Orange is the new black!

Orange is the new black!

„Orange is the new black” to tytuł popularnego serialu, który od pięciu lat przyciąga miłośników dobrych produkcji. I choć nie jest to serial o projektowaniu wnętrz, warto zainspirować się jego tytułem – kolor pomarańczowy z powodzeniem może zastępować tradycyjną czerń, nie ustępując jej przy tym ani na krok w zakresie elegancji i estetyki.

Pomarańczowa barwa długo przegrywała z bardziej stonowanymi lub ciemniejszymi kolorami – dominujący styl skandynawski we wnętrzach i mocny trend minimalistyczny skutecznie spychały ją na dalszy plan.  Nadszedł jednak czas odmiany i coraz częściej można zauważyć ożywienie barw i nadanie kolorów przestrzeni. Doskonale sprawdzą się tutaj różne wersje pomarańczowego – od delikatnej pasteli, poprzez złoty bursztyn i popularną cegłę (zwana także architektonicznym kolorem pomarańczowym), aż po miedziany. Często też spotyka się odcienie pomarańczowego, których nazwa nawiązuje do warzyw i owoców – poznajcie zatem dyniowy, marchewkowy, brzoskwiniowy i mandarynkowy wariant!

 

Orange is the new black!

Pomarańcz nie jest łatwą barwą – z jednej strony energetyzuje i ożywia przestrzeń, z drugiej zaś, zastosowany w nadmiarze, może przytaczać i męczyć. Jako ciepły kolor doskonale pasuje do wnętrz jasnych, dobrze nasłonecznionych i dużych – tak jak i pozostałe ciepłe barwy optycznie zmniejsza pomieszczenia. W przestrzeniach bardziej zacienionych warto postawić na nieco bardziej przygaszone i mniej wyraziste odcienie oranżu, natomiast w tych zamkniętych – jak np. łazienka – dobrze sprawdzi się mocno nasycona barwa uwydatniona dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Przy wprowadzaniu pomarańczowego do wnętrz istotne jest to, z jakimi kolorami chcemy go połączyć – dobrze dobrane skutecznie złagodzą moc oranżu i będą stanowić miłą dla oka równowagę. Dobrą parą dla tej barwy jest biel (łagodzi ostre, intensywne odcienie, sprawia, że stają się cieplejsze) oraz rozmaite odcienie szarości, chłodna zieleń (razem nadają przestrzeni radosnego, energetycznego charakteru), czy kontrastujący błękit. W przypadku ceglanego odcienia warto wprowadzić do przestrzeni stalowe wykończenia, nadając całości industrialny klimat.

Poniżej prezentujemy kilka inspiracji na wprowadzenie różnych odcieni pomarańczowego do przestrzeni – odpowiednio dobrane meble, akcesoria i dodatki sprawią, że wnętrze będzie tryskać radością i wpływać na nas energetyzująco.

To może Cię zainteresować