia dla tej wystawy, jak i kluczem do selekcji zebranych na niej prac było ciało. Całe przedsięwzięcie stanowi próbę odpowiedzi na nurtujące społeczeństwo pytania dotyczące cielesności: czym jest nasze ciało – bytem biologicznym czy produktem kultury? Determinuje nas, a może stanowi przedmiot manipulacji? Prace eksponowane podczas wystawy odnoszą się do wielu zagadnień: miejsca ciała we współczesnym świecie, sposobów jego funkcjonowania w kulturze konsumpcyjnej, a także manipulowania ciałem i ujarzmiania cielesności. Wystawa, eksponowana w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, potrwa od 12 października do 12 listopada 2018 roku.

Żywe obrazy historii

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę znajdzie swoje odzwierciedlenie także w sztuce. Celem organizatorów wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” jest przybliżenie zwiedzającym trudnego i mrocznego okresu walki o odzyskanie wolności oraz towarzyszących mu wydarzeń historycznych, politycznych, a także przemian w sztuce, poprzez ekspozycję powstałych w tamtym czasie dzieł. Obraz wojny i walki o niepodległość naszego kraju zostanie przedstawiony m.in. za pomocą obrazów i portretów takich artystów jak Wojciech Kossak, Stanisław Fabijański, Władysław Wanke, Leopold Gottlieb czy Henryk Weyssenhoff. Dzięki grafice użytkowej – znaczkom, plakatom czy ulotkom – zaprezentowana zostanie także ikonografia patriotyczna ukształtowane w tamtym okresie. Osobna część wystawy poświęcona zostanie wojnie polsko-bolszewickiej oraz jej wizerunkowi w sztuce i grafice propagandowej. Obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą także liczne dokumenty archiwalne oraz fotografie. Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie od 26 października 2018 aż do 17 marca 2019.

W świecie znaków

Wystawa „Znaki – Kody – Komunikaty” ma ukazywać tak licznie występujące we współczesnej sztuce manifestacje artystyczne, w których rzeczywistość obrazową zastępują wypowiedzi oparte na stworzonych przez autorów subiektywnych systemach znaków. Wśród eksponatów znajdą się dzieła z dziedziny malarstwa, grafiki, tkaniny, obiektu i videoartu. Zaprezentowane zostaną prace i działania twórców wywodzących się z tradycji ekspresjonizmu abstrakcyjnego, w których główne narzędzie ekspresji stanowi spontaniczny gest, a także dzieła eksponujące wypowiedzi, w których artyści operują stworzonymi przez siebie systemami znaków oraz kodami pozwalającymi na przekładanie przeżyć, emocji i wzruszeń na uporządkowany przekaz wizualny. Organizatorem wystawy jest Ośrodek Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Ekspozycja potrwa od 16 października do 2 grudnia 2018.

Oko w oko ze sztuką: najciekawsze wystawy ostatniego kwartału 2018

Narracje po raz dziesiąty

Choć festiwale sztuki w przestrzeni publicznej straciły nieco na popularności i odbywają się coraz rzadziej, gdańskie Narracje świętować będą w tym roku okrągłą, 10. rocznicę. Jubileuszowa edycja organizowana jest pod malowniczym tytułem, zaczerpniętym z poezji Rilkego: „Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie” i organizowana będzie w dzielnicy Oliwa.  Nazwę dobrano nieprzypadkowo – powyższe słowa austriackiego poety powstały bowiem w Parku Oliwskim. Tegoroczne „Narracje” potrwają od 12 do 16 listopada.

Żywy organizm

„Do it” to projekt, który od 25 lat krąży po całym świecie, lecz do tej pory nie był prezentowany w Polsce. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Christian Boltanski, Bertrand Lavier i Hans Ulrich Obrist zastanawiali się jak wyglądało by dzieło, jeśli to ktoś inny niż sam artysta byłby odpowiedzialny za jego produkcję i czy wystawa złożona z takich prac miałaby sens. Zaprosili więc 12 artystów do nadesłania instrukcji, które przetłumaczyli na dziewięć języków i wydali w formie książki, a rok później na tej podstawie zorganizowali pierwszą edycję wystawy „do it”.

W Polsce premierowa odsłona projektu obędzie się w hali pofabrycznych zakładów WI–MA w Łodzi. Od 4 do 28 października miejsce to stanie się swoistym laboratorium praktyk artystycznych. Dzięki wprowadzaniu i usuwaniu niektórych dzieł wraz z upływem czasu, ekspozycja będzie niczym żywy organizm. Ciekawość podsyca fakt, że w tworzeniu stałej części wystawy aktywnie będzie uczestniczyć także publiczność, wykonując dzieła sztuki według instrukcji opracowanych przez sławy świata artystycznego, m.in. Yoko Ono, Davida Lyncha czy Marinę Abramovic. Zaplanowany został również szereg wydarzeń specjalnych. Z intrygującym programem wystawy można zapoznać się na stronie www.doit2018.pl.

Oko w oko ze sztuką: najciekawsze wystawy ostatniego kwartału 2018

To może Cię zainteresować