Pod ścianą

Pod ścianą

Tapety mają wiele zalet, są szybkie, ekonomiczne oraz proste w ułożeniu. Bawiąc się kolorami, możemy wykreować pomieszczenie w dowolny sposób – optycznie je powiększyć, dodać mu ciepła, pokazać swój charakter i styl.

Dzięki mnogości wzorów, faktur i wyjątkowych kolorów możliwości dekorowania ograniczają się tylko do naszej wyobraźni. Jak aranżować wnętrze, ozdabiając ściany tym materiałem? Sprawdź to!

Tapety, podobnie jak boazeria, były nieodłącznym elementem wystroju wnętrz w latach 80. i 90. Później obraziliśmy się na nie, szukając innych możliwości aranżacyjnych, aż… do sprzedaży trafiły piękne mozaiki, kolorowe pasy, wzory, które urzekają i odmieniają wnętrze. Dziś tapety znowu są w modzie i mogą w zaledwie chwile odmienić wnętrze. Zobacz, jak tworzyć aranżacje i jak wiele jest możliwości.

Zaplanuj, zanim zaczniesz działać

Skończyła się moda na tapetowanie całych pomieszczeń. Obecnie dekoratorzy polecają wykorzystanie tego materiału wyłącznie na jedną, dominującą ścianę, bądź zabawę ze wzorami i kolorami, aby nie sięgać po jedno rozwiązanie. Warto też pomyśleć, szczególnie w dużych, otwartych pomieszczeniach typu open space, aby tapetą tworzyć strefy – jadalnię, kącik wypoczynkowy.

Nie bójmy się także tapetować ścian w miejscach, które do tej pory „wolały” płytki – kuchnia i łazienka też mogą być piękne! Tutaj doskonale sprawdzą się fototapety. Zanim jednak podejmiemy finalną decyzję, jaki materiał, w jakim kolorze i wzorze wybierzemy, trzeba przemyśleć, czy będzie on pasować do wnętrza oraz jaki da efekt. Tapety mają niemal magiczną moc zmieniania pomieszczenia – optycznego powiększania, dodawania koloru, ciepła… Co wybierasz?

Kolory, wzory lub gładkie powierzchnie

Tapety można dowolnie łączyć. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, dlatego miksujmy gładkie tapety ze wzorzystymi. Mały, drobny i powtarzający się detal optycznie powiększy pomieszczenie. Pionowe pasy sprawią, że niskie wnętrze będzie dawać wrażenie wyższego. Z kolei kwiaty, ornamenty – przeniosą nas do przeszłości, domu babci czy pokoju dziecięcego.

Bawiąc się kolorami, wzorami i sięgając po kilka deseni tapety, musimy jednak zachować konsekwencję – kolorystyczną lub wspólne detale. Dzięki temu w środku zapanuje kontrolowany chaos bądź totalny ład, który nie zmęczy oka i sprawi, że miło się będzie spędzać czas w pokoju.

Zdobienie ścian

Kto powiedział, że tapetę należy położyć na ścianie tak, jak życzy sobie tego producent? Design wnętrz to też sztuka, a jak wiadomo – może ona być szalona, nieokiełzana i indywidualna. Spróbuj wziąć do ręki nożyczki i wyciąć wzory, pasy, nawet zwierzęta, które stworzą prawdziwą monochromatyczną dżunglę w pokoju dziecięcym! Wszystkie chwyty są dozwolone, o ile tylko nam się podobają.

To może Cię zainteresować