PLOPP – wszystko co musisz wiedzieć!

PLOPP – wszystko co musisz wiedzieć!

PLOPP! Już samo to słowo, wymówione na głos, przywodzi na myśl coś przewrotnego. Stołki projektu Oskara Zięty, choć wyglądają jak nadmuchane, w rzeczywistości powstały dzięki innowacyjnemu sposobowi obróbki stali.

Oskar Zięta (ur. 1975) swoje wykształcenie zdobył na Politechnice Szczecińskiej, a po jej ukończeniu kontynuował pracę na dwuletnim stypendium w Szwajcarii. Tamtejsza Eidgenössische Technische Hochschule (Politechnika Federalna w Zurychu) stała się następnie jego miejscem pracy – od 2003 roku został asystentem naukowym i zgłębiał możliwości CAAD (computer aided architectural design, czyli komputerowego wspomagania projektowania architektonicznego). Jego kluczowym zadaniem było wprowadzenia w życie nowych cyfrowych możliwości. Właśnie to doprowadziło w końcu do powstania FIDU – technologii, dzięki której tworzone z jej wykorzystaniem sprzęty zostały niedługo później obwołane „meblami przyszłości” przez prestiżowy magazyn „Wired”.

PLOPP – wszystko co musisz wiedzieć!

kolekcja zieta prozessdesign

Jak nadmuchać blachę?

FIDU to skrót od Freie Innendruck Umformung – oznacza formowanie ciśnieniem wewnętrznym. Mówiąc krótko – pozwala nadmuchiwać blachę! A dokładnie rzecz ujmując – dwa kawałki blachy, zespawane krawędziami. Technologia ta pozwala na zakupienie mebla w płaskim pudełku – do jego „nadmuchania” do formy 3D może dojść nawet w domu szczęśliwego posiadacza. Co więcej, każdy mebel, choć powstały według jednego projektu, jest niepowtarzalny – bo blacha za każdym razem przybiera odrobinę inny kształt. Właśnie to kryje się pod pojęciem „Prozessdesign” – tu forma, jaką ostatecznie otrzymuje obiekt, jest wypadkową procesu produkcji.

Meble, mosty, rzeźby i turbiny

Oskar Zięta zaczął wykorzystywać technologie FIDU do tworzenia mebli. Pierwszy powstał stołek Plopp i krzesło Chippensteel, następnie wieszaki, drabiny, lampy czy lustra, przypominające nadmuchane helem balony. Wszystkie one są lekkie, wytrzymałe i spełniają najwyższe standardy użyteczności. W wersji z widoczną surową blachą pasują do stylu industrialnego, ale występują też w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu mogą dodać zabawowego charakteru każdemu wnętrzu. Meble codziennego użytku nie wyczerpują jednak możliwości FIDU. Dzięki niej powstał już nawet most oraz turbina wiatrowa! Oskar Zięta testował też możliwości, jakie daje dmuchanie blachy na Międzynarodowym Festiwalu Designu DMY Berlin (gdzie zaprezentował „Football” – przestrzenny obiekt przypominający piłkę) i podczas London Design Festiwal (wtedy powstała wyjątkowa, rolowana fontanna „Blow & Roll).

PLOPP – wszystko co musisz wiedzieć!

Ikona polskiego designu

Plopp pozostaje jednak flagowym obiektem reprezentującym możliwości technologii FIDU. Słynne już na cały świat stołki, nawiązujące wyglądem do dawnych wiejskich zydli, zdobyły prestiżowe nagrody – Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 oraz Forum AID Award 2009. Każdy może dobrać taki jego rodzaj, jaki najlepiej odpowiada jego potrzebom – do wyboru jest Plopp Mini, Plopp Standard oraz Plopp Kuchenny, a w przygotowaniu jest Plopp Barowy z podnóżkiem. Dzięki temu można w zaciszu własnego domu cieszyć się pięknem przedmiotu, który nie tylko uosabia polską tradycję, ale też jest symbolem innowacji i nauki, zaklętej w czystej formie. Nic dziwnego więc, że właśnie Plopp trafił do stałej kolekcji paryskiego Centre Pompidou jedno z krzeseł, które zmieniły współczesny design.

 

Już 15 marca w Domotece nastąpi inauguracja wystawy „PLOPP 4.0 alfabet projektowania Oskara Zięty”  – serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.  Wystawa będzie trwała aż do 31 maja!

PLOPP – wszystko co musisz wiedzieć!

To może Cię zainteresować