Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne

Świąteczny czas sprzyja poszukiwaniu pięknych, świetlnych ozdób. Nadają wnętrzu ciepła i sprawiają, że atmosfera bożonarodzeniowego oczekiwania staje się nam bliższa. Nic dziwnego zatem, że niektórzy rozkładają świąteczne dekoracje już na początku grudnia!

Czym kierować się przy wyborze łańcuchów świetlnych, lamp i błyszczących dodatków? Na te i inne pytana odpowiada Anna Kryzel, specjalista ds. marketingu marki Koma Oświetlenie.

Jakie podstawowe funkcje spełnia we wnętrzach oświetlenie dekoracyjne?

Funkcja oświetlenia dekoracyjnego różni się od tej, jaką pełni oświetlenie ogólne, stanowiące tło dla elementów, znajdujących się w przestrzeni, a także w pewnym sensie imitujące światło dzienne. Lampy dekoracyjne mają budować odpowiedni charakter, który chce się nadać wybranemu wnętrzu. Są wyrazem indywidualnego gusty, elementem przykuwającym uwagę gości. Poza kwestiami estetycznymi oświetlenie to ma również praktyczne zastosowanie. Świetnie doświetla wybrane wnętrza oraz podkreśla ciekawe detale przestrzeni. Dzięki temu można nazwać je nie tylko ciekawym, ale i funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrz.

Czym kierować się podczas wyboru?

Poszukiwania odpowiedniego oświetlenia dekoracyjnego do wybranej przestrzeni powinny rozpocząć się od przemyślenia tego, jaki charakter ma dane wnętrze, a jaki chcą Państwo nadąć mu przez wybór odpowiedniej lampy. Jeśli więc przestrzeń utrzymana jest w stylu minimalistycznym starajcie się dobrać do niej tego typu produkt. Ta uwaga dotyczy każdego innego rodzaju wnętrz – od klasycznych po awangardowe. Dodatkowo trzeba zastanowić się nad tym, co ma doświetlić wybrana lampa oraz w jaki sposób będzie podkreślać dany detal, a więc skąd ma padać światło, a także jaki będzie jego rodzaj.

Czy oświetlenie dekoracyjne, zawsze jest synonimem łańcuchów świetlnych rozwieszanych na choince i elewacji domu, czy możemy o nim mówić także w innym kontekście?

Oświetlenie dekoracyjne może kojarzyć się z świecącymi ozdobami choinkowymi czy łańcuchami świetlnymi – szczególnie w okresie świątecznym. Jednak nie powinniśmy utożsamiać go akurat z tym typem produktów. Lamp dekoracyjnych jest bowiem mnóstwo, a każda z nich różni się od siebie, chociażby w kwestii zastosowania samych detali. W kontekście domu lub mieszkania oświetlenie dekoracyjne oznaczać będzie produkty, które są jednocześnie praktyczne, ale przede wszystkim piękne lub ciekawe. Ich zadaniem jest tworzenie niepowtarzalnego charakteru wybranej przestrzeni.

Jak sprawić za pomocą oświetlenia, że nasze wnętrze będzie przytulne?

Przytulne oświetlenie rozumiemy jako takie, które pasuje do klimatu danego wnętrza oraz sprawia, że czujemy się w nim swobodne. Odpowiednie lampy pomogą nam zrelaksować się, a także stworzyć własną, intymną przestrzeń. Takie miejsca, zwłaszcza po dniu intensywnej pracy, są nam szczególnie potrzebne. Stąd też szukając przytulnego oświetlenia, pamiętajcie o tym, aby pasowało ono do danego pomieszczenia. Ważne jest również, w jaki sposób oświetla przestrzeń. Powinno ono otulać nasze wnętrza, a nam pozwolić odprężyć się po ciężkim oraz aktywnym dniu.

Oświetlenie dekoracyjne

fot. Belbazaar

Jakie barwy światła najlepiej sprawdzają się w oświetleniu domowych wnętrz?

W domach i mieszkaniach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się ciepłe barwy światła – nawet te kolorowe. Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których spędzają Państwo najwięcej czasu. Zimne światło jest zdecydowanie bardziej intensywne oraz sprawia, że po pewnym czasie przebywania w oświetlonym przez nie wnętrzu czujemy pewien dyskomfort. Dzieje się tak dlatego, że nasze oczy męczy tak jasna barwa oświetlenia. Nie znaczy to jednak, że nie możemy go zastosować dla podkreślenia detali lub doświetlenia pomieszczeń.

Jakie trendy będą królować w te święta oraz w nadchodzącym 2018 roku?

Rok 2018 ma sprawić, że wnętrza zmienią się w ciekawe i przyciągające wzrok przestrzenie. Stanie się tak za sprawą awangardowych kształtów oświetlenia, które przypominać będą nie tylko różne figury, ale i współczesne rzeźby. Trendem mogą stać się świetlne iluzje – bardzo oryginalne elementy aranżacji wnętrz. Niezmiennie królować będą również minimalistyczne lampy, jednak o wyrazistym kolorze, niebanalnej formie lub nietuzinkowym doborze dodatków. Osoby, które lubią większy przepych we wnętrzach nie powinny czuć się zawiedzione. One również będą mogły cieszyć się bogatym w detale designem nowoczesnego oświetlenia 2018 roku.

Co zyskujemy, we wnętrzu, dzięki oświetleniu dekoracyjnemu?

Oświetlenie dekoracyjne jest pewnego rodzaju wizytówką, świadczącą o Państwa guście. Dlatego też warto postarać się, aby było ono jak najbardziej dopasowana do charakteru przestrzeni, której mają być ozdobą. Oświetlenie powinno również odpowiadać preferowanej estetyce, pozwalającej na to, żeby czuć się dobrze. Dzięki oświetleniu dekoracyjnemu możemy w łatwy sposób zadbać o to, aby każdy odwiedzający nas gość zapamiętał wnętrza domu. A to w aranżacji przestrzeni jest najważniejsze!

Oświetlenie dekoracyjne

To może Cię zainteresować